PODosłonami.pl
PlantYouGrow – fitomonitoring i ocena wzrostu roślin od teraz to szybkie i proste!
Projekt PlantYouGrow jest innowacyjnym pomysłem, stawiającym sobie za zadanie automatyzację i cyfryzację pozyskiwania danych dotyczących wzrostu i rozwoju roślin pomidora w uprawie szklarniowej. Właściwa ocena kondycji roślin jest podstawą profesjonalnego doradztwa i prowadzenia uprawy.
Czytaj dalej...
Fitomonitoring manualny
Standardowy fitomonitoring manualny prowadzony w uprawie pomidorów jest czynnością bardzo czasochłonną i wymagającą odpowiedniego przygotowania osób go wykonujących. Dla wielu producentów wdrożenie pełnego fitomonitoringu w gospodarstwach okazuje się zbyt kłopotliwe w realizacji i z tego powodu rezygnują oni z jego wykonywania. W tych gospodarstwach prowadzenie upraw opiera się tylko na wizualnej, a tym samym bardzo subiektywnej ocenie. W takich przypadkach niekorzystne zmiany we wzroście roślin zauważane są zbyt późno, a to powoduje, że również zbyt późno podejmowane są decyzje uprawowe. Spóźnione decyzje to często utrata równowagi wzrostu i rozwoju roślin, a to przeważnie skutkuje niższymi plonami lub spadkiem jakości owoców.
Platformy cyfrowe i manualne wprowadzanie danych
Obecnie wiele firm tworzy platformy cyfrowe projektując algorytmy analizujące dane oraz wspomagające podejmowanie decyzji uprawowych. Wszystkie te projekty bazują jednak na ręcznym pomiarze wybranych cech roślin i manualnym wprowadzeniu danych do komputera. Ponieważ jest to skomplikowane i czasochłonne trudno jest przekonać producentów pomidora do korzystania z tych nowoczesnych rozwiązań.
Innowacyjna aplikacja – częściowa automatyzacja fitomonitoringu
Projekt PlantYouGrow jest więc w tym obszarze bardzo innowacyjny bo zmienia podejście do rozwiązania tego problemu. Częściowa automatyzacja pomiarów i ich jednoczesna digitalizacja jest dużym ułatwieniem. Dzięki aplikacji najważniejsze parametry ogrodnik pozyskuje wykorzystując obraz z aparatu smartfonu, aplikacja czyta te parametry dzięki znacznikom umieszczonym na roślinach.
- Pomiary roślin przy użyciu aplikacji PlantYouGrow bardzo ułatwiają fitomonitoring
- Pomiary roślin przy użyciu aplikacji PlantYouGrow bardzo ułatwiają fitomonitoring
Aplikacja ma na celu przyspieszenie i ułatwienie samych pomiarów, a także dostarczenie szybkiej analizy tych danych, ogrodnik dostaje raport zaraz po wykonaniu pomiarów. Pomiar parametrów wzrostu opiera się na czterech podstawowych rekordach pomiarowych:
- pomiar przyrostu roślin i głębokości kwitnienia,
- pomiar grubości łodygi,
- pomiar kwitnących gron,
- pomiar owoców w gronie.
Na podstawie tych rekordów pomiarowych algorytmy aplikacji określają parametry i ocenę wzrostu i rozwoju roślin. Aplikacja ma możliwość połączenia z komputerem klimatycznym lub jednostką pomiarową najważniejszych parametrów klimatu w szklarni. Aplikacja daje możliwość zestawienia danych wzrostu z przebiegiem klimatu, na tej podstawie dostajemy informacje czy przyjęta strategia uprawy roślin była poprawna, czy nie.
Raporty uprawowe generowane przez aplikację PYG
Z aplikacji PlantYouGrow można uzyskać dokładne raporty z prowadzonych pomiarów dzięki czemu możemy uzyskać wartości średnie, a także obliczać odchylenie standardowe dla poszczególnych parametrów. Aby przeanalizować charakter wzrostu danej odmiany przydatne są też graficzne wykresy przedstawiające linię trendu na przykład dla długości przyrostu w ciągu okresu uprawowego czy dla grubości łodygi. Na podstawie tych danych i ich przeliczenia algorytmy aplikacji uczą się odmian i proponują wartości wzorcowe (wyznaczniki) dla poszczególnych, odmian. Aplikacja w której będzie odpowiednio dużo danych z pomiarów parametrów wzrostu danej odmiany jest w stanie dostarczyć bardzo cenne informacje o odmianie, które pomogą zoptymalizować uprawę w następnych sezonach.

Zdrowotność warzyw i owoców pod osłonami – wyzwania i skuteczne rozwiązania
Produkcja ogrodnicza pod osłonami coraz częściej przyciąga uwagę profesjonalnych plantatorów. Dzięki takim rozwiązaniom można wydłużyć sezon wegetacyjny, chronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uzyskiwać wysoki plon. Niestety, wysoka wilgotność, podwyższona temperatura i bliskie zagęszczenie [...]



