Pomidory malinowe i czerwone wielkoowocowe z Niezdowa

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Czerwone i malinowe pomidory z Niezdowa

Państwo Beata i Grzegorz Oszustowie z Niezdowa zajmują się uprawą pomidorów szklarniowych już od około 20 lat. Jakie odmiany uprawiają w tym sezonie?

Uprawa jest prowadzona w szklarniach o wysokościach od 4 do 5 m. Łączna ich powierzchnia wynosi obecnie 2 hektary. Ogrodnicy z Niezdowa uprawiali wiele odmian pomidora (m.in. wielkoowocowe czerwone Growdena, Barteza, Forenza, malinowy Tomimaru Muchoo). Zawsze były to odmiany o dużych owocach – na takie jest największe zapotrzebowanie na lokalnych rynkach (pomidory sprzedawane są m.in. w Lublinie, Puławach i Rzeszowie). W bieżącym sezonie podstawową odmianą pomidora w gospodarstwie państwa Beaty i Grzegorza jest Barteza z firmy Enza Zaden. W testach uprawowych są także dwie odmiany wielkoowocowego pomidora czerwonego marki De Ruiter – jedna jeszcze pod numerem hodowlanym DRTH5024, druga – do niedawna testowana pod numerem DRTH5013 – otrzymała ostatnio nazwę Inspired.

„Czerwony” asortyment uzupełniają pomidory malinowe o dużych owocach. W tym sezonie podstawowa z tego segmentu jest Kawaguchi RZ z firmy Rijk Zwaan, a w próbach uprawowych są malinowe DRTG4821 i DRTG4801 marki De Ruiter (po 1000 roślin każdej).

W tegorocznej produkcji znajduje się również śliwkokształtny pomidor Romanella. Ofertę Gospodarstwa z Niezdowa wzbogacają pomidory specjalne – typu cherry i koktajlowe, między innymi czerwone – Vepsolino (z firmy Enza Zaden) o wydłużonych owocach 25-30-gramowych oraz Idolini RZ o owocach typu mini San Marzano (16-18 g) – a także Farbini RZ o żółtopomarańczowych, wydłużonych owocach typu mini San Marzano (o masie ok. 20 g). Dwie ostatnie odmiany pochodzą z hodowli firmy Rijk Zwaan.

***

Więcej o tej uprawie przeczytacie w nowym numerze czasopisma Pod Osłonami 4/2020.

Dziękuję bardzo panu Grzegorzowi za udostępnienie zdjęć (aw).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet