Visser AutoStix - innowacyjny transplanter do umieszczania sadzonek w podłożu

PODosłonami.pl

FLUENCE

Visser AutoStix – zdobywca GreenTech Innovation Award 2018

Podczas dni otwartych firmy Visser w czerwcu 2017 roku, odbyła się premiera najnowszej maszyny pracującej w systemie AutoStix. Maszyna powstała w wyniku współpracy z jednym z największych producentów sadzonek na świecie – firmą Ball Seeds. W tym roku, podczas targów GreenTech (12-14 czerwca), system AutoStix zdobył nagrodę GreenTech Innovation Award 2018.

Czytaj dalej...
Chwytaki transplantera łapią za taśmę podtrzymującą, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia sadzonki

Chwytaki transplantera łapią za taśmę podtrzymującą, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia sadzonki

System AutoStix

W skład systemu wchodzą biodegradowalne taśmy („strips”), do których sadzonki są wkładane ręcznie na mateczniku, oraz transplanter, przesadzający do 10 000 sadzonek na godzinę!

Taśmy („strips”)

Biodegradowalne taśmy, do których wkładane są sadzonki, dostępne w dwóch rozmiarach: z uchwytami na 34 rośliny (przy większych sadzonkach, np. pelargonia) lub 51 roślin (dla mniejszych sadzonek np. werbena). Każda sadzonka wkładana jest do oddzielnego otworu w taśmie i podtrzymywana przez specjalnie zaprojektowane uchwyty. Dzięki temu, że w taśmie znajduje się określona liczba otworów, nie ma ryzyka pomyłki podczas liczenia sadzonek przez pracownika zbierającego sadzonki. Taśmy ułatwiają również transport sadzonek z matecznika na produkcję lub do klienta. Pomimo tego, że sadzonki w taśmie są ułożone gęsto, każda sadzonka ma zapewniony dopływ powietrza, co znacznie podwyższa jakość materiału.

Biodegradowalne taśmy, do których wkładane są sadzonki liściowe, mieszczą 34 lub 51 sadzonek

Biodegradowalne taśmy, do których wkładane są sadzonki liściowe, mieszczą 34 lub 51 sadzonek

Transplanter

Transplanter służy do automatycznego przesadzania sadzonek. Sadzonki w taśmach wkładane są do szyn w maszynie, skąd są odcinane pojedynczo wraz z kawałkiem biodegradowalnej taśmy i przesadzane do wielodoniczek z substratem lub z „paperpotami”. Maszyna za każdym razem chwyta za taśmę podtrzymującą, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia sadzonki, nawet tych z dużymi liśćmi. Sadzenie odbywa się zawsze na tą samą głębokość, co wyrównuje ukorzenianie.

Chwytaki transplantera łapią za taśmę podtrzymującą, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia sadzonki

Chwytaki transplantera łapią za taśmę podtrzymującą, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia sadzonki

Transplanter obsługiwany jest za pomocą ekranu dotykowego Simens, na którym wybieramy program sadzenia. Możliwe jest posadzenie 3 różnych roślin do jednej komórki w wielodoniczce. Wydajność maszyny to nawet 10000 sadzonek na godzinę!

Zalety systemu Autostix:

  • Liczenie

Taśmy AutoStix ułatwiają liczenie sadzonek. Wystarczy spojrzeć na taśmę i od razu widać, że znajduje się w niej 34 lub 51 sadzonek, lub należy kilka dołożyć. Nie ma problemów ze zbyt małą lub zbyt dużą liczbą sadzonek!

  • Kontrola i wyrównanie ukorzeniania

Pierwszym etapem, pomagającym uzyskać wyrównany materiał roślinny, jest wizualna kontrola sadzonek podczas wkładania ich do taśmy. Drugim etapem jest wkładanie taśmy do maszyny, podczas którego widać każdą sadzonkę oddzielnie – dzięki temu łatwo i bardzo szybko można je skontrolować. Kolejnym etapem jest przesadzanie sadzonek za pomocą chwytaków, co w znacznym stopniu poprawia jakość i wyrównanie materiału.

  • Oszczędność pracy

System AutoStix zmniejsza zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników przesadzających sadzonki do wielodoniczek. Proces umieszczania sadzonek w taśmie wykonuje się bezpośrednio na mateczniku, a samo przesadzanie odbywa się automatycznie.

  • Bufor

Poza automatyzacją przesadzania sadzonek, system AutoStix daje również możliwość przechowywania ich w dobrych warunkach. Sadzonki w taśmie można zanurzyć w niewielkiej ilości wody, dzięki czemu pozostaną one w dobrej kondycji znacznie dłużej.

Więcej informacji:

Visser

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kwas podchlorawy w ochronie pomidorów przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi

Rak bakteryjny pomidorów wywoływany przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis jest najgroźniejszą chorobą bakteryjną pomidorów pod osłonami. Z poniższego filmu można dowiedzieć się jak w gospodarstwie szklarniowym w Pawonkowie, zarządzanym przez firmę Amplus, skutecznie wyeliminowano [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet