Optymalna dla uprawy wilgotność podłoża w szklarni lub tunelu

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Mikrozraszacze Hadar 7110 w uprawie sałaty w szklarniach i tunelach

Z roku na rok rośnie liczba czynników wpływających na rozwój popularnego w ostatnich latach trendu upraw pod osłonami. Rynek hurtowy stawia przed producentami coraz większe wymagania, co skłania do poszukiwania sposobów przyspieszenia procesów wegetacji, stworzenia optymalnych warunków produkcji, a w rezultacie wyższego plonowania. Z drugiej strony, coraz prężniej rozwija się rynek produktów „bio”, a co za tym idzie – troska o najwyższą jakość produktów. Wzrost świadomości konsumentów przekłada się na zapotrzebowanie na zdrową żywność i dostęp do świeżych warzyw przez dwanaście miesięcy w roku. Jednym z najpopularniejszych warzyw na polskich stołach uprawianych pod osłonami jest sałata, którą konsumujemy przez cały rok. Optymalne warunki w uprawie mogą pomóc zapewnić mikrozraszacze Hadar 7110

Czytaj dalej...

Sałata na okrągło

Sałata to zdrowe, niskokaloryczne warzywo. Wyróżnia się dużą zawartością wapnia i żelaza. Na świecie znana była już w starożytności, a współcześnie produkujemy ponad 100 odmian sałaty! Dzięki uprawom pod osłonami, dostępna jest w przez cały rok i znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. W szczególności polecana jest osobom prowadzącym zdrowy tryb życia lub będącym na diecie, jednak może ją jeść każdy. Produkcja sałaty w Polsce rośnie wolniej niż konsumpcja. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w ostatnich latach produkcja oscylowała na poziomie 30 ton, podczas gdy zapotrzebowanie wzrosło przynajmniej dwukrotnie. Jak nawadniać sałatę pod osłonami, aby uzyskać satysfakcjonujące plony?

Jak zoptymalizować uprawę sałaty

Sałata jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw.  Jak w przypadku wielu innych roślin o zielonych liściach, charakteryzuje ją płytki system korzeniowy. Nie potrzebuje dużo wody, ale także niewskazane jest nadmierne podlewanie. Zbyt mokre podłoże powoduje gnicie roślin, natomiast gdy jest zbyt suche sałata traci jędrność i smak. Uzyskanie optymalnych warunków uprawy wymaga zastosowania precyzyjnego systemu nawadniania i kontroli. Zarządzanie nawadnianiem przez cały okres wegetacyjny jest krytycznym czynnikiem w produkcji sałaty, ponieważ nawet krótkie okresy niedostatecznego nawilżenia mogą niekorzystnie wpływać na zbiory.

Stres wodny jako zagrożenie dla upraw sałaty pod osłonami

Stres wodny, to zjawisko występujące w uprawie, gdy wilgotność gleby jest nadmierna lub niedostateczna. Prowadzi do znacznego zmniejszenia plonów poprzez spowolnienie procesów życiowych roślin. W przypadku sałaty, stres wodny wpływa na jędrność, wielkość główki oraz kolor. Powoduje także procesy gnilne. Efektem jego działania jest zmniejszenie plonów i osłabienie jakości produktu. Wyeliminować warunki stresowe mogą: wydajne wykorzystanie wody, czyli planowanie nawadniania, wysoka równomierność dystrybucji wody i niewielkie natężenie opadów. Uprawa pod osłonami, a co za tym idzie kontrola systemu nawadniania, to najskuteczniejsza metoda zapobiegania stresowi wodnemu. W przypadku sałaty, optymalne rozwiązanie to nawadnianie kroplowe połączone z mikrozraszaniem.

Mikrozraszacze Hadar 7110 – optymalne do szklarni i tuneli

Produkcja roślin zielonych to wysokie koszty inwestycyjne. Szklarnie i tunele, czyli uprawa pod osłonami, poprawiają warunki uprawy sałaty i innych roślin zielonych. Wybór optymalnego systemu nawadniania i efektywne zarządzanie nim ma kluczowe znaczenie dla sukcesu inwestycji. W przypadku upraw sałaty pod osłonami, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrozraszaczy Hadar 7110 dostępnych w ofercie firmy Budmech. Hadar to mikrozraszacz pracujący w pozycji odwróconej. Montowany jest na wężyku, pod sklepieniem tunelu lub szklarni. Jest wykorzystywany do intensywnego nawadniania lub chłodzenia roślin. W czasie upałów pozwala na nawadnianie pulsacyjne w celu zachowania wysokiej wilgotności. Dzięki zastosowaniu antykapacza LPD, możliwe jest jednoczesne uruchomienie i zamknięcie instalacji w jednym momencie, bez konieczności opróżniania instalacji między cyklami nawadniania. Woda zostaje w rurach i nie wycieka przez zraszacze niszcząc podłoże i powodując powstawanie kałuż. Zaletą mikrozraszacza Hadar jest drobna kropla i niska intensywność opadu, co eliminuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia roślin oraz negatywnego wpływu nawadniania na strukturę gleby.

Hadar 7110 – uniwersalny mikrozraszacz do szklarni

Zraszacze Hadar to uniwersalne modułowe mikrozraszacze pracujące w szklarniach i tunelach w pozycji odwróconej. Wysokość instalacji w najwyższym miejscu to 200 cm nad poziomem uprawy. Charakteryzuje je wysoka jakość i niezawodność. Modułowa budowa pozwala na dobór przepływu oraz średnicy zraszania w zależności od zastosowania odpowiedniej dyszy. Wkładka „wirnik odwrócony” przystosowana do pracy w pozycji odwróconej, jest kompatybilna z ośmioma dyszami (filetową, czerwoną, pomarańczową, zieloną, niebieską, żółtą, jasnozieloną i białą), o średnicach od 1,0 mm do 2,0 mm. Poprzez zastosowanie odpowiedniej dyszy, średnica zraszania może wynieść od 8,4 m do 11,0 m. Szeroki zakres natężenia przepływu dostosowany jest do wymaganego natężenia opadu zgodnie z optymalnym czasem nawadniania. Wkładka „wirnik odwrócony” jest przeznaczona do warunków szklarniowych i tunelowych w celu uzyskania maksymalnej jednorodności (jedn. 88-95%) projektu. W dużych szklarniach i tunelach można zamontować dwie linie mikrozraszaczy.

Kliknij, aby  poznać szczegóły techniczne mikrozraszacza Hadar 7110 

Smak nawodnionej sałaty

Sałata jest delikatna – zarówno pod względem smaku jak i wymagań uprawy. Niedostateczne nawodnienie skutkuje pogorszeniem smaku warzywa – staje się zdecydowanie bardziej gorzkie i mniej delikatne. Dlatego planowanie i projektowanie systemu nawadniania w uprawach pod osłonami stanowi kluczowy parametr sukcesu inwestycji.

Zastanawiasz się nad instalacją mikrozraszaczy? Chciałbyś uzyskać szczegółowe informacje? Porozmawiaj z Andrzejem Szerszeniewskim, Inżynierem ds. Projektów w firmie Budmech.

Andrzej Szerszeniewski

Inżynier ds. Projektów

tel. +48 22 765 65 78

andrzej.szerszeniewski@budmech.pl

Firma Budmech dostarcza rozwiązań gwarantujących niezbędne warunki do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju warzyw, owoców, a także utrzymania obszarów zieleni. Nasi specjaliści projektują systemy nawadniania odpowiadające indywidualnym potrzebom Klientów oraz wspierają fachową wiedzą i doświadczeniem w wyborze skutecznych rozwiązań.

W artykule wykorzystano materiały firmy NaanDanJain.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katarzyna i Szczepan Korfanty

Pomidory malinowe, śliwkowe, cherry i inne z okolicy Bieszczad

W Grabownicy Starzeńskiej na Pogórzu Dynowskim, skąd już niedaleko w Bieszczady, znajdują się najdalej na południowy-wschód Polski wysunięte gospodarstwa szklarniowe specjalizujące się w uprawie pomidorów. Działalnością tą zajmują się Danuta i Lesław Korfanty oraz ich [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet