PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Balkonowo-rabatowe nowości z Flower Trials (cz. III)

W komentarzach osób, które odwiedziły tegoroczne Flower Trials powtarzały się wysokie oceny jakości roślin zaprezentowanych przez holenderską firmę Fides w jej siedzibie w De Lier. Wyróżniano zwłaszcza pelargonie, z którymi dotychczas słabo – przynajmniej w Polsce – kojarzono to przedsiębiorstwo, znane przede wszystkim z hodowli chryzantem i kalanchoe, a w przypadku gatunków balkonowo-rabatowych – z dalii (gr. Dahlinova), petunii (gr. Fortunia) itd. 

Wprawdzie grupy zawierające w nazwie słowo Idols pelargonii rabatowej (Pelargonium zonale) i bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum) zadomowiły się już na rynku od lat, ale wydaje się, że nie zdobyły wystarczającego uznania wśród producentów tych najpopularniejszych roślin balkonowych. W De Lier rzucały się w oczy m.in. odmiany ‚Scarlet’ i ‚Orange’ z grupy Dancing Idols (o półpełnych kwiatach) pelargonii bluszczolistnej, która w ofercie Fidesa reprezentowana jest również przez grupę Grand Idols, o pojedynczych kwiatach. Nowa grupa Pop Idols pelargonii rabatowych, która była jedną z nowości czerwcowych pokazów, wyróżnia się zwartym pokrojem, szybkim wzrostem i wczesnym kwitnieniem. Polecana jest do masowej uprawy w 6-pakach lub w doniczkach 10,5-centymetrowych. Składa się z 5 odmian o żywych kolorach kwiatostanów. W przypadku Pelargonium zonale najważniejsze, jeśli wziąć pod uwagę potrzeby naszego rynku, pozostaną jednak wielkokwiatowe odmiany z grupy Master Idols. Mniejszymi rozmiarami (ale większymi niż u Pop Idols) i bardziej zwartym pokrojem charakteryzują się z kolei przedstawicielki grupy Summer Idols. Niezależnie od gatunku pelargonii i grupy odmianowej Fides proponował oferowanie tych roślin do sprzedaży jako produktów markowych – w specjalnych doniczkach z nadrukiem i z dodatkowym „przybraniem” wózków duńskich z towarem eksponowanym w centrach ogrodniczych czy supermarketach.

 Podobnie jak kilka innych firm zajmujących się hodowlą peralgonii, także to przedsiębiorstwo wprowadziło do swojej oferty mieszańce międzyrodzajowe otrzymane w wyniku krzyżowania P. zonale oraz P. peltatum – odmiany ‚Mambo’ (o czerwonych kwiatach) oraz ‚Belcanto’ (o lawendowych) – pokazywane zarówno w tradycyjnych doniczkach, jak i w wiszących pojemnikach.

 

 

Firma ta, jak większość innych hodowców roślin balkonowo-rabatowych, lansuje też różnokolorowe zestawy, m.in. pelargonii, ale przede wszystkim petunii z grupy Fortunia pod chwytliwymi nazwami, np. Stars and Stripes („gwiazdki i paski”). W obrębie tej grupy pojawiły się nowe odmiany, w tym oryginalna ‚Silver Vein’ o białych kwiatach z ciemną gardzielą i fioletowymi prążkami.

Zupełnie nowa w ofercie tego przedsiębiorstwa była grupa Lindura kalibrachoi (Calibrachoa sp.). Jak zapewnia hodowca, rośliny dobrze się krzewią, mają zwarty, kulisty pokrój, wcześnie kwitną i są tolerancyjne wobec podwyższonego pH podłoża.

W asortymencie dalii z grupy Dahlinova nowością była odmiana ‚Cherish Pink’ o dużych różowych kwiatostanach i ciemnych liściach, z dość silnie rosnącej „podgrupy” Hypnotica.

Sporo premier znalazło się w szklarni z doniczkowymi chryzantemami. Warto wspomnieć następujące: ‚Breeze Frost’ o białych, pojedynczych kwiatach języczkowatych i stosunkowo krótkim okresie reakcji fotoperiodycznej (46 dni); ‚Rainbow Candy’ – 49-dniowa, o słabej sile wzrostu, okazałych dwubarwnych kwiatostanach; ‚Chrystal Yellow’ – 49-dniowa, dość silnie rosnąca, o żółtych koszyczkach; ‚Chrystal Aubergine’ (różowofioletowa); ‚Chrystal Bronze’; ‚Splash Yellow’ – 53-dniowa o igiełkowych kwiatach języczkowatych barwy żółtej.

 


HortiAdNet