Oświetlenie LED - efektywny i energooszczędy sposób doświetlania

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rewolucja w oświetleniu LED – dobre rozwiązanie dla upraw szklarniowych

Z roku na rok rośnie powierzchnia doświetlanych upraw warzyw, roślin ozdobnych oraz produkcji rozsad pod osłonami. Producenci decydują się na doświetlanie ze względu na lepszą kontrolę warunków oświetleniowych i możliwość całorocznej produkcji. Doświetlanie pozwala również zwiększyć wielkość i jakość plonu. Dotychczas stosowane oprawy sodowe (HPS) zapewniają zadawalający wzrost, jednak kosztem znacznych wydatków energetycznych, dlatego lampy HPS są stopniowo wymieniane na oprawy w technologii LED.

Testy na storczykach w centrum R&D JMP Flowers przy użyciu oprawy badawczej VARIO

Testy na storczykach w centrum R&D JMP Flowers przy użyciu oprawy badawczej VARIO

Modernizacja bez żadnych dodatkowych kosztów. Czy jest to możliwe?

Zaletą oświetlenia LED jest możliwość uzyskania oszczędności energii dochodzącej do 50% kosztów związanych z eksploatacją. W szklarni 5-hektarowej miesięczna oszczędność sięgać może nawet 250 000 zł na samych kosztach oświetlenia. Roczna oszczędność pozwala na wymianę ponad 2 000 opraw HPS na tą samą ilość opraw LED, co w przeliczeniu umożliwia modernizację prawie 2 hektarów szklarni z samych oszczędności. Podczas uprawy roślin wrażliwych na nadmiar ciepła i wymagających kontroli klimatu dobrze sprawdza się zastosowanie LED-ów. Lampy HPS nagrzewają się do temperatury niemal 450 °C, podczas gdy diody LED nagrzewają się w kilkukrotnie mniejszym stopniu. Oświetlenie LED w stosunku do HPS nie wymaga wielu prac eksploatacyjnych, takich jak wymiany żarówek raz na 1-1,5 roku lub corocznego czyszczenia odbłyśników. Decydując się na technologię LED można liczyć na kilkunastoletnią pracę opraw bez znaczących zmian w intensywności i jakości oświetlenia oraz znikome dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Dzięki uzyskanym oszczędnościom można sukcesywnie modernizować szklarnię korzystając ze środków, które przed wymianą opraw przeznaczałoby się na rachunki za prąd.

Dlaczego technologia LED wciąż budzi obawy?

Niestety wraz ze wzrostem popularności oświetlenia LED, szerzy się ich zła opinia spowodowana brakiem wiedzy wśród wielu producentów opraw. Szablonowo proponują różne proporcje tylko światła niebieskiego (w zakresie od ~400 nm do ~500 nm) i czerwonego (w zakresie od ~600 nm do ~700 nm). Takie wybiórcze oświetlenie można porównać do człowieka żywiącego się tylko dwoma składnikami odżywczymi – przeżyje, ale nie będzie wyglądał zdrowo i funkcjonował prawidłowo. Nieprawidłowy dobór widma światła do potrzeb rośliny może spowodować nawet zahamowanie jej wzrostu, co możemy obserwować na przykładzie ukorzeniania Borówki amerykańskiej – podanie zbyt dużej ilości konkretnych pasm światła skutkuje brakiem wykształcenia korzeni. Roślina jako organizm żywy, do prawidłowej morfogenezy, czyli wykształcenia odpowiedniego kształtu i rozmiaru, potrzebuje pełnego spektrum światła, które powinno być suplementowane przez doświetlanie diodami LED o określonej długości fali.

Rewolucja Bilberry

Ulepszenie technologii LED do upraw szklarniowych stało się głównym celem łódzkiej firmy Bilberry sp. z o.o. Firma ma interdyscyplinarny zespół składający się z między innymi 5 biotechnologów, którzy ukończyli jedne z lepszych uczelni wyższych w Polsce. Posiadając duże zaplecze wiedzy teoretycznej, umiejętność analizy literatury naukowej oraz doświadczenie, podchodzą oni kompleksowo do upraw roślin.

Bilberry przede wszystkim dba o jakość roślin swoich klientów. Udaje się to uzyskać dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb kupującego. Każdy producent roślin szklarniowych może mieć inny cel. Dla jednego, parametrem kluczowym będzie szybszy wzrost roślin, natomiast kolejny zdecyduje się na zwiększenie ilości plonów, a jeszcze inny będzie chciał połączyć te dwa czynniki ze sobą. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat, prowadząc szerokie badania w centrum badawczym Bilberry oraz we współpracy z producentami roślin, m.in. firmą JMP Flowers i instytutami badawczymi, m.in. Uniwersytetem Martina Lutra i Instytutem Biochemii Roślin w Halle w Niemczech, opracowano szereg widm dopasowanych do potrzeb roślin dzięki zastosowaniu mieszanki białego światła oraz odpowiednich dodatkowych diod monochromatycznych. Widząc zapotrzebowanie na testy światła na roślinach, firma stworzyła również specjalistyczny produkt – oprawę badawczą, która cieszy się dużym zainteresowaniem instytutów badawczych w Polsce, ale również za granicą m.in. na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Co oferujemy poza wiedzą na temat wpływu widm światła na wzrost roślin?

Coraz większa liczba producentów szklarniowych, dzięki tej najnowocześniejszej technologii przekonuje się do opraw LED. Bilberry nie tylko gwarantuje dokładnie przebadaną i wysoką jakość technologii oświetlenia, ale również konkurencyjną cenę. Dzięki produkcji, która w pełni odbywa się w Łodzi koszt produktu jest niższy nawet o 30-50% w stosunku do konkurencji, a czas oczekiwania na oprawy znacząco się skraca. Bilberry wyznaje holistyczne podejście do klienta. Firma nie tylko oferuje produkcję spersonalizowanych opraw wraz z montażem, ale również stały kontakt i doradztwo naukowców i inżynierów na każdym kroku współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet