PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Biblioteka genów pomidorów dostępna dla hodowców

Firma LGC udostępniła bibliotekę polimorfizmów DNA do genotypowania pomidora. Polimorfizm to różnice w DNA populacji, które nie są mutacjami (występują często). Panel usprawni prace hodowlane nad nowymi odmianami.

pomidor Eurasia F1 (Asya F1)

Eurasia F1 (Asya F1)

Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum Solanaceae Coordinated Agricultural Project (SolCAP).

LGC udostępniło bibliotekę polimorfizmów DNA do genotypowania pomidora w technologii KASP™ . Panel obejmuje 384 markery KASP™-SNP (polimorfizm jednego nukleotydu) o zweryfikowanej skuteczności, oraz dodatkowe 7000 markerów KASP™-SNP. Wszystkie markery zostały zlokalizowane na mapie genetycznej, by umożliwić usprawnienie prac hodowlanych i prowadzenie wspomaganej markerami selekcji pożądanych cech.

Marcus Wills, dyrektor handlowy Genomics LGC, powiedział: „Jesteśmy dumni z udostępnienia tej biblioteki. Podkreśla ona naszą determinację, by zapewnić klientom narzędzia światowej klasy do precyzyjnej hodowli. LGC od wielu lat współpracuje ze światowymi konsorcjami badającymi rośliny. Ta biblioteka jest jednym z wielu gotowych do użycia paneli genotypowania KASP™, które są udostępnione do wykorzystania. Genotypowanie przy pomocy panelu może być wykonane w LGC na zlecenie klienta lub panel może być zamówiony i wykorzystany w jego laboratorium.”

Dr Davis Francis z uniwersytetu Ohio, Departamentu Ogrodnictwa i Nauk Rolniczych, członek komitetu wykonawczego SolCAP powiedział: „Pracując razem z LGC, hodowcami pomidorów oraz zespołem bioinformatyków w ramach SolCAP, opracowaliśmy podstawowy zestaw markerów przydatnych w hodowli pomidora.” Ten podstawowy zestaw zawiera 384 markery KASP-SNP. Markery te zostały wybrane w oparciu o wyniki mapowania genetycznego i fizycznego w taki sposób, by równomiernie pokrywały cały genom. Markery były selekcjonowane również po to, by zmaksymalizować informację o polimorfizmie w kolekcji 110 wiodących wielkoowocowych odmian pomidora, przeznaczonych na rynek warzyw świeżych.

Biblioteka jest dostępna przez wyszukiwarkę internetową, umożliwiającą wybór markera SNP poprzez jego numer identyfikacyjny, nazwę genu lub pozycji markera na chromosomie.

Ostatnio LGC udostępniło również zestaw do pobierania materiału roślinnego, pozwalający nazebranie i przechowywanie prób do izolacji kwasów nukleinowych, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości genotypowania i sekwencjonowania.

 

 

Na plantacjach, na których zadbano o nawożenie i ochronę rośliny są w dobrej kondycji

Aktualna sytuacja w truskawkowej branży

Na temat sytuacji w rozpoczętym sezonie zbiorów truskawek rozmawiano podczas debaty online zorganizowanej na portalu Facebook przez portal Jagodnik.pl. Specjaliści zaproszeni do udziału w dyskusji – Marcin Gortat, Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet