PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Podkładka DR0141TX – wiem, na czym szczepię

Uprawa pomidorów szczepionych na podkładkach to obecnie standard w większości gospodarstw szklarniowych. W przedstawionym materiale o cechach podkładki DR0141TX mówią specjaliści reprezentujący markę De Ruiter – dr Katarzyna Tykarska-Duchovska oraz Grzegorz Fic, a także Katarzyna Mazur – specjalistka ds. uprawy w gospodarstwie Piotra Kociszewskiego, należącym do Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych VegaPol.

Czytaj dalej...

Charakterystyka podkładki DR0141TX

Jak informuje Grzegorz Fic podkładka DR0141TX już od kilku lat jest dobrze znana w Europie, z powodzeniem jest wykorzystywana do szczepienia także w Polsce. Charakteryzuje się ona mocnym wigorem – jest to obecnie najmocniejsza z podkładek pomidora w ofercie De Ruitera. Podkładka ta jest polecana dla tych ogrodników, którzy chcą i potrafią wykorzystać jej silny wigor w szklarniowej uprawie pomidorów. Pomidory szczepione na podkładce przeważnie są prowadzone na dwa pędy, które zwykle są wyprowadzane już na etapie produkcji rozsady.  Grzegorz Fic podkreśla, że DR0141TX bardzo dobrze sprawdza w uprawie odmian o przewadze cech generatywnych, podkładka ta jest używana także do szczepienia pomidorów uprawianych z doświetlaniem.

Opinia specjalistów ds. uprawy

Podkładka DR0141TX jest wykorzystywana m.in. w gospodarstwie Piotra Kociszewskiego z Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych VegaPol. Szczepiona jest na niej odmiana pomidora malinowego Tomimaru Muchoo oraz koktajlowy pomidor Strabena.

De Ruiter DR0141TX

Katarzyna Mazur zajmująca się uprawą w tym gospodarstwie podkreśla, że pomidory szczepione na podkładce DR0141TX charakteryzują się silnym wzrostem i ta cecha jest dobrze wykorzystywana na ich plantacji. – Silny system korzeniowy jest podstawą mocnych, silnie rosnących roślin. Jest bazą, która pozwala bezpiecznie prowadzić uprawę. Podkładka jest naszym narzędziem, a my wiemy jak pokierować wzrostem roślin – stwierdza pani Katarzyna Mazur w rozmowie z dr Katarzyną Tykarską-Duchovską.

Najlepszym sprawdzianem dla odmian i podkładek są warunki panujące w szklarniowych uprawach latem, podczas upałów. Tego lata okresy upałów nie były może zbyt długie, jednak pozwoliły ocenić potencjał podkładki. Zdaniem specjalistki ds. uprawy z gospodarstwa Piotra Kociszewskiego silny system korzeniowy podkładki DR0141TX pozwolił na dobre zaopatrzenie owoców w wodę i składniki odżywcze nawet podczas trudnych warunków w uprawie, gdy panowały wysokie temperatury. Owoce miały cały czas stabilną wielkość, a wierzchołek roślin pozostawał silny. Dzięki temu nawet latem rośliny dawały plon wysokiej jakości. Wysoki był plon handlowy – owoców bez przebarwień słonecznych i bez suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Silny system korzeniowy zdaje egzamin również w okresie jesiennej uprawy – aż do końca sezonu, pozwala na dobre zawiązywanie gron i dorastanie owoców.

Plany na przyszły sezon

Ze względu na wspomniane wyżej cechy podkładki i fakt, że bardzo dobrze sprawdza się w uprawie, również w przyszłym sezonie w szklarniach pana Piotra Kociszewskiego będą uprawiane pomidory zaszczepione na podkładce DR0141TX, dającej roślinom silny wigor. Gdy ogrodnicy potrafią dobrze wykorzystać tę cechę, uzyskują bardzo dobre wyniki w uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet