PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Berlińskie reminiscencje – Fruit Logistyka 2018

Tegoroczna edycja międzynarodowych targów sektora świeżych warzyw i owoców Fruit Logistica 2018, która trwała od 7 do 9 lutego, zgromadziła ponad 75 000 odwiedzających. Swoje oferty prezentowało ponad 3100 wystawców ze 130 krajów z całego świata.

W kilku miejscach na rozległym terenie targów prezentowano pomidor Adora, można go było również spróbować - jest naprawdę pyszny!

W kilku miejscach na rozległym terenie targów prezentowano pomidor Adora, można go było również spróbować - jest naprawdę pyszny!

Po raz dziesiąty na targach w Berlinie zorganizowano narodowe stoisko polskie. Jego uroczystej inauguracji dokonał poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Szczególne wyróżnienie przyznał Dorocie Białczak, radcy rolnej w Ambasadzie RP w Berlinie, za jej czynny udział w organizację stoiska i wsparcie inicjatywy.

Fruit Logistyka Innovation Award

Jak co roku, podczas berlińskich targów można było oddać głos na jedną z nominowanych nowości spośród produktów zgłoszonych do konkursu przez firmy. Tym razem Fruit Logistica Innovation Award została przyznana firmie PookSpaFoods za chipsy wyprodukowane z kokosu. Co ciekawe, zwycięska firma funkcjonuje dopiero od 2016 roku. Odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów stają się natomiast produkty takie, jak np. pomidor Adora®, stworzony HM.Clause. Odmianę wyróżnia przede wyjątkowy smak owoców, ale i mozaikowa, czekoladowo-czerwona ich barwa, docenione przez wizytujących targi przyznaniem drugiego miejsca w konkursie FLIA 2018.

Coraz więcej produktów „eko”

Zauważalne jest również upowszechnianie się grupy produktów „eko” – coraz więcej firm prezentujących swoje oferty na targach to przedsiębiorstwa z sektora ekologicznego. Organizatorzy targów umieścili w katalogu wystawienniczym specjalną ich listę, by ułatwić odwiedzającym trafienie do tej grupy przedsiębiorców.

Produkcja zrównoważona

Coraz więcej uwagi poświęca się również tematom związanym ze zrównoważoną produkcją, a także ochronie biologicznej i kluczowemu w biodynamice planety dobrostanowi owadów zapylających. Dla przykładu, jednym z bloków tematycznych omawianych przez reprezentantów firmy Bayer był program BeeCare, zapoczątkowany przez nią w 2011 roku. Nie bez znaczenia jest również kolejna nominacja firmy Koppert w konkursie FLIA, za produkt Ulti-Mite Swirski, całkowicie fotodegradowalną, odporną na wodę saszetkę z gatunkiem Amblyseius swirskii przeznaczonym do biologicznej kontroli wciornastków w uprawach polowych. Innym nominowanym do FLIA ciekawym rozwiązaniem było opakowanie produkowane w 50% z włókien traw, surowca szybko odnawialnego, wymagającego niższego o około 80 % zużycia wody, w porównaniu z tradycyjną formą naturalnych opakowań tworzonych z pulpy drzewnej. Produkt ten zaprezentowała niemiecka firma Scheufelen. Znaczenie zrównoważonej produkcji zostało również podkreślone nominacją hiszpańskiej firmy H2Hydroponics za ich zgłoszony do urzędu patentowego system hydroponicznej produkcji H2Hybrid, w który woda dostępna dla roślin znajduje się w ciągłym ruchu i jest dodatkowo napowietrzana. System pozwala na oszczędność wody na poziomie 80%, a energii na mniej więcej 25%.

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet