„Co słychać” na plantacjach pomidorów pod koniec kwietnia? - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

„Co słychać” na plantacjach pomidorów pod koniec kwietnia?

O wypowiedź na temat obecnego stanu plantacji pomidorów zapytałam Tomasza Krasowskiego – doradcę uprawowego z firmy Green Q.

Podsumowując pierwsze półrocze Tomasz Krasowski stwierdził, że ogrodnicy w tym roku docenili korzyści wynikające z podwieszania folii perforowanej – polegają one nie tylko na oszczędnościach paliwa (w przypadku miału węglowego sięgać mogą one do 200 ton na hektar), ale przede wszystkim na tym, że ta dodatkowa osłona przy silnych mrozach umożliwiła utrzymanie żądanej temperatury w szklarni. Wprawdzie silne mrozy zaczęły się dopiero pod koniec stycznia, a wcześniej podczas ciepłego grudnia i początku stycznia w szklarniach z folią perforowaną było trudno utrzymać właściwą temperaturę i aktywny klimat, ale po pierwszych mroźnych dniach każdy docenił zalety tej dodatkowej kurtyny.

Według informacji przekazanych przez Tomasza Krasowskiego w gospodarstwach współpracujących z ich firmą w uprawach z najwcześniejszych terminów sadzenia (10.–15. grudnia) do tej pory zebrano do 5 gron. Dokładna ich liczba zależy od odmiany i wielkości owoców – u pomidorów wielkoowocowych, przy bardzo dużych owocach mogą to być np. tylko 2 grona, ale takie przypadki są rzadkie. Na większości plantacji Growdeny zbierane są teraz owoce z 4. grona, w uprawach odmiany Admiro – z 5. grona. Obecnie w tych najwcześniej rozpoczynanych uprawach przeważnie kwitnie grono 10.–12. Na tych plantacjach w zasadzie nie było trudności z zawiązywaniem owoców, wystąpiły one jedynie tam, gdzie była za wysoka temperatura w stosunku do ilości światła (co wynikało z technicznych problemów). W uprawach z późniejszych, styczniowych nasadzeń kwitnie teraz 8. lub 9. grono. Odmiany, które tolerują małą ilość światła – Growdena czy Admiro – dobrze zniosły warunki panujące na początku uprawy.

Tomasz Krasowski zwracał jednak uwagę, że rośliny na wielu plantacjach, na których nie regulowano liczby owoców w gronach są przeciążone i mają osłabione wierzchołki. My staramy się tak prowadzić rośliny, żeby nie dopuszczać do ich przeciążenia, mówimy dokładnie ile owoców pozostawiać w poszczególnych gronach, aby utrzymać optymalne obciążenie roślin, zalecania te są opracowywane na podstawie programu Green Scheduler – informował. W pewnym uproszczeniu można zalecić jednak pozostawianie u Growdeny 4 owoców w gronie lub 3 – gdy chcemy by były bardzo duże, u pomidora Listell z wczesnych, grudniowych nasadzeń pozostawiać można 3 lub 4, czasem 5 owoców w gronie (gdy rośliny są wystarczająco silne), u Admiro – 4–6 owoców.

Obecnie według specjalisty z firmy Green Q ważne jest ogrzewanie wegetacyjne pomidorów oraz utrzymywanie odpowiedniej liczby liści na roślinach – takiej, aby wartość LAI (Leaf Area Index) wynosiła 3,5-4. Należy też zwrócić uwagę zwiększone zapotrzebowanie roślin na pożywkę – są coraz dłuższe dni, jest więcej światła. Skład pożywki należy dostosowywać do wyników analiz.

Konferencje TSW 2021 Online

Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]

FLORENSIS_Dianthus
ICL promocja Peters
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Bayer_Fitter_29cAdvertisement
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet