Rozproszenie światła w uprawach warzyw w szklarniach - pomidory i ogórki

PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Rozproszenie światła – korzyść dla roślin

Na wszystkie uprawy warzyw owocujących może korzystnie działać światło rozproszone. Całkowita fotosynteza wzrasta dzięki lepszej penetracji światła i zmniejszonemu stresowi cieplnemu w uprawie.

Czytaj dalej...
(fot. Lumiforte)

(fot. Lumiforte)

W ostatnich latach przeprowadzono szeroko zakrojone badania mające na celu ocenę korzyści płynących ze światła rozproszonego. Początkowo dotyczyły one prób mających na celu wykazanie dla każdej uprawy, czy osiągnięto wartość dodaną poprzez rozproszenie światła. Następnie badacze oceniali, dlaczego rozproszone światło prowadzi do wyższej produkcji i lepszej jakości plonu. Ostatnio badania są jeszcze bardziej szczegółowe.

Na podstawie testów naukowcy doszli do wniosku, że praktycznie w każdej uprawie rośliny mogą odnosić korzyści, gdy dociera do nich światło rozproszone. Ogólnie – większe rozproszenie jest lepsze (wyższa wartość współczynnika haze lub  F-scatter). Nowoczesne szkło rozpraszające prawie nie powoduje utraty światła. Powłoka rozpraszająca praktycznie nie przepuszcza światła padającego pod kątem prostym. Pod wpływem czynnika rozpraszającego światło (szkło/powłoka) jest ono redukowane tylko o kilka procent. Wiosną i latem korzyści z pewnością przewyższają tak niewielkie straty.

Lepszy poziomy rozkład światła ma ogromne znaczenie

Badania przeprowadzone przez Li Tao (Uniwersytet Wageningen) znacznie poprawiły nasz wgląd w korzyści płynące z rozproszonego światła. Światło jest lepiej rozprowadzane w uprawie, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co ciekawe – lepszy poziomy rozkład światła jest nawet ważniejszy niż lepszy rozkład pionowy, podczas gdy we wczesnych latach badania światła rozproszonego jednym z głównych argumentów była głębsza penetracja światła wgłąb łanu roślin.

Przy rozproszonym świetle w szklarni nie ma punktów świetlnych ani ostrych linii cienia, ponieważ światło jest równomiernie rozprowadzane. Lepsza dystrybucja pozioma zapobiega konieczności ciągłego dostosowywania się poszczególnych roślin lub liści do różnych warunków oświetleniowych. Dostosowania te są trudne dla roślin, jak pokazują wyniki badań Eliasa Kaisera (Wageningen UR). System fotosyntezy może potrzebować nawet piętnastu minut, aby dostosować się do nowych warunków oświetleniowych, które w tym czasie mogą ulec zmianie. Fotosynteza, w szczególności magazynowanie CO2 przez enzym Rubisco, stale pozostaje w tyle za panującymi warunkami. Kosztuje to produkcję, a straty mogą być znaczne. Dlatego ważne jest, aby tłumić te zmiany natężenia światła: powłoki ReduFuse lub ReduFuse IR są doskonałymi narzędziami do osiągnięcia tego celu.

Schemat przenikania i odbicia promieniowania przez szkło pokryte powłoką RefuFuse i ReduFuse IR

Ogórek

Dziesięć lat temu ogórek był pierwszą uprawą testowaną w ogrodnictwie szklarniowym w Uniwersytecie Wageningen przy świetle rozproszonym. W starszej wersji szkła rozproszonego (z 4% stratą światła) produkcja owoców ogórka wzrosła o 4,3%, a ich liczba wzrosła o 7,8%. Naukowcy oszacowali, że bez strat światła produkcja wzrosłaby o 7,8% w kilogramach i o 11% w liczbie ogórków. Omawiana uprawa trwała od kwietnia do lipca. Przy wysokim promieniowaniu temperatura uprawy była o 0,2 do 0,8% niższa w górnej części i o 0,4% wyższa w dolnej części uprawy pod dachem rozpraszającym światło, w porównaniu do warunków pod zwykłym szkłem szklarniowym.

Pięć lat później, próba z wczesną uprawą ogórków zaowocowała produkcją o 6% wyższą – zarówno większą liczbą ogórków, jak i cięższymi owocami. Na prośbę firmy Lumiforte (Mardenko), Botany Horst zbadał zastosowanie we wczesnym okresie powłoki ReduFuse. Letnia uprawa pod powłoką rozproszoną zaowocowała wzrostem produkcji o 4,3% i wzrostem liczby owoców I klasy o 7,1%. Co ciekawe, uprawa w szklarni z powłoką była bardziej żywotna po okresie upałów. ReduFuse został jeszcze bardziej ulepszony od czasu tego badania.

Pomidor

Większość badań dotyczących światła rozproszonego przeprowadzono na pomidorach. Na Uniwersytecie Wageningen Greenhouse Horticulture stwierdzono wzrost produkcji o 8-11% w uprawach całorocznych pod szkłem rozpraszającym światło. Produkcja w obiektach gdzie zastosowano powłokę ReduFuse była wyższa o 5% (rozpoczęta w maju, usunięta na początku września). Wyższa produkcja wynikała głównie z nieco wyższej masy owoców i w mniejszym stopniu ze zwiększonego tworzenia się gron.

Uprawy pod dachem rozpraszającym światło bądź dachem pokrytym powłoką ReduFuse, były mniej wrażliwe na Botrytis cinerea. Łagodniejsze warunki szklarniowe powodują zwiększoną odporność. Zawartość suchej masy w łodygach była nieco wyższa, co zmniejszyło potencjalne straty spowodowane przez sprawcę szarej pleśni. W szklarniach z powłoką rozpraszającą konsultanci ds. upraw obserwowali lepsze zawiązywanie, cięższe owoce i mniej problemów z ich jakością. ReduFuse zapewnia najlepsze wyniki, przy nieco bardziej generatywnych roślinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów - LED plus HPS (fot. Signify)

5 wskazówek dotyczących uprawy z wykorzystaniem lamp LED

Lampy LED są stosowane w szklarniach na coraz większą skalę – zarówno w przypadku uprawy warzyw, jak i kwiatów. Mimo iż udowodniono, że wiele upraw dobrze rośnie pod oświetleniem składającym się w 100% z lamp [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet