PODosłonami.pl

Penny Pro – minibratki, jakich potrzebujesz

Seria Penny Pro fiołka rogatego (Viola cornuta) to ważna tegoroczna nowość firmy Syngenta Flowers. Spełnia zarówno potrzeby ogrodników, jak i ich klientów – odbiorców roślin uprawianych na balkonach, w ogrodach czy na miejskich kwietnikach. Pozwala skrócić produkcję i zaoferować konsumentom towar wysokiej jakości, wizualnie atrakcyjny ze względu na obfite kwitnienie i krępy pokrój minibratków Penny Pro. Dostępnych jest 13 różnokolorowych odmian, ale pojawią się następne, które wzbogacą dotychczasowy asortyment o kolejne efektowne kreacje.

Czytaj dalej...
Viola cornuta_PennyProYellow_SyngentaFlowers

Stały rozwój hodowli – w odpowiedzi na potrzeby klientów

Firma Syngenta Flowers od kilku dekad utrzymuje mocną pozycję hodowcy roślin z rodzaju Viola. Znana jest przede wszystkim z wielkokwiatowej serii Delta® bratka (Viola ×wittrockiana), której nowa, ulepszona generacja Delta® Pro została już bardzo dobrze przyjęta na całym świecie, także w Polsce.

W ślad za tymi postępami hodowlanymi, przychodzą następne – dotyczące pokrewnego gatunku, czyli fiołka rogatego (Viola cornuta), zwanego popularnie minibratkiem. Syngenta Flowers od bieżącego sezonu proponuje producentom serię Penny Pro – również „progresywną”, przyszłościową, lepiej dostosowaną do obecnych wymagań oraz realiów współczesnego rynku niż dotychczasowe, dostępne dla ogrodników.

Zalety serii Penny Pro

Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. agrotechnicznych w firmie Syngenta Flowers zwraca uwagę na podstawowe walory serii Penny Pro, które ułatwiają ogrodnikom produkcję minibratków. Są to: wczesność, która pozwala skrócić uprawę, a także intensywne krzewienie się pędów od samej podstawy, co daje ładnie rozbudowane, zwarte rośliny i obfite kwitnienie.

Seria Penny Pro jest również przyjazna producentom zaczynającym cykl od samodzielnego wysiewu nasion (a nie zakupu gotowej rozsady), które bardzo dobrze i w wysokim procencie kiełkują.

W trakcie dalszego rozwoju, rośliny charakteryzują się wyrównanym wzrostem i kwitnieniem poszczególnych odmian, a także całej serii – różnice w terminie zakwitania „kolorów” są niewielkie, co ułatwia przygotowanie i wysyłkę gotowego towaru.

W sprzedaży detalicznej minibratki Penny Pro wyróżniają się krótkimi, niewydłużającymi się szypułkami, na których kwiaty osadzone są tak, że „patrzą” na klienta, co przykuwa jego uwagę i pobudza zakupy pod wpływem impulsu.  

Konsumenci czy użytkownicy miejskich rabat docenią doskonałą prezentację i walory ozdobne Penny Pro w trakcie całego sezonu wegetacyjnego.

13 odmian Penny Pro i… zapowiedź następnych

Obecnie Syngenta Flowers oferuje 13 odmian w serii Penny Pro – o jednolitych kolorach (jak np. żółta Yellow czy bardzo dobra pomarańczowa Orange), ale także dwubarwnych (m.in. żółto-fioletowa Yellow with Purple Wing lub biało-fioletowa Violet & White).

– Prace hodowlane nad serią Penny Pro trwają od 15 lat, a wprowadzenie jej na rynek zostało poprzedzone staranną selekcją odmian i wieloma testami uprawowymi – podkreśla Robbin van den Berg, menedżer ds. produktu z firmy Syngenta Flowers. – Wzorcową kreacją była Violet & White i do jej właściwości odnoszono cechy kolejnych kreacji hodowlanych włączanych do serii Penny Pro – dodaje. Informuje, że kluczowymi kryteriami jakościowymi wyboru odmian Penny Pro były: intensywne krzewienie się roślin u podstawy, utrzymanie zwartego pokroju w trakcie dalszego wzrostu i rozwoju, wczesność kwitnienia oraz szybkie powtórne kwitnienie.   `

Zapowiada dodanie w najbliższych czterech, pięciu latach następnych ok. 10 odmian, z których już w przyszłym roku można się spodziewać kreacji pod nazwą White with Purple Wing, a prawdopodobnie w kolejnym sezonie – nowości o żółto-różowych kwiatach.

Opinie holenderskich producentów

Pierwsze partie minibratków Penny Pro trafiły do wybranych ogrodników już w sezonie 2024/2025, między innymi w Holandii.

Gospodarstwo Kwekerij „De Kleerkast” z Ter Aar produkuje rocznie 900 tys. roślin z rodzaju Viola – po 50% bratków i minibratków. Właściciele pozytywnie oceniają serię Penny Pro, którą uprawiali w doniczkach o średnicy 9 cm (szarych – nadających się do recyklingu) . Zwracają szczególną uwagę na odmianę Penny Pro Orange, która dodaje koloru mieszanym zestawom w paletach na wózkach CC, kierowanych do handlu w marketach. Danny Kleerkast, który reprezentuje młode pokolenie w tym gospodarstwie, wyróżnia też pod względem kolorystycznym intensywnie fioletową odmianę Violet.

W firmie L. J. Noordam z miejscowości Woubrugge minibratki (wiosną – 850 tys. sztuk) produkowane są z kolei wyłącznie w cynkowych misach, w których sadzi się po kilkanaście roślin. Arjan Noordam również dobrze ocenia serię Penny Pro, której odmiany, w tym Yellow with Purple Wing, testował w bieżącym sezonie (w 45. tygodniu 2024 r. sadził gotowe rozsady – po 13-15 roślin do jednego pojemnika). – Penny Pro wcześnie kwitnie i sprawdza się w takiej jak moja uprawie, gdyż rośliny intensywnie się rozkrzewiają i szybko wypełniają misy, nawet w uprawie „na zimno” – twierdzi A. Noordam.

Gospodarstwo Kwekerij Zuidbaak z Honselersdijk produkuje wiosną 2,2 mln roślin z rodzaju Viola, z czego 25% przypada na V. cornuta. Praktykuje się tu samodzielny wysiew nasion – ceniona jest zatem wysoka zdolność ich kiełkowania w przypadku serii Penny Pro, wynosząca co najmniej 90%. Współwłaściciel firmy, Ronald Bruinen podkreśla też inną zaletę minibratków Penny Pro – wyrównany wzrost i rozwój oraz zakwitanie roślin, co ułatwia przygotowanie roślin do sprzedaży, ogranicza robociznę. – Koszty pracy to największa pozycja w ogólnych kosztach prowadzenia naszego ogrodnictwa, stanowią nawet 30% całości, dlatego każde ich zmniejszenie tak się liczy – tłumaczy Bruinen, który oferuje minibratki w doniczkach 12-centymetrowych (jednokolorowe lub „mixy”).       

Rosnące zapotrzebowanie na minibratki

Penny Pro należy do tego samego segmentu, co seria Rocky (którą stopniowo ma zastąpić jako hodowla nowej generacji) – polecana jest więc w Polsce głównie do uprawy w doniczkach 9-centymetrowych, na kwitnienie w okresie od lutego do kwietnia. Nadaje się znakomicie także do jesiennej produkcji.

– Gdy wziąć pod uwagę ogólną produkcję bratków wielkokwiatowych (Viola ×wittrockiana) i minibratków (Viola cornuta), w północno-zachodniej Europie przeważają te „mini”, na przykład w Niemczech stanowią 60%. Jednak w Polsce również ten udział wyraźnie wzrósł w ostatnich latach i sięga 35%. Dlatego tak ważna jest możliwość zaproponowania naszym klientom świetniej nowej genetyki, jaką zapewnia Penny Pro – podsumowuje Bartłomiej Pierzchalski.

 

Penny Pro w artykule reklamowym

Zobacz także KATALOG „ROŚLINY WIOSNY 2025”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet