Pomidory specjalne marki De Ruiter - cherry, śliwkowe, San Marzano, Marmande, Bawole Serce

PODosłonami.pl

Pomidory malinowe, śliwkowe, cherry i inne z okolicy Bieszczad

W Grabownicy Starzeńskiej na Pogórzu Dynowskim, skąd już niedaleko w Bieszczady, znajdują się najdalej na południowy-wschód Polski wysunięte gospodarstwa szklarniowe specjalizujące się w uprawie pomidorów. Działalnością tą zajmują się Danuta i Lesław Korfanty oraz ich syn Szczepan z żoną Katarzyną. W tym sezonie w szklarniach pana Szczepana obok podstawowych odmian malinowych i czerwonych na powierzchni 0,2 ha uprawiane były pomidorowe specjalności marki De Ruiter. Kilka z nich zdaniem ogrodnika wartych jest szczególnej uwagi – z racji dobrego smaku i jakości są bardzo dobrze oceniane przez klientów sklepów detalicznych gospodarstwa, a także mają cechy korzystne w uprawie i dobrze plonują. Poniżej przedstawiamy krótkie informacje na temat uprawy i odmian pomidorów w obiektach państwa Katarzyny i Szczepana Korfantych.

Czytaj dalej...
Katarzyna i Szczepan Korfanty

Katarzyna i Szczepan Korfanty - producenci pomidorów z Grabownicy Starzeńskiej - uprawiają m.in. pomidory typu cherry

Państwo Korfanty prowadzą uprawę pomidorów w szklarniach i w zblokowanym, pompowanym tunelu foliowym na łącznej powierzchni 1,3 hektara. Dotąd w uprawie znajdował się przede wszystkim pomidor malinowy Tomimaru Muchoo, ceniony za bardzo dobry smak owoców, oraz czerwony wielkoowocowy Torero, którego owoce są towarem poszukiwanym przez klientów gospodarstwa – ogrodnicy mają kilka własnych sklepów w pobliskim Sanoku, Brzozowie i Lesku, zaopatrują także liczne sklepy i hurtownie w okolicy.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

Pomidory szczepione, z własnej rozsady

Ogrodnicy z Grabownicy Starzeńskiej dotąd sami szczepili pomidory i produkowali rozsadę. Podstawową podkładką wykorzystywaną przez nich jest Maxifort – na niej zaszczepiono odmiany Tomimaru Muchoo i Torero, natomiast odmiany specjalne – śliwkowe oraz typu cherry zaszczepiono na podkładce Equifort.

Nasiona pomidorów wysiewane były 12 listopada, dwa tygodnie później przystąpiono do szczepienia siewek. Rozsada była wnoszona do obiektów uprawowych od 18 do 20 stycznia. Plonowanie rozpoczęło się koło połowy kwietnia.

Pomidory śliwkowe

Wśród odmian uprawianych w gospodarstwie pana Szczepana zdecydowanie wyróżniał się śliwkokształtny pomidor malinowy DRK936. Jest to odmiana o średnich międzywęźlach, mocnych roślinach, ale o silnych tendencjach generatywnych. Mimo, że jest to odmiana malinowa i śliwkokształtna to ma wysoką tolerancję na suchą zgniliznę wierzchołków owoców (te typy pomidorów zwykle wykazują zwiększoną podatność na to zaburzenie fizjologiczne). Ogrodnik zwracał uwagę na tę odmianę także ze względu na wysoki potencjał plonotwórczy.

Grona pomidora DRK936 są bardzo ładne, owoce niewielkie, dorastające do 60-80 g, można je zbierać w gronach lub luzem, z szypułką lub bez – i w gospodarstwie w Grabownicy Starzeńskiej są oferowane właśnie w ten ostatni sposób. Pomidory te mają atrakcyjny, malinowy kolor, ale przede wszystkim są bardzo smaczne – dlatego zostały dobrze przyjęte w lokalnych sklepach.

– Malinowa śliwka sprzedaje się najlepiej, klienci bardzo sobie ją chwalą. Owoce są małe, „podzielne”, smaczne. Jak ktoś raz spróbuje to wraca po te pomidory i kupuje ich więcej. Ci, którzy w naszych sklepach wcześniej kupowali standardowe pomidory malinowe często przechodzą na zakupy pomidorów malinowych śliwkokształtnych. Są one kilkanaście procent droższe od standardowej „maliny” – mówiła pani Katarzyna Korfanty.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

Kolejną odmianą o śliwkokształtnych owocach w uprawie państwa Korfantych jest Journey, o bardzo smacznych, czerwonych, dosyć dużych owocach – o masie około 130 g. W tej uprawie w gronach pozostawiano po 6 owoców, prezentowały się one bardzo atrakcyjnie, rośliny były mocno obwieszone owocami. Pomidory te można zbierać w całych gronach lub luzem, z szypułkami lub bez nich. Rośliny Journey są dosyć mocne, o otwartym pokroju, generatywne, bardzo dobrze zawiązują owoce, mają wysoki potencjał plonotwórczy. Ważną cechą odmiany jest także odporność na mączniaka prawdziwego.

Owoce kolejnej czerwonej „śliwki”, odmiany Iseo, są nieco mniejsze niż u poprzedniczki, mają średnio 110-115 g. Jest to odmiana bezkolankowa, polecana do zbioru owoców w całych gronach lub luzem bez szypułki. Są one czerwone, błyszczące, mało wrażliwe na suchą zgniliznę wierzchołków owoców, o dobrej trwałości. Rośliny są generatywne, bardzo dobrze zawiązują owoce. Odmiana jest odporna na mączniaka prawdziwego.

Pomidor typu San Marzano

Do tego typu o wydłużonych owocach z charakterystycznym przewężeniem w wierzchołkowej części zalicza się odmiana Portento. W uprawie Szczepana Korfantego w tym sezonie jest ona uprawiana z rozsady niesczepionej i bardzo dobrze dawała sobie radę. Jej wydłużone owoce osiągają około 125 g. Rośliny mają stosunkowo krótkie międzywęźla. Odmiana ta ma silne tendencje generatywne, bardzo dobrze zawiązuje owoce. Odmiana pod względem plonowania dorównuje odmianom śliwkowym.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

Pomidory te mają nie tylko oryginalny kształt, ale także wyróżniają się bardzo dobrym smakiem i dużą zawartością suchej masy – dlatego bardzo dobrze nadają się do sałatek i różnych dań gotowanych oraz sosów, a także do suszenia – w rodzinie państwa Kofrantych są one przetwarzane właśnie w taki sposób. Pomidory Portento bardzo chętnie kupują klienci sklepów należących do gospodarstwa. Oferuje się luzem owoce z szypułkami, wyróżniają się one wizualnie, smakowo i pod względem zastosowań kulinarnych.

Pomidory typu Bawole Serce

Uzupełnieniem asortymentu pomidorowych specjalności jest pomidor malinowy Aurea o dużych owocach (200-240 g), w kształcie sakiewki. W odróżnieniu od wielu odmian tego typu owoce są dobrze wypełnione. Mają delikatny, dobry smak. Rośliny odmiany Aurea mają luźny pokrój i wykazują przewagę cech generatywnych, dobrze zawiązują owoce. Zaleca się szczepienie na podkładce Maxifort.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

Kolejna odmiana DR7024TS ma czerwone owoce w kształcie tzw. typowego Bawolego Serca. Są one duże (240-340 g), smaczne. Odmiana polecana jest do uprawy w cyklu wiosennym lub jesiennym. Po szczepieniu może być uprawiana w cyklu przedłużonym.

Pomidor typu Marmande…

…to kolejny ciekawy typ pomidora, który znalazł się w uprawie państwa Korfantych. Do tego typu zalicza się przeznaczona do całorocznej uprawy odmiana Roujande o mocno spłaszczonych i żebrowanych owocach. Przez cały okres zbiorów owoce zachowują bardzo ładny wygląd, mają błyszczącą czerwoną skórkę i są mocno żebrowane. Są one dość duże – dorastają do 230-260 g.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

Pomidory typu cherry

Owoce odmian cherry wyróżniają się zarówno pod względem wyglądu, jak i wyjątkowo dobrego smaku. Są one oferowane w pudełkach w zestawach mieszanych kolorystycznie, bardzo chętnie kupowanych przez klientów gospodarstwa z Grabownicy Starzeńskiej.

W szklarni pana Szczepana w tym sezonie uprawiana jest m.in. odmiana Yelorita o intensywnie żółtych i bardzo smacznych owocach o masie 14-22 g. Jest to jeden z najsmaczniejszych żółtych pomidorów cherry na rynku. Odznaczają się bardzo dobrą jakością pozbiorczą, mogą długo leżeć w sklepie nie tracąc wartości handlowej. Owoce można zbierać luzem lub w całych gronach. Rośliny Yelority są mocne, ale generatywne, odmiana ma silne tendencje do tworzenia rozgałęzionych gron, dzięki czemu uzyskuje się większy plon.

Kliknij, żeby otworzyć galerię zdjęć:

DR0607TC to odmiana pomidora cherry o bardzo atrakcyjnych, czerwonych, błyszczących, słodkich owocach, dająca wysoki plon – grona są długie i prawie każde rozdwaja się. Rośliny mają pokrój otwarty i krótkie międzywęźla. Odmiana polecana jest do zbioru owoców w całych gronach. Średnia masa owocu wynosi 13-15 g.

Kolejna odmiana cherry DRC 564 ma nieco większe owoce (15-20 g). Także ona wyróżnia się wysokim potencjałem plonotwórczym, jej grona mają tendencje do rozdwajania się. Grona są bardzo dobrze wyrównane, idealne do pakowania na tacki. Owoce nie są tak błyszczące jak u poprzedniej odmiany, ale mają atrakcyjny głęboko czerwony kolor. Mogą być zbierane w gronach lub luzem, z szypułkami – jest to odmiana kolankowa. Owoce są bardzo smaczne.

Grzegorz Fic prezentuje owoce pomidora typu cherry - DR0607TC

Grzegorz Fic – reprezentujący markę De Ruiter – prezentuje owoce pomidora typu cherry – DR0607TC

Pomidorowe specjalności z gospodarstwa państwa Korfantych pomidory śliwkowe malinowe i czerwone, pomidory typu Bawole Serce, typu Marmande i San Marzano)

Pomidorowe specjalności z gospodarstwa państwa Korfantych (pomidory śliwkowe malinowe i czerwone, pomidory typu Bawole Serce, typu Marmande i San Marzano)

1 komentarz do “Pomidory malinowe, śliwkowe, cherry i inne z okolicy Bieszczad

  1. Ania
    / Odpowiedź

    Czy ktoś zna adres www kontak teleofniczny lub emailowy do gospodarstwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet