PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Bezpieczny wózek na dachu

Wszelkiego rodzaju prace wykonywane na dachu szklarni nie należą do łatwych zadań, a takie czynności, jak np. czyszczenie rynien czy mycie szyb powinny być wykonywane w miarę regularnie (tym bardziej w obiektach wyposażonych w kotłownie miałowe). Są wprawdzie dostępne w pełni zautomatyzowane szczotki do mycia powierzchni dachów, ale dotychczas pracują one w stosunkowo nielicznych gospodarstwach.

W czasie targów Horti Fair w Amsterdamie holenderska firma Van der Waay Machinebouw BV zaprezentowała ekonomiczną wersję maszyny przeznaczonej do wykonywania różnych prac na dachach szklarni. Safety-Car – bo pod taką nazwą prezentowano to urządzenie – to wózek z platformą poruszający się po rynnach dachowych, lekki, obsługiwany przez jednego pracownika, wyposażony w elektryczną jednostkę napędową. Porusza się on z prędkością do 25 metrów na minutę, przy czym zadana prędkość zależy od wykonywanej czynności (np. w przypadku mycia dachu powinno to być tylko 12 m/min.). Z boków wózka znajdują się dwie prowadnice-płozy z teflonową powłoką, które przemieszczają się po powierzchni dachu i zapewniają stabilność urządzenia.

Za pomocą tego wózka, wyposażonego w różne przystawki, wykonywać można wszelkie prace na dachu szklarni – od drobnych napraw, przez czyszczenie rynien wodą pod ciśnieniem, po mycie szyb i nanoszenie powłok cieniujących itp. Możliwe jest dostosowanie roboczych elementów do dachów o różnych wymiarach – zarówno do szklarni Venlo, jak i szerokonawowych (jest to możliwe dzięki modułowej budowie ramion roboczych).

Cena wózka w wersji podstawowej wynosi 6,5 tys. euro, w rozbudowanej – takiej jaką zaprezentowano na targach, ze szczotką do mycia dachu (patrz, fot.) wzrasta ona do 17 tys. euro.

Więcej niż ochrona przed gąsienicami – tylko z firmą Agrosimex!

Delfin WG to dostępny w ofercie firmy Agrosimex biologiczny środek owadobójczy do selektywnego zwalczania szkodników z rzędu Lepidoptera (motyli). Podczas TSW 2020 produkt został uhonorowany nagrodą im. prof. Szczepana A. Pieniążka – prestiżowe wyróżnienie przyznawane [...]

ZtZ 2020
HortiAdNet