PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

W Chrząstowie o uprawie pomidorów wielkoowocowych

W miejscowości Chrząstów w Wielkopolsce 16 maja odbyło się spotkanie dla ogrodników produkujących czerwone, wielkoowocowe pomidory mięsiste. Jego organizatorami były firmy nasienne HM.Clause i Hazera wraz z przedsiębiorstwem doradczo-handlowym Sativex. W gospodarstwie Państwa Marii i Pawła Frankiewiczów, gdzie miało miejsce wydarzenie w szklarni o powierzchni ponad 1 ha uprawia się wyłącznie pomidory czerwone.

Uczestnicy spotkania w szklarni p. Frankiewiczów (fot. HM.Clause, Hazera)

Tylko wielkoowocowe

Gospodarze specjalizują się w uprawie czerwonych pomidorów wielkoowocowych. Wśród nich w tym roku testowane są nowe propozycje odmianowe z firm Rijk Zwaan i De Ruiter, natomiast główną część powierzchni zajmuje odmiana Beef Bang F1. Ideą spotkania, oprócz prezentacji odmiany, była wspólna wymiana doświadczeń gospodarzy oraz przybyłych producentów (w tym przyszłych, zainteresowanych uprawą w niedalekiej przyszłości) na temat uprawy tego segmentu pomidorów. Gości przywitał Piotr Pańczak założyciel firmy Sativex, będącej dystrybutorem środków produkcji i oferującej doradztwo w zakresie uprawy. Następnie głos zabrał Michał Taraska i krótko przedstawił obecną sytuację związaną ze wzmocnieniem struktur wewnątrz Limagrain Group (której dział nasion warzyw, łącznie z hodowlą HM.Clause, w Polsce jest obecnie jest reprezentowany przez firmę Hazera Poland).

O uprawie

Ogrodnicy z Chrząstowa rozsadę przygotowują we własnym zakresie (siew nasion nastąpił 3 stycznia). Byli zadowoleni z wyrównanych wschodów i rozbudowanych korzeni rozsady. Rośliny były wystawione do szklarni w drugiej połowie lutego i posadzone w systemie 1:1. Na 1 m2 przypadało 2,5 pędu, a 28 kwietnia przeprowadzono pierwsze zbiory owoców. Pomimo stosunkowo wyrównanych cech wegetatywno-generatywnych odmiany Beef Bang F1, Dorota Wielgat, specjalistka ds. rozwoju produktu HM.Clause, opierając się na doświadczeniach ubiegłorocznych polecała szczepić ją na podkładkach o umiarkowanej sile wzrostu. Ta odmiana podobnie jak większość jest poddawana regulacji gron do 4-5 sztuk owoców. Paweł Frankiewicz dzieląc się swoimi spostrzeżeniami poinformował o wysokiej zawartości wapnia w wodzie użytkowanej w jego gospodarstwie do fertygacji. W wyniku tego w fazie wykształcania się 5 grona wystąpił niedobór potasu, przez co w pożywce trzeba było zwiększyć stosunek potasu do azotu.

Omawiając odmianę Beegf Bang podkreślano przede wszystkim twardość owoców i ich wysoką masę z uwagi na zwartą strukturę wewnętrzną, dzięki temu nadają się do dłuższego przechowywania. Na zakończenie spotkania doradca uprawowy Piotr Słomiany, reprezentujący firmę Grow Concept, zwrócił uwagę na bardzo dobre zawiązywanie owoców przez odmianę. Doradca przybliżył także charakterystykę kwasu podchlorawego, o działaniu silnie dezynfekującym, i sprawdzającym się w dezynfekcji po zakończeniu uprawy.

Po części oficjalnej przewidziano konkurs, wśród jego uczestników rozlosowano nasiona pomidorów.

Produkty nominowane do Fruit Logistica Innovation Award 2020

W czasie targów Fruit Logistica w Berlinie, jakie odbędą się w dniach 5-7 lutego ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najbardziej innowacyjny produkt – Fruit Logistica Innovation Award (FLIA). Przedstawiamy krótki opis produktów nominowanych do tegorocznej [...]

1 komentarz do “W Chrząstowie o uprawie pomidorów wielkoowocowych

  1. Saha
    / Odpowiedź

    Mialam okazję skosztowac – najlepsze pomidory!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agritech 2020 baner 10
HortiAdNet