PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Chryzantemy – nowości z firmy Deliflor

Przedsiębiorstwo Deliflor Chrysanten B.V., wyróżniające się w hodowli odmian chryzantemy przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte, wprowadziło w tym roku na rynek kilka nowości. Wśród nich znajdują się dwie kreacje wielkokwiatowe, w tym Rossano ‘Lime’.

Wielkokwiatowa odmiana chryzantemy Rossano 'Lime', fot. Deliflor

Wielkokwiatowa odmiana chryzantemy Rossano 'Lime', fot. Deliflor

Chryzantemy – odmiany wielkokwiatowe na kwiat cięty

Deliflor Chrysanten B.V. z siedzibą w Maasdijk w Holandii wiedzie na świecie prym zwłaszcza jeśli chodzi o odmiany wielkokwiatowe. Większość z nich uprawiana jest na 1 pęd, ale są też takie, które produkuje się również, przynajmniej w Polsce, gałązkowo (np. kreacje z 7-odmianowej grupy Anastasia, stanowiącej wizytówkę firmy Deliflor i najbardziej rozpoznawalny jej produkt).

W 2020 roku hodowca ten wprowadził na rynek dwie odmiany wielkokwiatowe. W maju pojawiła się na holenderskiej giełdzie biała ‘Evidence’ (średnica kulistego kwiatostanu – 9 cm), a pod koniec września – Rossano ‘Lime’.

Tym samym grupa Rossano składa się obecnie z ośmiu odmian, przy czym szczególną uwagę zwracają 3 z nich, o kwiatach języczkowatych z odcieniem zieleni. Tę oryginalną „podgrupę” zapoczątkowała odmiana Rossano ‘Charlotte’ (podstawowa barwa – różowa), którą mogliśmy po raz pierwszy oglądać w kraju podczas chryzantemowych dni otwartych zorganizowanych w Polsce w 2016 r. Kolejną kreacją o dwubarwnych kwiatach języczkowatych była Rossano ‘Elizabeth’ (podstawowy kolor – pomarańczowy), a najnowszą – Rossano ‘Lime’ (biało-limonkowa). Jak podaje hodowca, kwiatostany u wszystkich tych trzech odmian z grupy Rossano (z których najsłabszym wzrostem charakteryzuje się ‘Elizabeth’) mają średnicę 11 cm; czas reakcji fotoperiodycznej wynosi 7,5 tygodni.

Gałązkowe

W 2020 r. Deliflor, którego najpopularniejsze u nas odmiany gałązkowe chryzantemy to te z grupy Zembla, wzbogacił swój asortyment o następujące kreacje: Serenity ‘Sweet’ (różowa), Serenity ‘Salmon’ (łososiowa) – obie paskowane, ‘Deligreen’ (zielona pełna), ‘Midnightsun’.

Jeśli chodzi o chryzantemy Santini (o drobnych koszyczkach), wśród tegorocznych premier znalazły się m.in. ‘Baykal’ i Pixel® Snowy – obie białe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet