Kwas podchlorawy w zapobieganiu chorobom roślin ozdobnych.

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Zdrowe rośliny, bez pozostałości środków chemicznych (kwas podchlorawy w profilaktyce chorób roślin)

W związku z coraz mniejszą liczbą dostępnych środków ochrony roślin, uodparnianiem się patogenów na fungicydy oraz coraz większą presją na ograniczanie pestycydów, poszukuje się alternatywnych rozwiązań w ograniczaniu infekcji chorobowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ECA (Elektro-Chemicznie Aktywowana woda). Substancją aktywną tego środka jest kwas podchlorawy, który ma działanie bakterio-, grzybo- i wirusobójcze.

Czytaj dalej...

Kwas podchlorawy – biodegradowalny i skuteczny

Ciekawostką jest to, że kwas podchlorawy jest wytwarzany  naturalnie przez białe ciałka krwi ludzi i zwierząt, jest ważnym składnikiem systemu immunologicznego człowieka. Poza organizmem kwas podchlorawy wytwarzany jest w 100% z naturalnych składników i jest w 100% biodegradowalny. Chloris i AGRO ECA są polskimi produktami, które zawierają ultraczysty, ustabilizowany kwas podchlorawy. Badania wykonane w ramach projektu „Zdrowa Żywność” – prowadzonego przez konsorcjum Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wspólnie z firmą BIO ACTIW (producenta środka biobójczego: Chloris/AGRO ECA) wykazały dużą skuteczność w ograniczaniu infekcji chorobowych i bakteryjnych.

Kwas podchlorawy w praktyce ogrodniczej

W załączonym filmie można natomiast dowiedzieć się jak w praktyce wykorzystuje się ECA w ochronie warzyw i roślin ozdobnych wspólnie z biologiczną ochroną (stosowaniem pożytecznych mikroorganizmów).  Krzysztof Kowalski, który posiada dwa centra ogrodnicze, szkółkę oraz prowadzi grupę „Ochrona biologiczna” na FB od dwóch lat testował produkt Chloris/AGRO ECA w kombinacji z ochroną biologiczną.  Te środki stosuje w okresie krytycznym – w czasie infekcji lub zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów chorób. Następnie stosuje „biologię” – zaszczepia rośliny pożytecznymi mikroorganizmami . W tym ostatnim przypadku zastosował w ubiegłym roku jako pierwszy w Polsce ciekawe rozwiązanie. Połączył oprysk pożytecznymi mikroorganizmami ze zmielonym zeolitem (ZeoSand Krzem). Bardzo duży wpływ na zmniejszenie skuteczności i czasu działania pożytecznych mikroorganizmów i ich metabolitów ma bowiem promieniowanie słoneczne. UV bardzo szybko ogranicza liczbę pożytecznych mikroorganizmów i przez to zmniejsza skuteczność takiej metody. Dzięki połączeniu mikroorganizmów z zeolitem Krzysztofowi udało się znacznie zwiększyć efektywność ochrony biologicznej i wydłużyć jej działanie.

W jaki sposób się to odbywa można dowiedzieć się z filmu – zapraszamy do obejrzenia materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet