PODosłonami.pl
Wysokie plonowanie, dobra jakość owoców – ogórek Mestana RZ w szklarni państwa Malików
W miejscowości Filipowice, w nowosądeckim rejonie uprawy, państwo Malikowie prowadzą gospodarstwo szklarniowe specjalizujące się od lat w uprawie ogórków. W uprawę zaangażowana jest pani Alicja, jej córka Paulina i syn Tomasz. W ciągu długiej historii gospodarstwa przez ich szklarnie przewinęło się wiele odmian ogórka typu midi (tzw. półdługiego), popularnych na naszym rynku w ostatnich latach. Ogrodnicy ciągle testowali także nowości i przyglądali się nowym propozycjom hodowców. Szukali odmiany, dającej wysoki plon owoców o dobrej jakości, a także o korzystnych cechach uprawowych. Przed trzema laty zainteresowali się ogórkiem Mestana RZ, będącym u nich w próbie. W ubiegłym roku zwiększyli powierzchnię jego uprawy, a w tym sezonie uprawiają go na całej 4,5- hektarowej powierzchni swoich szklarni.
Czytaj dalej...Ogórek Mestana wiosną…
W pierwszym cyklu uprawy ogórek Mestana RZ w szklarni państwa Malików był uprawiany z nasadzenia na początku stycznia i był bardzo dobrze oceniany przez ogrodników. Zwracali uwagę głównie na bardzo dobre plonowanie wiosną – w kwietniu i w maju, kiedy ceny hurtowe owoców są jeszcze wysokie – oraz na świetną jakość owoców. W plonie były niemal wyłącznie owoce pierwszej klasy, które dodatkowo mają bardzo atrakcyjny wygląd – poza dobrym wyrównaniem (około 21 cm długości) i brakiem skłonności do przerastania na długość, mają ładny ciemnozielony kolor, a ich skórka w czasie intensywnego wiosennego plonowania była błyszcząca, dzięki czemu ogórki bardzo atrakcyjnie prezentowały się w opakowaniach handlowych i podobały się klientom. Brak owoców klasy drugiej dawał możliwość bardzo szybkiego spakowania ogórków do sprzedaży przy możliwie niskim nakładzie pracy.
… i w uprawie letnio-jesiennej
Po zakończeniu wiosennej uprawy i uprzątnięciu starych roślin oraz zdezynfekowaniu szklarni i podłoża, preparatem bezpiecznym dla roślin, rozpoczął się drugi cykl uprawy Mestany RZ. Państwo Malikowie samodzielnie produkują rozsadę ogórków, w letnim nasadzeniu nasiona wysiane zostały w dwóch partiach – 10 i 17 lipca, w paluszki wełny mineralnej. Tygodniowe siewki sadzono w zagęszczeniu 2,5 szt./m2, bezpośrednio w kostki rozsadowe pozostawione na matach po wiosennej uprawie. Pan Tomasz podkreślał, że przy takim sposobie rozpoczynania uprawy latem, w czasie intensywnego promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury, bardzo ważne jest zapewnienie roślinom odpowiedniego klimatu w szklarni – dach był pokryty preparatem cieniującym ReduSol, zabezpieczającym obiekt przed nadmiernym promieniowaniem i przegrzewaniem się. Na szczęście w okresie sadzenia na południu Polski nie było upałów – temperatura zewnętrzna wynosiła około 27-28°C, co było korzystne dla młodych roślin ogórka. Ogrodnicy zwracali też uwagę, że po zakończeniu wiosennej uprawy, przed sadzeniem młodych roślin, nie można dopuścić do przesuszenia kostek rozsadowych, w czasie sadzenia miały one wilgotność 60%.
Szybki rozwój i plonowanie ogórka Mestana RZ
Po sadzeniu rośliny rosły i rozwijały się bardzo szybko. Po około 4 tygodniach nastąpił pierwszy zbiór. Na początku z roślin usunięto tylko dwa pierwsze zawiązki, wszystkie kolejne już były zostawiane na roślinach i bardzo dobrze dorastały. – Ta odmiana jest w stanie wykarmić bardzo dużo owoców, nie zrzuca zawiązków – mówiła pani Paulina.
Pan Tomasz podkreślał, że owoce Mestany RZ dorastają dobrze i wypełniają się szybko, uzyskując dobry, cylindryczny kształt i proporcjonalne wymiary – co jest bardzo korzystne zwłaszcza w przypadku sprzedaży ogórków na sztuki, co bywa praktykowane przez niektóre sieci handlowe.
U odmiany Mestana RZ zdaniem pani Pauliny Malik ważną cechą jest równomierne i bardzo dobre plonowanie. Latem wręcz trudno było nadążyć ze zbieraniem owoców i układaniem ich w opakowaniach handlowych. Bardzo ważne jest także to, że odmiana dobrą jakość owoców zachowuje do końca sezonu. Na początku uprawy w cyklu jesiennym w plonie w ogóle nie było ogórków drugiej klasy, a na koniec sezonu jesiennego ogórków drugiej klasy było niewiele, około 3%. Ponadto kilkudniowe pogorszenie warunków świetlnych nie wpływało negatywnie na rośliny i zawiązywanie owoców. Korzystną cechą jest także to, że rośliny mają dobrą zdolność do regeneracji – mają świeże odrosty cały czas, ale nie tworzą nadmiernej liczby pędów bocznych. Rośliny były prowadzone na 18 liści, potem ogławiano je i wyprowadzano 3 pędy boczne u góry rośliny, które ogłowiono za 2-3 liściem.
– Do końca uprawy rośliny dobrze plonują, pod koniec pierwszego cyklu produkcji, aż żal było je wyrzucać, ale trzeba było rozpoczynać nowe nasadzenie – mówiła pani Alicja. Także pod koniec letnio-jesiennego nasadzenia rośliny, mimo, że już były po okresie intensywnego plonowania tworzyły nowe odrosty. Ogrodnicy planowali prowadzenie uprawy do końca października.
– Uprawialiśmy dotąd różne odmiany ogórka, z różnych firm, ale ich czas już powoli się kończył. Szukaliśmy bardziej nowoczesnej odmiany i wybraliśmy Mestanę RZ – informowała pani Paulina. – W tym sezonie mamy ją po raz pierwszy na całej powierzchni uprawy. Dwa lata temu była w małej próbie, rok temu na półhektarowej powierzchni, pod szkłem dyfuzyjnym. W tym roku zimą była pierwszy raz na całej 4,5-hektarowej powierzchni, w letnim nasadzeniu też jest uprawiana na całości. W przyszłym roku także planujemy uprawę wyłącznie Mestany RZ – dodała.
Podsumowanie – krótka charakterystyka odmiany ogórka Mestana RZ
Odmiana jest polecana do uprawy w szklarniach lub w tunelach foliowych w dwóch nasadzeniach w roku (w okresie od stycznia do jesieni) i w tradycyjnym systemie prowadzenia roślin – „na parasol”. Jest bardzo plenna, rośliny mają zrównoważony wzrost, umiarkowany wigor i bardzo dobrze się regenerują w drugiej części każdego cyklu uprawowego.
Owoce Mestany RZ są cylindryczne, wyrównane, o średniej masie 235 g i długości 21 cm, nie mają tendencji do przerastania latem powyżej 24 cm. Są ciemnozielone z połyskiem, szczególnie intensywnym wiosną – w kwietniu i maju, w czasie intensywnego plonowania.
5 wskazówek dotyczących uprawy z wykorzystaniem lamp LED
Lampy LED są stosowane w szklarniach na coraz większą skalę – zarówno w przypadku uprawy warzyw, jak i kwiatów. Mimo iż udowodniono, że wiele upraw dobrze rośnie pod oświetleniem składającym się w 100% z lamp [...]