Tunel foliowy czy szklarnia, co wybrać - zalety każdego z rozwiązań w uprawie amatorskiej

PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Tunel foliowy czy szklarnia? Zobacz, co lepiej wybrać.

Wiele osób posiadających przydomowe ogródki uprawia w nich różnego rodzaju rośliny. Bardzo często są to nie tylko kwiaty, ale też warzywa. W końcu nic nie smakuje tak, jak samodzielnie wyprodukowane pomidory, ogórki, sałata… Niestety klimat w naszym kraju bywa trudny i nawet w lecie zdarzają się ulewne deszcze, które mogą zniszczyć długo wyczekiwane plony. Ratunkiem może okazać się tunel foliowy lub szklarnia. Które z tych rozwiązań wybrać?

Czytaj dalej...

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tunelem foliowym a szklarnią?

Najbardziej oczywistą i rzucającą się w oczy różnicą pomiędzy tunelami foliowymi a szklarniami jest to, z czego są one wykonane. Tunel foliowy, jak sama nazwa wskazuje, wykonany jest z folii rozciągniętej na stelażu z rurek metalowych lub PCV. Jest to dość stabilna konstrukcja, mimo wszystko jednak znacznie mniej trwała od szklarni. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie szklarnie budowane są nie tylko ze szkła, ale również poliwęglanu lub pleksi. Ich szkielet zaś zazwyczaj jest metalowy, rzadziej spotkać można aluminium, tworzywa sztuczne lub drewno.

Kolejna istotna różnica związana jest z mobilnością. Podczas gdy tunel foliowy można w razie konieczności przenieść w inne miejsce, to szklarnia jest konstrukcją stałą, której ewentualny demontaż i ponowny montaż jest nie tylko czasochłonny, ale też kosztowny. Ponadto, aby postawić szklarnię, trzeba najpierw położyć odpowiednie fundamenty, co jest zbędne w przypadku lekkich tuneli foliowych.

Oczywiście różnic pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest znacznie więcej i będą one widoczne podczas omawiania kolejnych kwestii.

Kiedy warto wybrać tunel foliowy?

Tunel foliowy sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy celem jest wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin i ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi, a nie uprawa przez cały rok. To także świetne rozwiązanie dla osób, które uprawiają warzywa wyłącznie na własne potrzeby. Choć do wyboru są tunele o różnych rozmiarach, to z reguły są to konstrukcje mniejsze od szklarni, dlatego świetnie sprawdzają się nawet na niewielkich działkach.

Ta opcja polecana jest także osobom, które nie chcą inwestować zbyt dużych środków w swoje hobby związane z ogrodnictwem. Decydując się na tunel foliowy, można założyć, że jeśli uprawa roślin okaże się zbyt czasochłonna, a początkowy zapał szybko się ulotni, to zlikwidowanie takiej konstrukcji będzie proste i szybkie, a przy tym nie spowoduje to dużych strat finansowych. Jeśli jednak zamiłowanie do warzyw z własnego ogrodu nie będzie słabnąć, to po paru latach wystarczy wymienić folię i tunel nadal będzie spełniał swą funkcję.

Jakie rośliny nadają się do uprawy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy powoduje, że już na początku wiosny temperatura w jego wnętrzu jest o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Niemniej jednak wciąż należy brać pod uwagę to, że duże wahania temperatury pomiędzy nocą a dniem mogą mieć wpływ na kiełkujące rośliny. W związku z tym, na początek warto zdecydować się na takie warzywa jak kalarepa, rzodkiewka czy sałata. W późniejszym okresie można rozpocząć uprawę pomidorów, ogórków, papryki, białej kapusty, bakłażanów, a nawet roślin ciepłolubnych, takich jak arbuzy, ananasy, czy melony. Dużą popularnością cieszą się także uprawy truskawek, porzeczek oraz różnego rodzaju ziół w tunelach.

Zalety szklarni przydomowej

Szklarnia przydomowa to konstrukcja, która zapewni ochronę roślinom przez cały rok. Dzięki trwalszej i bardziej stabilnej konstrukcji, w szklarni można zainstalować wiele dodatkowych udogodnień, takich jak drzwi i okna z funkcją wywietrzników i automatycznego otwierania, systemy automatycznego nawadniania czy ogrzewanie. Oczywiście nie każdy musi się na nie decydować, jednak przy dużej uprawie to wszystko bardzo ułatwia pracę.

Szklarnia może wytrzymać nawet duże opady śniegu, dzięki czemu nie trzeba rozważać jej demontażu na zimę. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które mają już pewne doświadczenie w uprawie warzyw i chcą się tym zajmować z pełnym zaangażowaniem przez wiele lat.

Tunel foliowy czy szklarnia – podsumowanie

Jak widać, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nietrudno jednak zauważyć, że tunel foliowy lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą wydawać zbyt dużej kwoty, a do tego zależy im na tym, aby konstrukcja była mobilna. Szklarnia przydomowa sprawdzi się w sytuacji, gdy uprawa roślin traktowana jest już poważnie, w związku z czym ponoszenie większych kosztów jest w pełni uzasadnione.

Uprawa własnych warzyw w tunelu foliowym może stanowić dobry wstęp do bardziej zaawansowanego ogrodnictwa. Być może w niektórych przypadkach lekką konstrukcję z foli i rurek PCV z czasem zastąpi stabilna szklarnia z prawdziwego zdarzenia. Niemniej jednak początkującym ogrodnikom zaleca się wybór tunelu, który zapewni wystarczającą ochronę roślinom i pozwoli nieco rozwinąć ogrodnicze hobby. Należy pamiętać o tym, że najlepsze rozwiązanie to takie, które spełni aktualne potrzeby. Jeśli więc ktoś szuka rozwiązania, które pomoże mu w wyprodukowaniu pysznych pomidorów z własnego ogródka i innych smacznych i zdrowych warzyw, to tunel foliowy na pewno się sprawdzi.

tekst i zdjęcia – materiał partnera

1 komentarz do “Tunel foliowy czy szklarnia? Zobacz, co lepiej wybrać.

  1. Marek
    / Odpowiedź

    Należałoby jeszcze wspomnieć o promieniowaniu ultrafioletowym, które jest przepuszczane przez folię natomiast zatrzymywane przez szkło (chyba żeby do budowy szklarni użyło się szkła ołowiowego).
    Drugim problemem pominiętym przez autora jest możliwość wietrzenia czyli obniżenia temperatury i wilgotności powietrza. Tunel foliowy z reguły ma możliwość wietrzenia jedynie przez ściany szczytowe, a więc bardzo małą możliwość wymiany powietrza, podczas gdy wietrzniki w szklarni pozwalają na odwietrzenie nadmiaru poprzez otwarcie górnego wietrzenia bądź dokładne , ochładazjące odwietrzenie z wykorzystaniem wietrzników górnych i na ścianach bocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesna szklarnia do upraw warzyw i owoców pod osłonami, wymagająca skutecznej ochrony przed szkodnikami. Kluczowe zagrożenia to skośnik pomidorowy, słonecznica orężówka, piętnówka i błyszczka jarzynówka – jak skutecznie je zwalczać i jakie środki ochrony stosować. Ochrona jabłoni, winorośli i gruszy przed owocówką jabłkóweczką oraz zwójkami liściowymi w uprawach tunelowych. Profesjonalne insektycydy na gąsienice motyli w szklarni, skuteczne metody ochrony roślin i zwalczanie owadów żerujących na warzywach i owocach pod osłonami.

Dlaczego ochrona upraw pod osłonami to wyzwanie?

Uprawy pod osłonami, choć chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, są szczególnie narażone na atak szkodników. Stabilny mikroklimat tuneli foliowych i szklarni sprzyja rozwojowi liściożernych gąsienic, które mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznych strat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet