PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Azot – pierwiastek plonotwórczy

Wśród pierwiastków występujących w roślinie, pod względem ilości azot (N) zajmuje czwarte miejsce, zaraz za wodorem (H), węglem (C) i tlenem (O). Jego zawartość w suchej masie rośliny stanowi do 6% (np. w młodych roślinach pomidora 5%). Azot jest ważną częścią podstawowych związków budujących komórki (aminokwasów i białek), przechowujących informacje genetyczne (kwasów nukleinowych) i kontrolujących przebieg wszystkich procesów metabolicznych (enzymów). W formie tlenku azotu (NO) pełni ponadto rolę sygnalną. Pierwiastek ten znajdujemy w każdej części rośliny. Bez niego rośliny nie tylko nie mogą prawidłowo funkcjonować, ale w ogóle nie są w stanie żyć.

wzrost liści

Intensywny wzrost pędów i liści na pożywce bogatej w azot

Złoty środek
Zasadniczo w szeroko pojętych uprawach ogrodniczych, ale także rolniczych, od wielu lat nie obserwuje się istotnych objawów niedoboru tego kluczowego pierwiastka. Niestety często spotyka się natomiast objawy nadmiaru azotu. W przypadku roślin, których częścią handlową są owoce lub kwiaty, ponadoptymalne nawożenie azotowe powoduje intensywny rozwój wegetatywny, czyli wzrost pędów i liści. Ustalenie odpowiedniej dawki azotu nie jest łatwe nawet w uprawach hydroponicznych, gdzie skład pożywki można szybko i łatwo modyfikować. Za stymulację rozwoju generatywnego (formowanie pąków kwiatowych, kwitnienie i owocowanie) odpowiada potas. Dlatego uważnie należy monitorować stosunek azotu do potasu (K). Zwiększając stężenie K w pożywce, musimy zmniejszyć ilość innego jednowartościowego pierwiastka, w tym wypadku N.
Niestety, czasami trudno jest zrezygnować z bardzo komfortowego zaopatrzenia roślin w azot. Na przykład u róż uprawianych zarówno na kwiaty cięte, jak i u doniczkowych obniżenie nawożenia azotowego, by stymulować formowanie pąków kwiatowych, powoduje zmniejszenie trwałości liści. Żółknięcie liści często zaczyna się już u producenta. Pędy i liście szybko wyrosłe pod wpływem wysokich dawek azotu są bardziej delikatne, a przez to mniej odporne na niekorzystne warunki środowiska. U roślin doniczkowych ozdobnych z liści, uprawianych pod osłonami często dochodzi do zasychania brzegów blaszek liściowych, a nawet więdnięcia po przeniesieniu ich do warunków standardowego mieszkania.(…)

Fragment artykułu dr Gabrieli Wyżgolik, który został opublikowany w czasopiśmie „Pod Osłonami” 6/2015.

1 komentarz do “Azot – pierwiastek plonotwórczy

  1. Pingback: Nowy numer czasopisma Pod Osłonami (6/2015)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet