PODosłonami.pl
Oryginalne pomidory – sakiewki, „Bawole Serca”, malinowe i żółtopomarańczowe
W Zawierzbiu niedaleko Sandomierza uprawą pomidorów zajmuje się Tomasz Bryła. Ogrodnik zdecydował się na uprawę pomidorów o owocach w kształcie sakiewki lub przypominających typowe Bawole Serce, malinowych lub żółtopomarańczowych. Produkcja jest prowadzona na zamówienie współpracującej z nim firmy handlowej, zainteresowanej takim właśnie oryginalnym asortymentem owoców pomidora. Za owoce odmian specjalnych można uzyskać wyższe ceny niż za „zwykłe”, kuliste pomidory czerwone czy nawet malinowe. Uprawa pomidorów specjalnych nie jest może łatwa, ale pan Tomasz specjalizuje się w niej już od kilku lat i dobrze sobie z nią radzi, mimo, że każda z odmian ma swoje specyficzne wymagania.
Czytaj dalej...
Pomidor Gourmansun - owoce zaczynają się przebarwiać na żółtopomarańczowy kolor (dojrzałe mają malinowe smugi)
Uprawa pomidorów głównie z rozsady szczepionej, dwupędowej
W uprawie pana Tomasza znajduje się w tym sezonie głównie odmiana Rosamunda (która zajmuje 5 tuneli) oraz Gourmansun (dominujący w pozostałych 3 tunelach), uzupełnieniem jest pomidor smakowy Cupidissomo.
Na części powierzchni Rosamunda jest uprawiana z rozsady szczepionej i rośliny są prowadzone na 2 pędy. Szczepione siewki zostały wyprodukowane w Grupie Mularski. 8 marca dotarły do Zawierzbia i zostały zapikowane w doniczki wypełnione substratem torfowym z firmy Klassmann (jest to substrat gotowy do użycia, ale ogrodnik dodaje jeszcze 1 kilogram nawozu wieloskładnikowego Yara Mila Complex na 250 litrów substratu). Przed pikowaniem siewki są podlewane biostymulatorem Agro-Sorb Radiculum (zawiera aminokwasy, azot i fosfor). Po pikowaniu stosowany jest stymulator wzrostu BlackJak, będący skoncentrowaną zawiesiną leonardytu. Produkcja rozsady po przepikowaniu trwa około 3 do 4 tygodni, rośliny są w tym czasie doświetlane.
Przygotowanie gleby w tunelu i sadzenie pomidorów
Na około 2 tygodnie przed sadzeniem wykonywana była analiza gleby w tunelach i nawożenie było prowadzone na podstawie jej wyników. Z glebą wymieszano granulowany obornik bydlęcy (do 30 kg na tunel) oraz nawóz wieloskładnikowy Yara Mila Complex (20 kg na tunel).
Pierwszą partię rozsady w tunelach dogrzewanych sadzono w tym sezonie od 13 do 15 kwietnia, następną po upływie 2 tygodni i kolejną znowu po 2 tygodniach. Takie podzielenie terminu sadzenia na etapy wynika z niedoborów siły roboczej – co jest powszechnym problemem w gospodarstwach ogrodniczych.
Ponieważ tunele nie mają stałej instalacji grzewczej, są jedynie dogrzewane, ogrodnik nie decyduje się na wcześniejsze sadzenie, bo jest ono zbyt ryzykowne w przypadku uprawy pomidorów w tunelach dogrzewanych, w razie chłodów trudno byłoby zapewnić w nich odpowiednią temperaturę.
Odmiany uprawiane w tym sezonie przez pana Tomasza mają silne tendencje generatywne, dlatego nie można sadzić przerośniętej rozsady i od początku trzeba dbać o ich rozbudowanie wegetatywne.
Po sadzeniu przez pierwsze 2 tygodnie rośliny nie są nawożone, później zaczyna się prowadzić fertygację – pożywka w zależności od fazy rozwoju roślin jest sporządzana z nawozu wieloskładnikowego fosforowego, tzw. zrównoważonego oraz z saletry wapniowej. Jak mówi ogrodnik używane są nawozy z różnych firm, w zależności od ich dostępności. W ostatnim czasie pomidory zasilano pożywką sporządzoną z nawozów wieloskładnikowych z serii Solinure.
Pielęgnacja roślin
Na tunel przypada po 816 pędów pomidorów, czyli zagęszczenie uprawy wynosi 3,2 pędu na metr kwadratowy. Jak mówi pan Tomasz pomidory od początku rosły dobrze, były ciemnozielone, miały dobrą kondycję, prawidłowo się rozwijały. Aby utrzymać odpowiednią równowagę wegetatywno-generatywną roślin i dobry mikroklimat w tunelach przycina się liście pomidorów. Na dole roślin, pod pierwszym gronem zostawiane są 3 liście, wyższe liście są lekko przerzedzane lub przycinane – w zależności od odmiany, siły wzrostu i typu liści. W czasie kwitnienia pierwszego grona wykonano zabieg biostymulatorem Agro-Sorb Folium.
Zbiory pomidorów
Rosamunda bardzo dobrze zawiązuje owoce w pierwszych gronach, które często są bardzo rozbudowane, rozgałęzione. Pan Tomasz nie reguluje liczby pomidorów w gronach – są one wtedy mniejsze, niż w uprawach w których prowadzi się regulację, ale jego odbiorca pomidorów jest zainteresowany kupnem właśnie mniejszych „pomidorowych sakiewek”. Przez większą część okresu plonowania zbierane są pomidory, które zaczynają się wybarwiać, „zapalone”, ponieważ muszą wytrzymać transport na północ Polski, gdzie ekspediowane są w dużych plastikowych skrzynkach (po 15 kg). Owoce w początkowym stadium dojrzałości dobrze wytrzymują transport i nie pękają. Odmiana Rosamunda jest pod tym względem wyjątkową przedstawicielką pomidorów typu Bawole Serce, które mają skłonność do pękania.
- Pomidor Rosamunda w uprawie tunelowej
- Pomidor Rosamunda – licznie zawiązane owoce na pierwszych gronach
- Pomidor Rosamunda
– W pierwszych 3 gronach można sobie pozwolić na to, żeby pomidory były mocniej wybarwione, ale później trzeba zbierać już tylko zapalone. Wszystko sprzedaję na bieżąco, nigdy nie zostawiamy zebranych pomidorów w magazynie – stwierdził pan Tomasz.
Po intensywnym plonowaniu na początku zbiorów rośliny muszą nieco się zregenerować i mogą nie zawiązać kolejnego grona, później wracają do plonowania, które trwa do jesieni (jest to odmiana polecana do szklarni, do uprawy w cyklu przedłużonym).
Kolejną oryginalną odmianą w uprawie w Zawierzbiu jest Gourmansun o owocach kształtu typowego Bawolego Serca, koloru żółtopomarańczowego z delikatnymi malinowymi prążkami (widoczne są one również wewnątrz owocu), o ciekawym, słodkim, nieco ananasowym smaku. Również ta odmiana dobrze zawiązuje owoce.
Uzupełnieniem asortymentu pomidorów w kształcie Bawolego Serca jest wyjątkowo smaczny pomidor czerwony – Cupidissimo. Jego uprawa nie należy do prostych, gdyż tak jak Gourmansun od początku trzeba stymulować jego wzrost wegetatywny.
- Pomidor Gourmansun – owoce zaczynają się przebarwiać na żółtopomarańczowy kolor (dojrzałe mają malinowe smugi)
- Pomidor Gourmansun – owoce mają charakterystyczny kształt, ze spiczastym wierzchołkiem
- Tak prezentują się wybarwione owoce pomidora Gourmansun – pomarańczowe z malinowymi przebarwieniami (fot. Hazera)
Ochrona roślin
Od fazy rozsady rośliny były podlewane Previcurem Energy 840 SL, zabezpieczającym przed chorobami odglebowymi. Z chorób wystąpiła szara pleśń, wykonywano zabiegi ochronne preparatami Switch 62,5 WG i Signum 33 WG. W tym sezonie na plantacji w Zawierzbiu nie było potrzeby wykonywania zabiegów przeciwko szkodnikom.
Do zapylania pomidorów wykorzystywane są trzmiele.

Uprawa papryki – jakie odmiany zapewnią dobre dochody?
Najlepszymi sposobami na zwiększenie dochodowości gospodarstwa produkującego paprykę jest uprawa odmian o owocach wysokiej jakości, a także wydłużenie okresu zbiorów. Jest to możliwe pod warunkiem wyboru odpowiednich odmian, które będą zawiązywały i plonowały regularnie, a [...]