PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Bonzi – nowy regulator wzrostu roślin ozdobnych

Przed producentami roślin ozdobnych doniczkowych i rabatowych stawiane są coraz większe wymagania co do ich jakości. Konsumentom zależy na jednorodnym, zwartym pokroju roślin, a co za tym idzie, również na wyrównanym kwitnieniu oraz wybarwieniu liści. Żeby sprostać tym oczekiwaniom, konieczne jest zastosowanie regulatorów wzrostu, które ograniczą nadmierny, niekontrolowany rozrost roślin, a ich działanie będzie szybkie, trwałe i skuteczne!

Bonzi to produkt łączący wszystkie wymienione powyżej cechy, dzięki czemu jest niezawodny i daje producentom roślin ozdobnych możliwość uzyskania ich optymalnego wzrostu. Efekt działania preparatu jest widoczny już po 3-5 dniach od zabiegu i utrzymuje się co najmniej przez 3 tygodnie (w zależności od siły wzrostu uprawy). Składnikiem aktywnym preparatu jest paklobutrazol (4g/l), który pierwotnie wykorzystywany był jako fungicyd, jednakże w miarę jego stosowania okazało się, że doskonale sprawdza się jako regulator wzrostu dla wielu gatunków roślin.

Bonzi działa hamująco na produkcję giberelin w roślinie (hormonów odpowiedzialnych za wzrost wydłużeniowy komórek). Substancja aktywna, paklobutrazol, pobierana jest zarówno poprzez łodygi i liście jak i korzenie roślin, jednak jego dystrybucja następuje głównie w liściach. Z tego powodu decydujące znaczenie ma równomierne pokrycie liści cieczą roboczą. Można ten efekt uzyskać, stosując odpowiednią technikę oprysku, stosując odpowiednią dawkę i właściwe stężenie. Jest to kluczowe do otrzymania pożądanego efektu.

Wpływ Bonzi na pokrój poinsecji

Należy pamiętać o trzech elementach, które mają dodatkowy wpływ na skuteczność zabiegu:

  • Pierwszy z nich to rozstaw roślin: im gęściej będą one rozmieszczone, więcej liści będzie zachodziło na siebie, tym więcej preparatu należy zastosować.
  • Kolejnym wyznacznikiem jest temperatura produkcji i tutaj musimy pamiętać, że im wyższa panuje temperatura, tym bardziej indukowany jest wzrost wydłużeniowy roślin, poprzez jeszcze bardziej intensywną produkcję giberelin. Wówczas należy zastosować wyższą dawkę Bonzi, lub zmniejszyć przerwy pomiędzy opryskami.
  • Ostatnim, lecz równie ważnym elementem, jest natężenie światła i wilgotność. Przy znacznym natężeniu światła otrzymujemy rośliny o bardziej wyrównanym wzroście, dzięki czemu ilość stosowanego Bonzi będzie mogła zostać ograniczona do minimum. Problemem jednak często jest wysoka wilgotność w uprawach zamkniętych, czego skutkiem jest bardziej intensywny wzrost wydłużeniowy pędów i – mając to na uwadze – należy dobrać odpowiednio wyższą dawkę preparatu.

Wpływ Bonzi na pokrój pelargonii

Z uwagi na dużą ilość specyficznych dla każdej uprawy czynników, mających wpływ na działanie Bonzi, zaleca się zawsze przeprowadzenie zabiegu testowego na niewielkiej powierzchni.

Bonzi może być stosowany również jako swoisty hamulec wzrostu roślin, jeśli doszło do silniejszego nawożenia roślin i nie zależy nam na ich zbyt intensywnym wzroście. Szczególnie istotne, żeby zajmowały jak najmniej miejsca w transporcie, a po kilku tygodniach u klienta mogły zachwycić go ładnym pokrojem.

Wpływ Bonzi na pokrój roślin rabatowych

Bonzi może być z powodzeniem stosowany na wszystkich etapach uprawy i przeznaczony jest dla wielu gatunków roślin (fot 1-3). Badania wykazały również, że jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych stosowanych w ochronie biologicznej, a więc może być stosowany w systemach integrowanej uprawy. Warto nadmienić, że Bonzi może być mieszany z innymi regulatorami wzrostu lub też stosowany zamiennie, aby uzyskać rośliny o idealnych parametrach, czego oczekują od producentów konsumenci.

Bonzi jest precyzyjnym narzędziem w rękach producenta i daje mu szerokie możliwości, aby uzyskany materiał roślinny charakteryzował się najwyższą jakością, a koszty związane z całym cyklem produkcji zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Pierwiosnki z grupy Finish/Eblo F1

Kwiaty od ogrodników dla medyków

W czasie epidemii wszyscy jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wprowadzonymi ograniczeniami, mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2. Zmiany w naszym życiu codziennym, głównie w swobodnym poruszaniu się, oraz ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej są bardzo uciążliwe. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet