PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Byliny wyróżnione przez ISU

Międzynarodowe Towarzystwo Bylinowe (Internationale Stauden-Union) powstało ponad 60 lat temu jako forum łączące krajowe organizacje, których działalność dotyczyła bylin. Obecnie zrzesza także członków z państw, w których nie istnieją takie stowarzyszenia (choćby z Polski). W sumie jest ich trzystu. Spotykają się regularnie –podczas corocznych walnych zgromadzeń przyznawane są Nagrody ISU – nowym, bylinom. W 2016 r. wyróżniono 5 taksonów, uznając je za szczególnie wartościowe.

Monarda bee happy

Pysznogłówka (Monarda) Bee Happy - jedna z nowości nagrodzonych w tym roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Bylinowe (Internationale Stauden-Union), fot. ISU

Byliny wybrane spośród sześćdziesięciu

Podczas ostatniego zjazdu ISU, który odbył się w sierpniu br. w Anglii, spośród 60 taksonów, zgłoszonych przez członków organizacji i obserwowanych w ciągu dwóch lat przez specjalistów z ISU, wyróżniono pięć szczególnie przydatnych do ogrodów, ale nadających się też do nasadzeń na terenach zieleni. Są to: Eupatorium maculatum JS® ‘Humble’, Heliopsis helianthoides JS® ‘Sunny Wink’, Monarda ‘Bee Happy’, Nepeta grandiflora ‘Summer Magic’, Salvia nemorosa ‘Deep Blue Field’, Silphium integrifolium JS® ‘Stand Up’.

Polskie akcenty

Dwie byliny zostały zgłoszone przez polską firmę Vitroflora.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) ‘Deep Blue Field’ to odmiana hodowli tej firmy, średnio silnie rosnąca – osiągająca wysokość 45 cm, o wzniesionym pokroju, wytwarzająca od VI do IX gęste, niebieskofioletowe kwiatostany długości 15 cm.

Pysznogłówka (Monarda) ‘Bee Happy’ – figurująca okresowo pod roboczą nazwą „Monarda-1” – wywodzi się z firmy hodowlanej AB-Cultivars z Holandii. Jest rozmnażana in vitro, a Vitroflora ma wyłączność na produkcję materiałów wyjściowych (dotyczy to całej, 4-odmianowej grupy Bee). Rośliny są sterylne (nie wytwarzają nasion), dorastają do wysokości 70 cm, mają zwarty pokrój i mocne pędy. Kwitną od VI do VIII. Odznaczają się wysoką tolerancją wobec mączniaka.

Trójka belgijskiego hodowcy

Aż 3 wyróżnione byliny pochodzą z hodowli  Johna Spruyta  (firmy Spruyt Select) z Belgii:

Rożnik całolistny (Silphium integrifolium) JS® ‘Stand Up’ to wysoka roślina (2,25 m) o wyprostowanym pokroju i jaskrawo żółtych, licznych kwiatostanach o średnicy 5 cm, które pojawiają się w VII-IX.

Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) JS® ‘Humble’ charakteryzuje się zwartym pokrojem (dorasta do wysokości 80 cm) i jednocześnie okazałymi kwiatostanami (VII-IX). Odmiana ta jest także bardziej odporna na suszę niż typowy sadziec.

Słoneczniczek zwyczajny (Heliopsis helianthoides) JS® ‘Sunny Wink’ jest stosunkowo niską jak na ten gatunek, odmianą (wys. 1 m), o niewielkich, ale bardzo licznych kwiatostanach (VII-IX), odporną na suszę i przydatną do modnych ogrodów typu preria.

Kocimiętka z Anglii

Kocimiętka wielkokwiatowa (Nepeta grandiflora) ‘Summer Magic’ kwitnie bardzo obficie i nieustająco od wiosny do jesieni – bez przycinania wytwarza nowe pędy. Kwiatostany są lawendowe. Rośliny o wysokości 40 cm są bardzo odporne na deszcze i utrzymują zwarte kępy niezależnie  od warunków atmosferycznych. Według  informacji hodowcy – Malcolma Spencera z Wielkiej Brytanii – nie wabią kotów.

Jest to rozszerzenie informacji zawartych w artykule „Polskie akcenty w ISU”, zamieszczonym w dwumiesięczniku „Pod Osłonami” 5/2016 , który właśnie się ukazał 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet