Young Flowers A/S oferuje współpracę polskim ogrodnikom (cz. I)

PODosłonami.pl

Young Flowers A/S oferuje współpracę polskim ogrodnikom (cz. I)

Na świecie rośnie popyt na rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Zapotrzebowanie to wyraźnie nasiliło się podczas pandemii, gdy ludzie z konieczności więcej czasu spędzają w czterech ścianach i chcą urozmaicić wnętrza, w których przebywają. Ta tendencja rynkowa przekłada się na realia produkcji i handlu kwiaciarskiego. Jedną z firm, która zwiększa swoją ofertę sadzonek zielonych roślin doniczkowych oraz półproduktów, jest duńskie przedsiębiorstwo eksportowe Young Flowers A/S, współpracujące od paru lat m.in. z polskimi ogrodnikami. Publikujemy rozmowę z właścicielem Young Flowers, Michaelem C. Ellegaardem, który poszukuje w naszym kraju kolejnych ogrodników mogących podjąć się produkcji młodych roślin doniczkowych – półproduktów.

Czytaj dalej...
Michael C. Ellegaard, właściciel duńskiej firmy Young Flowers A/S

Michael C. Ellegaard, właściciel duńskiej firmy Young Flowers A/S

– Czy mógłby Pan opowiedzieć o swojej firmie Young Flowers A/S? Jakie były jej początki? 

Michael C. Ellegaard: W przeszłości, przez 11 lat pracowałem dla dużego duńskiego eksportera roślin ozdobnych. W 1998 roku postanowiłem zacząć działać na własną rękę. Założyłem więc firmę w Odense – w sercu duńskiej produkcji szklarniowej. W tym czasie prowadziłem firmę sam, ale mając już duże doświadczenie w branży. Na początku zajmowałem się tylko eksportem sadzonek, nasion i „młodych” roślin (ukorzenionych sadzonek oraz rozsad).

– Jakie były kolejne kroki?

M. C. E.: Po roku owocnej działalności – gdy nawiązałem współpracę ze znanymi hodowcami oraz producentami materiałów wyjściowych – wraz z rosnącymi zamówieniami, zatrudniłem parę osób. Zmieniłem też jednoosobowo zarządzaną firmę w przedsiębiorstwo z radą nadzorczą. Pozostałem jego jedynym właścicielem, ale w przypadku strategicznych decyzji przedyskutowuję je z doradcami, którzy są cenionymi w branży ekspertami.

Kolejnym etapem w rozwoju firmy było poszerzenie asortymentu o sadzonki i rozsady, nasiona, cebule kwiatowe oraz półprodukty pochodzące nie tylko z Danii, ale także z wielu innych krajów i z różnych kontynentów. Równocześnie zasięg mojej sprzedaży stał się ogólnoeuropejski. Biznes się rozkręcał.

– Jak w skrócie scharakteryzowałby Pan swoją firmę?  

M. C. E.: Ideą Young Flowers A/S – stosunkowo niewielkiej firmy zajmującej się handlem hurtowym – jest bycie elastycznym oraz niezawodnym pośrednikiem, który łączy profesjonalistów z branży i działa na podstawie kontraktów, samemu nie produkując roślin.

– Wspomniał Pan o działalności na całym świecie. Między innymi dotyczy to Afryki, prawda?     

M. C. E.: Kilka lat temu nawiązałem współpracę produkcyjną (również kontraktacja) z Kenią, aby zintensyfikować działania biznesowe i podążać za trendami rynkowymi, takimi jak rosnący popyt na rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Tamtejsza firma, z którą współpracuję na zasadach wyłączności, prowadzi w Kenii 50 ha mateczników, będących całorocznym źródłem sadzonek.

– Na co jeszcze chciałby Pan zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kierunki swojej działalności w ostatnim czasie?

M. C. E.: Parę lat temu postanowiłem skupić się bardziej na rynku północnoeuropejskim, a konkretnie na państwach skandynawskich. W konsekwencji tego pomysłu, a także z powodu wysokich kosztów pracy w Danii (i innych krajach zachodnich) rozpocząłem współpracę z polskimi ogrodnikami, u których kontraktuję przede wszystkim półprodukty, ale również wykonywanie sadzonek i ich ukorzenianie.

Ponadto w Polsce, na wolnym rynku sprzedaję nieukorzenione sadzonki bezpośrednio innym producentom, którzy działają na własną rękę.

 – Zamierza Pan rozwinąć swoją współpracę z polskimi ogrodnikami polegającą na  kontraktowaniu półproduktów, czy tak?  

M. C. E.: Rzeczywiście, chcę ją rozwijać. Dlatego zapraszam polskich ogrodników, którzy posiadają 5000-10 000 m2 powierzchni pod osłonami nadającej się do całorocznej produkcji – młodych roślin doniczkowych (półproduktów), takich jak na przykład bluszcze czy ceropegie.

Michael C. Ellegaard – Tel. +45 40111105 – mce@youngflowers.dk

www.youngflowers.dk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowe pomidory dojrzewające na krzakach w uprawie gruntowej. Brak objawów chorób takich jak szara pleśń w pomidorach powodowana przez Botrytis cinerea. Regularna ochrona warzyw szklarniowych fungicydem Sketch 62,5 WG (substancje aktywne: cyprodynil i fludioksonil) zapewnia skuteczne zwalczanie szarej pleśni i innych chorób.

Zdrowotność warzyw i owoców pod osłonami – wyzwania i skuteczne rozwiązania

Produkcja ogrodnicza pod osłonami coraz częściej przyciąga uwagę profesjonalnych plantatorów. Dzięki takim rozwiązaniom można wydłużyć sezon wegetacyjny, chronić rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uzyskiwać wysoki plon. Niestety, wysoka wilgotność, podwyższona temperatura i bliskie zagęszczenie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet