Nowoczesne rozwiązania dla uprawu szkalrniowych z firmy Milex - sterowanie klimatem, doświetlanie LED, fertygacja...

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Precyzyjna uprawa szklarniowa dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym

We współczesnym ogrodnictwie konieczne jest uzyskiwanie wysokich plonów bardzo dobrej jakości. Co więcej – dobre wyniki powinny być osiągane przy jak najmniejszym zużyciu środków produkcji. Takie podejście do uprawy wynika z jednej strony z aspektów ekonomicznych, z drugiej ze środowiskowych – wiadomo, że nie dysponujemy nieograniczonymi zasobami naturalnymi. Te cele najlepiej są realizowane w nowoczesnych uprawach szklarniowych, w których można roślinom zapewnić optymalne dla ich rozwoju i plonowania warunki. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest wyposażenie obiektów w wiele nowoczesnych urządzeń i instalacji. Kompleksową ofertę rozwiązań do nawadniania, sporządzania pożywek i sterowania klimatem (urządzenia znanej w Polsce firmy Senmatic), a także do doświetlania oferuje firma Milex. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą.

Sprawdzone rozwiązania techniczne oraz serwis

W nowoczesnych, wysokich szklarniach utrzymanie optymalnych warunków dla roślin jest o wiele prostsze niż w starszych, niskich obiektach. Aby można jednak skutecznie zarządzać parametrami w szklarni niezbędne jest wyposażenie obiektów w  oprogramowanie komputerowe oraz system czujników i urządzeń wykonawczych. Firma Milex oferuje programy komputerowe analizujące potrzeby i sterujące utrzymywaniem wilgotności powietrza oraz podłoża na optymalnym poziomie. Dzięki współpracy z firmą Senmatic można zaproponować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, poczynając od mechanicznej i elektronicznej kontroli klimatu, przez nawadnianie i mieszanie nawozów, po oświetlenie lampami LED. Ponadto specjaliści z firmy Milex pomagają w projektowaniu, doborze asortymentu, a także w instalacji profesjonalnych systemów nawadniania, nawożenia, kontroli klimatu oraz oświetlenia dla upraw szklarniowych.

Sterowanie klimatem w szklarniach

Propozycją firmy Milex są komputery sterujące klimatem w szklarni z serii LCC. Najważniejsze ich cechy to:

  • możliwość kontroli nawet 16 kwater;
  • zdecentralizowane wejścia/wyjścia;
  • technologia sterownika typu przemysłowego oraz modułowy sprzęt/oprogramowanie;
  • 6 stref czasowych z oddzielnymi ustawieniami temperatury, wilgotności i CO2;
  • zaawansowane sterowanie przy użyciu więcej niż jednego czujnika w jednej kwaterze i sterowanie przyszłymi instalacjami/rozszerzeniami oraz dużo więcej innych możliwości.

Dostępne jest wiele modeli komputerów klimatycznych firmy Senmatic – LCC4 oraz LCC2 są najpopularniejsze oraz najbardziej zaawansowane. LCC4 Touch wyposażony jest w ekran dotykowy. Umożliwia on sterowanie wszystkimi funkcjami klimatu nawet w 16 osobnych kwaterach. Jest oparty na najnowocześniejszych technologiach i zaawansowanym systemie operacyjnym, dzięki czemu można go łatwo aktualizować, rozszerzać jego pojemność lub rozbudowywać o dodatkowe funkcje – jest w tym względzie bardzo elastyczny. Dla tego modelu opracowano nowy model bilansu energetycznego, który „rozpoznaje” szklarnię i zapotrzebowanie na energię. Zapewnia to lepszą i bardziej stabilną regulację.

W modelu LCC2 Touch jest wiele przydatnych  funkcjonalności, m.in. 24 godziny podzielone są na 6 stref czasowych z opcjonalną automatyczną korektą w zależności od zachodu i wschodu słońca. Ponadto można sterować ekranem w zależności od promieni słonecznych, strat ciepła i sztucznego światła – w ten sposób ekrany utrzymują ciepło.

Kolejnymi urządzeniami niezbędnymi do sprawnego sterowania klimatem w szklarniach są czujniki klimatyczne. Ich zadaniem jest dokonywanie pomiarów warunków w szklarni na tych samych zasadach, na których rośliny „postrzegają” środowisko (np. natężenie światła słonecznego). Urządzenia te powinny mieć dużą wytrzymałość na warunki panujące w obiekcie oraz być najwyższej jakości, gdyż od dokładności ich wskazań i niezawodności działania zależą warunki, jakie ogrodnik zapewni uprawianym roślinom. Dlatego wydatek na drogi, ale wytrzymały czujnik zwraca się w bardzo krótkim czasie.

W  realizowaniu optymalnych warunków dla roślin, zwłaszcza podczas upalnego lata, niezbędne są zamgławiacze. Ciekawą propozycją są zamgławiacze Aquafog firmy Automat, dostępne w wersjach z  jedną, dwiema lub czterema dyszami. Wyposażone są w tzw. antykapacze i obciążniki. Wydajność zamgławiacza z jedną dyszą to 7,5 l/h. Zamgławiacze rozpylają krople o wielkości 50–60 mikronów przy ciśnieniu 4 barów. Są łatwe w instalacji.

Nawadnianie

Aby roślinom zapewnić automatyczne nawadnianie w szklarni oraz precyzyjne dozowanie pożywki niezbędne jest wyposażenie obiektu w wiele urządzeń: od wielkich zbiorników magazynujących wodę, przez filtry,  zaawansowane technologicznie mieszalniki nawozowe, po elementy końcowe linii nawadniających – kroplowniki.

Bardzo ważną rolę instalacji nawadniającej odgrywa filtracja wody. Firma proponuje duży wybór filtrów marki Watermil wykonanych z plastiku lub metalu, od siatkowych o małym przepływie, po automatyczne filtry siatkowe o dużej wydajności, przeznaczone m.in. do instalacji ogrodniczych. W ofercie są także filtry dyskowe oraz żwirowe – te ostatnie polecane m.in. przy wykorzystywaniu wody z naturalnych cieków i zbiorników.

W ofercie firmy Milex są systemy zbiorników na wodę, wraz ze wszystkimi komponentami, takimi jak: pokrywy, okładziny, stalowe obudowy i otwory wylotowe. Wyprodukowane zostały one przez firmę Evenproducts. Są wykonane z materiałów najwyższej jakości, wytrzymałe i trwałe. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać ciężar magazynowanej wody. Oferowane są w pojemnościach od 4 do ponad 2000 m3, o średnicach od 2,5 m do ponad 32 m.

Urządzeniem bardzo przydatnym w kontroli programu nawadniania roślin w uprawach bezglebowych jest taca startowa/przelewowa, na której umieszcza się matę wełny mineralnej lub innego podłoża. Taca połączona jest z „własnym” zbiornikiem oraz czujnikiem. Czujnik przesyła sygnał aktywujący nawadnianie, gdy część wody w zbiorniku została zużyta przez rośliny. Ilość wody, która ma być zużyta przed wysłaniem sygnału można regulować, podnosząc lub opuszczając elektrodę czujnikową.

Kroplowniki to końcowe elementy linii nawadniającej, podające pożywkę bezpośrednio w podłoże obok roślin. Rozwiązaniem polecanym przez firmę Milex są kroplowniki z kompensacją ciśnienia Supertif, zapewniające dokładny i stabilny wydatek wody w szerokim zakresie ciśnień. Można je montować jako samodzielne urządzenia lub z adapterami wielowylotowymi. Kroplowniki te są wyposażone w mechanizm samoczynnego przepłukiwania. Cechują się długą żywotnością.

Sporządzanie pożywek

W uprawach bezglebowych rośliny wszystkie składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju muszą otrzymywać w formie płynnej pożywki. Sporządzenie pożywki odpowiadającej pokarmowym potrzebom roślin jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu w uprawie. Pożywki sporządzane są w mieszalnikach, nazywanych też mikserami nawozowymi. Milex oferuje urządzenia wysokiej klasy z firmy Senmatic. AMI Penta to mieszalnik przeznaczony do precyzyjnego nawożenia i sterowania nawadnianiem. Umożliwia dokładną fertygację oraz ustawienie w danym czasie dokładnej kwasowości wody użytej do sporządzania pożywek. Jest łatwy w obsłudze, wyposażony w duży ekran dotykowy. Mieszalnik ten umożliwia sterowanie nawet 100 indywidualnie uruchamianymi grupami zaworów (sekcjami).

Prostszym rozwiązaniem jest mieszalnik nawozowy FertiMil2000. Umożliwia on kontrolę składu pożywki (EC i pH) oraz sterowanie pracą zaworów nawodnieniowych. Jest wygodny w użyciu i niezawodny.

Lampy LED do doświetlania roślin  

W ostatnich latach coraz częściej ogrodnicy decydują się na doświetlaną produkcję warzyw szklarniowych. Ten trend rozwija się z Europie zachodniej, także w Polsce rośnie zainteresowanie takimi uprawami. Nadal dominują instalacje z lampami HPS, jednak w miarę rozwoju technologii LED coraz częściej w szklarniach na dużych powierzchniach instalowane są międzyrzędowe i/lub górne moduły LED. Propozycją firmy Milex  z zakresu oświetlania LED dla upraw szklarniowych są lampy FL100 Grow oraz FL300 Grow z firmy Senmatic. Oba modele to lampy górne, emitujące światło w fotosyntetycznym obszarze aktywnym widma światła widzialnego, z możliwością dynamicznej kontroli natężenia światła i jego składu widmowego. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać niesprzyjające warunki panujące w szklarniowych uprawach. Minimalistyczny projekt oznacza łatwą instalację przy użyciu standardowych technologii, a minimalne pokrycie cieniem sprawia, że lampy świetnie nadają się do wykorzystania w uprawach szklarniowych – niezależnie od pory roku. Model FL100 Grow zapewnia minimalną ilość generowanego ciepła. Może być używany w uprawach wielopoziomowych. Lampa FL300 GROW jest opracowana tak, by łatwo można było nią zastąpić stare lampy HPS w uprawach szklarniowych (w tym modelu wykorzystano opatentowany system soczewek, który zapewnia równomierną dystrybucję światła na poziomie roślin przy schemacie instalacji podobnym jak w przypadku lamp HPS). Lampa jest wyposażona również w opatentowany system aktywnego chłodzenia, dzięki czemu może być eksploatowana przez długi czas (ponad 3 000 000 godzin pracy) i długo pracuje bez redukcji ilości emitowanego światła. Lampy mogą być łatwo zintegrowane z systemami kontroli klimatu.

MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania

Obrońców Dobrzykowa 3

09-522 Dobrzyków

tel.: +48 24 277 52 22

fax: +48 24 277 54 27

email: milex@milex.pl

www.milex.pl

1 komentarz do “Precyzyjna uprawa szklarniowa dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym

  1. Romek
    / Odpowiedź

    żywotność lamp 3 000 000 godzin? czyli 342 lata non stop? czy to suma żywotności jednej lampy czy też wszystkich lamp z 1ha 🙂 ? To by pasowało…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet