PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Chryzantemy i jubileusz trzydziestopięciolecia

Ogrodnictwo Szaj, które w dniach 15 i 16 października zorganizowało w Dachowej k. Poznania tradycyjne chryzantemowe Drzwi Otwarte, przy ich okazji obchodziło jubileusz 35-lecia. Oprócz urodzinowych akcentów, które skłoniły właścicieli do spojrzenia w przeszłość i przedstawienia rozwoju swojej rodzinnej firmy, były typowe prezentacje odmian chryzantem. Ograniczono się do kreacji doniczkowych, które – zwłaszcza te z grupy Komodo – są znakiem rozpoznawczym gospodarstwa. Pokazano też wyniki własnych doświadczeń – uprawy z krótszym (dwutygodniowym) – zalecanym przez hodowców – i dłuższym (3-tygodniowym) zaciemnianiem. Nie zabrakło wykładów na temat chryzantem, które poświęcone były czynnikom uprawy wpływającym na zakwitanie chryzantem doniczkowych, a także fertygacji. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Domeną Ogrodnictwa Szaj są doniczkowe odmiany chryzantem, przede wszystkim te z francuskiego przedsiębiorstwa Bernard (na fot. jedna z testowanych nowości, oznaczona jako 5580GV, fot. A. Cecot

35 lat minęło

Jak powiedział Marek Szaj, współwłaściciel tej rodzinnej firmy, ogrodniczą działalność zaczynał z żoną Marią w 1981 r. od produkcji pomidorów w dwóch tunelach,  ale już rok później w obiektach (w Poznaniu przy ul. Ostrowskiej) zagościły chryzantemy. Od początku zawodowej przygody z chryzantemami, która przerodziła się w główną specjalność gospodarstwa, ogrodnicy ci podejmowali próby ukorzeniania sadzonek. Obecnie sadzonki chryzantem to ich znak rozpoznawczy, a w przedsiębiorstwie działa drugie pokolenie rodziny pp. Szajów – córka Joanna Borkowska (z mężem Grzegorzem) i syn Wojciech.

Doniczkowe wielkokwiatowe

Z francuskiego przedsiębiorstwa Bernard – hodowcy przebojowej grupy Komodo, którego odmiany w Polsce oferuje tylko Ogrodnictwo Szaj – pochodzą także inne hity. Są to: z białych ‘Nikita Blanc’, z żółtych ‘Boutondore Jaune’, z fioletowych ‘Malabar’, a ze złotych ‘Jokapi Dore’. Spośród  nowości tego hodowcy Joanna Borkowska wskazała jako obiecujące m.in.: oznaczoną na razie symbolem – 55 800 GV – kreację o ciemnofioletowych kwiatostanach i bardzo dobrej jakości liściach, a także odmianę ‘Sonora Dore’ (złota).

W obrębie odmian innych hodowców zwracała uwagę przede wszystkim na odmianę ‘Mingus Yellow’ (z przedsiębiorstwa Royal van Zanten), która – jej zdaniem – może zastąpić w uprawie doniczkowej z intensywnym retardowaniem odmianę ‘Anastasia Sunny’ (przeznaczoną zasadniczo do uprawy na kwiaty cięte). Także w Dachowej zaprezentowano wyróżnianą na wszystkich tegorocznych chryzantemowych pokazach odmianę ‘Organza’ o śnieżnobiałych kwiatostanach (hodowca – Sauvé-Guittet)

Chryzantemy doniczkowe o kwiatostanach średniej wielkości

W Dachowej zademonstrowano odmiany hodowli 4 hodowców, na czele z firmami Royal van Zanten (m.in. 5-odmianowa grupa Mount Ventoux, kolejne odmiany z wczesnej grupy Amour, odmiana ‘Picnic’ o zielonkawych koszyczkach) oraz Syngenta (np. ‘Warsaw’, ‘Milwaukee’, ‘Freeport’).  Wśród testowanych kreacji Royal van Zantena znalazły się m.in.: ‘Mount Olympia’ (chwalona za wczesność, niski pokrój i intensywne krzewienie się), ‘Gerlach Yellow Quick’ czy kreacja „pod numerem” IP 13-004577, o biało-zielonkawych koszyczkach .

Ciekawostką były nowości „średniokwiatowe” z przedsiębiorstwa Bernard, które do tej pory koncentrowało się na odmianach wielko- i drobnokwiatowych. Jak stwierdziła J. Borkowska, nadzieje można wiązać z różowo kwitnącą kreacją tego hodowcy oznaczoną symbolem  54455TB, którą cechuje zgrabny pokrój.

Drobnokwiatowe

Ofertę Ogrodnictwa Szaj wyróżnia spory asortyment doniczkowych drobnokwiatowych odmian z firmy Bernard, np. jesienna ‘Urbi Blanc’ czy 8 późnojesiennych kreacji z grupy Yahou. Podczas tegorocznych pokazów  Joanna Borkowska zwracała uwagę na następujące nowości: ‘Gaby’ (=47376TD, pomarańczowa), ‘Gini’ (=MVR2019, zielonkawa), 31012EJ (żółta), 33330TB, 31346TJ, 43332TB (białe), 46100TR (czerwona), 47376TD (pomarańczowa), 55003EV (fioletowopurpurowa).

W przypadku testowanych nowości firmy Royal van Zanten wskazała białą i żółtą EP 13-032936 i EP 13-032936-01, a z asortymentu Syngenty – ‘Rosalle White’.

„Cięte” – w doniczkach

Część prezentacji dotyczyła wyprodukowanych w doniczkach odmian znanych z uprawy na kwiaty cięte, m.in. odmian z grup Anastasia i Zembla. Opróczy tych, najpopularniejszych kreacji zademonstrowano w tej nietypowej uprawie odmiany z grupy Barca, a także odmianę ‘Zivena’. Wszystkie rośliny były regularnie retardowane, ale uprawiane w kilku wariantach – z przyłamaniem albo bez; z 2- bądź 3-tygodniowym zaciemnianiem. Uprawę rozpoczynano 30 lipca lub 17 sierpnia. Joanna Borkowska podkreślała (dotyczyło to również wyników doświadczeń z wielkokwiatowymi doniczkowymi odmianami), że chryzantemom, które są roślinami światłolubnymi, sprzyja krótsze sterowanie, dzięki któremu osiąga się lepszą jakość produktu finalnego.

 

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet