Propozycje tworzyw polimerowych do osłaniania roślin gruntowych

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Osłony na zimę i wiosenne przyspieszenie zbiorów

Zima potrafi zaskakiwać. W ostatnich latach dużo upraw wymarzało z powodu braku wystarczającej pokrywy śnieżnej oraz podczas przeszywających, mroźnych wiatrów. Aby zapobiec skutkom mrozów warto zastosować zabezpieczenie plantacji w postaci osłon bezpośrednich z tworzyw polimerowych, które zapewnią ochronę roślin szczególnie wrażliwych na bardzo niską temperaturę. Dodatkowo osłony te pozwolą zmniejszyć amplitudę temperatur w najbliższym otoczeniu roślin.

Do osłaniania bezpośredniego można wykorzystać dostępne na rynku polimery o dużych wymiarach

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku ogrodniczego firma Center Plast Sp. z o.o. do zabezpieczania roślin przed mrozem i przyspieszanie wegetacji oferuje agrowłókniny: LUTRASIL i AGRASIL, folię perforowaną AGRAVIT oraz siatkę przeciwmrozową MULTICLIMA.

Przedsiębiorstwo oferujące materiały z tworzyw sztucznych do upraw ogrodniczych

Technika osłaniania

Musimy pamiętać o odpowiednim doborze osłony do określonych celów, poza tym powinniśmy mieć świadomość, że nawet najlepsze osłony mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli rośliny wejdą w okres zimowego spoczynku będąc w złej kondycji – silnie porażone przez choroby, osłabione, z wyraźnymi oznakami niedoborów pokarmowych.

Przykrywanie najlepiej przeprowadzić późną jesienią lub na początku zimy, kiedy rośliny wejdą już w stan uśpienia, a ziemia będzie zamarznięta. Osłony pozostawiamy do czasu zakończenia występowania przymrozków – nawet do połowy maja. Układa się je na roślinach luźno tak, aby umożliwić ich wzrost. Folię perforowaną lub agrowłókninę należy dobrze umocować w glebie, poprzez obciążenie ich woreczkami wypełnionymi piaskiem/żwirem lub wkopanie ich brzegów wzdłuż rzędów. Okrywać tym sposobem możemy uprawy na zagonach, w systemie rzędowym oraz pasowo-rzędowym.

Włókniny o zwartej strukturze

Agrowłóknina wykonana jest z włókien polipropylenowych o nieregularnym splocie, co skutkuje powstaniem zwartej struktury materiału o stosunkowo niewielkiej grubości. Brzegi każdej agrowłókniny LUTRASIL oraz AGRASIL są wzmacniane, co zabezpiecza je przed rozerwaniem. W porównaniu z folią perforowaną są bardziej przewiewne i lepiej przepuszczają wodę, dzięki czemu rośliny można deszczować bez zdejmowania osłony. Pod tego typu okryciem rośliny są mniej „wydelikacone”. Do zabezpieczenia roślin na zimę polecana jest agrowłóknina w kolorze białym, o gramaturze 23 g/m2 lub 30 g/m2, która zapewnia bardzo korzystne warunki wzrostu – podwyższoną temperaturę powietrza oraz gleby, co prowadzi do wcześniejszego pobudzenia i przyspieszenia plonowania.

Do zabezpieczania roślin wiosną sprawdzą się też agrowłóknina o gramaturze 19 g/m2. Okrywanie truskawek agrowłókniną pozwala przyspieszyć dojrzewanie owoców o 3-9 dni.

Agrowłóknina LUTRASIL PRO, dostępna jest w gramaturze:19 g/m2, 23 g/m2, 30 g/m2. Bardzo dobrze chroni rośliny przed zimnymi wiatrami i przymrozkami. Niweluje wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. Dzięki zastosowaniu unikalnego splotu nowatorskich włókien oraz stabilizatorów UV jest niezwykle wytrzymała oraz nie chłonie wody (przepuszcza ją), zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza wokół roślin. Rozciągliwa i równomierna struktura włókien eliminuje zjawisko uderzania osłony o rośliny podczas wiatru. Agrowłóknina LUTRASIL jest dostępna w szerokościach do 28,5m. Do okrywania malin polecana jest ta o gramaturze 23 g/m2 i szerokości 1,6 m. Chroni przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, skraca okres zbiorów oraz przyspiesza wzrost pędów malin w uprawach powtarzających owocowanie.

Agrowłóknina AGRASIL jest przeznaczona do osłaniania i okrywania roślin i gleby w okresach niesprzyjających warunków termicznych. Zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu oraz poprawia ich cechy jakościowe. AGRASIL to bardzo dobre połączenie niskiej ceny oraz wysokiej jakości. Agrowłóknina ta dostępna jest w gramaturach 19 g/mi 23 g/m2.

Pozostałe osłony płaskie

Siatka przeciwmrozowa MULTICLIMA dostępna w gramaturze 38g /m2 stanowi alternatywę dla agrowłóknin. Dzięki zastosowaniu unikatowego splotu siatka jest bardzo trwała – spodziewana trwałość wynosi 4 lata. Jej struktura zapewnia maksymalną przepuszczalność wody i światła. Zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, co sprawia, że prawidłowo odprowadzany jest nadmiar wilgoci. Zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez patogeny grzybowe. Idealnie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (np. mróz, grad, ulewny deszcz, silny wiatr) oraz owadami i małymi zwierzętami. Siatkę przeciwmrozową MULTICLIMA można łączyć okrywając uprawy równocześnie z agrowłókniną lub folią perforowaną. Jest dostępna w szerokościach do 20 m.

Siatka przeciwmrozowa MULTICLIMA

Folia perforowana AGRAVIT służy do bezpośredniego okrywania roślin, stosowana jako tzw. płaskie przykrycie. Zapewnia blisko 100% przenikalności światła. Zastosowana perforacja (50,100 lub 500 otworów/m2) pozwala na przenikanie wody opadowej, umożliwia także swobodny dostęp powietrza. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju przykrycia warstwa między glebą a folią ma wilgotność i temperaturę wyższą, niż w przypadku gruntu nieosłoniętego. Pod folią uzyskuje się wyższą temperaturę powietrza niż pod agrowłókniną można więc spodziewać się zbiorów o kilka dni wcześniej. Folia perforowana AGRAVIT jest dostępna w szerokościach do 16 m i długościach do 1000 m.

Folia perforowana AGRAVIT znacznie przyspiesza zbiory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet