Podkładka Maxifort w uprawie pomidorów malinowych Tomomaru Muchoo

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wiem na czym szczepię! Podkładka Maxifort w gospodarstwie państwa Ewy i Marka Rosłońców.

W szklarniowych uprawach pomidorów już od kilkunastu lat standardem jest szczepienie odmian na silnie rosnących podkładkach, o mocnym systemie korzeniowym i dobrym wigorze. Od czasu wprowadzenia tej technologii uprawy w Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się podkładka Maxifort marki De Ruiter®.

Podkładka Maxifort – standard w Polsce i w Europie

Mimo, że oferta podkładek w ostatnich latach powiększyła się wielu ogrodników decyduje się na tę właśnie, sprawdzoną w ich uprawach podkładkę. Śmiało można powiedzieć, że podkładka Maxifort jest standardem w szklarniowych uprawach pomidorów w Europie, nie dziwi więc, że podkładkę tę wybierają również polscy ogrodnicy. Tym bardziej, że jest polecana do uprawy pomidorów wymagających wegetatywnego wzmocnienia – takich jak popularny u nas pomidor Tomimaru Muchoo. Właśnie ta odmiana szczepiona na Maxiforcie rośnie w szklarniach państwa Ewy i Marka Rosłońców z Grupy Vegapol. Pan Marek podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat uprawy na tej podkładce.

Korzystne cechy roślin szczepionych od wiosny do jesieni

Maxifort jest u nich wykorzystywany od 2009 r. najpierw był używany do szczepienia odmian pomidorów mięsistych o czerwonych owocach, a od kilku lat uprawiana jest na nim odmiana malinowa Tomimaru Muchoo. Ogrodnicy wybierają podkładkę Maxifort od wielu sezonów głównie ze względu na silny wigor, jaki daje ona roślinom, i na jej mocny system korzeniowy. Silna podkładka pomaga roślinom zregenerować się po intensywnym wiosennym plonowaniu, przed wejściem w okres letniej uprawy. Maxifort pomaga też roślinom dobrze funkcjonować w okresie letniej uprawy – rośliny są silne, dobrze wiążą grona, a ich owoce są bardziej odporne na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Silny system korzeniowy daje o sobie znać aż do końca uprawy, umożliwiając zachowanie dobrej kondycji roślin również jesienią, gdy pogarszają się warunki świetlne. Pan Marek podkreśla, że w utrzymanie uprawy na dobrym poziomie wymaga oczywiście od niego wiele pracy, ale Maxifort ułatwia tę pracę, dlatego także na przyszły sezon planuje uprawiać pomidory szczepione na tej właśnie podkładce.

Podsumowując…

…Maxifort to standard na rynku! Podkładka doskonale znana i najczęściej stosowana w uprawach szklarniowych w Europie. Podkładka ta daje roślinie silny system korzeniowy, który się dobrze regeneruje i pozwala na stabilne prowadzenie uprawy przez cały okres produkcji. Dzięki bogatemu systemowi korzeniowemu rośliny mogą lepiej przejść okres letnich upałów i rosnąć w dobrej kondycji do końca produkcji. W praktyce Maxifort może być używany dla większości odmian pomidorów i do różnych typów szklarni.

Czytaj też:

Wiem na czym szczepię! Oferta De Ruiter® – podkładki pomidora na każdą miarę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet