PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Balkonowo-rabatowa wiosna 2015

Wreszcie, w trzeciej dekadzie kwietnia 2015 r., ruszyła na dobre sprzedaż roślin balkonowo-rabatowych. Ogrodnicy, którzy specjalizują się w tego typu sezonowej produkcji, mieli dotychczas pełne tunele lub szklarnie zakwitających pelargonii, petunii, begonii i wielu innych gatunków. Teraz liczą na duże ożywienie popytu na ten asortyment, które w dużej mierze zależy od pogody. Po łagodnej zimie nasz rynek długo bowiem nie mógł się „obudzić” ze względu na przedłużające się chłody i przymrozki.

W gospodarstwie Jarosława i Beaty Pierzchałów z Kietrza uprawia się szeroki asortyment roślin balkonowych, m.in. komonicę plamistą (Lotus maculatus) ‘Gold Flash’, fot. A. Cecot

W gospodarstwie Jarosława i Beaty Pierzchałów z Kietrza na Opolszczyźnie występuje typowy dla polskiego rynku zróżnicowany asortyment. Rośliny produkowane są zarówno w niewielkich doniczkach ustawionych na zagonach gruntowych, jak i w wiszących pojemnikach.

Wiszące pojemniki

W tym ogrodnictwie zwraca uwagę m.in. komonica plamista (Lotus maculatus) ‘Gold Flash’ w koszach o średnicy 23 i 25 cm. Rozmnaża się ją z sadzonek jesienią, by na przełomie roku posadzić ukorzenione rośliny do finalnych pojemników i otrzymać kwitnące, gotowe do sprzedaży okazy wiosną.

Wśród innych gatunków balkonowych produkowanych w wiszących koszach znajdują się m.in.: petunie (ciekawe biało-czarne zestawy z odmian ‘Black’ i ‘White’ z grupy Ray czy odmiany ze zwartej grupy Sanguna), lobelie (z grupy Techno Heat Trailing), uczepy (wczesna odmiana ‘Tweety’).

„Rabatówka” i byliny

W zwykłych doniczkach uprawiana jest między innymi bagonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) – wczesne odmiany z heterozyjnych grup Ascot (o zielonych i bordowych liściach) oraz Ambassador (zielonolistne, z wyróżniającą się czerwono kwitnącą ‘Scarlet’), już gotowe do handlu. Z innych, nie tak licznych, upraw warto wymienić np. gazanie (odmiany z grup Kiss i Gazoo), które zaczynają kwitnąć.

Tak jak w większości gospodarstw z tego typu sezonową produkcją, także i tu uzupełnia się ją bylinami – uprawianymi pod osłonami i na zewnątrz – wśród których nie brakuje wiosną lawendy (z wczesną odmianą ‘Blue Scent Early’, rozmnażaną z nasion).

Pierwiosnki z grupy Finish/Eblo F1

Kwiaty od ogrodników dla medyków

W czasie epidemii wszyscy jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wprowadzonymi ograniczeniami, mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2. Zmiany w naszym życiu codziennym, głównie w swobodnym poruszaniu się, oraz ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej są bardzo uciążliwe. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet