PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Czyszczenie i dezynfekcja szklarni – zrobimy to za Ciebie

Każdy ogrodnik prowadzący uprawę pod osłonami zna powiedzenie, że 1% starty światła może prowadzić do obniżenia plonowania roślin o taki sam procent. Gdy zabrudzenie szyb jest bardzo duże, straty plonu mogą osiągnąć nawet 10%. Utrzymanie szklarni w czystości może przynieść ogrodnikom wymierne korzyści. By zapewnić jak najlepsze docieranie promieniowania słonecznego do roślin, firma Agro–Rydz zapewnia profesjonalne czyszczenie szklarni – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – oraz dezynfekcję. Oferta firmy obejmuje także likwidację reszek roślinnych po uprawie, a także czyszczenie rynien.

Właściciel firmy Robert Redzynia przy sprzęcie do dezynfekcji szklarni

Firma świadczy usługi czyszczenia szklarni od 2008 r., kiedy Robert Redzynia kupił w Holandii dwie maszyny firmy Besseling & ALL Techniek do czyszczenia zewnętrznej powierzchni obiektów. U Holendrów uczył się również prawidłowej obsługi maszyn. W 2013 r. firma zaopatrzyła się w sprzęt do czyszczenia wnętrza szklarni, a rok później w maszyny do dezynfekcji i likwidacji upraw. Dzięki tym inwestycjom Agro–Rydz świadczyć kompleksowe usługi w dziedzinie utrzymania czystości szyb i wnętrza obiektów uprawowych. Z oferty firmy korzystają producenci w Polsce, ale także ogrodnicy z Niemiec, Łotwy, Słowacji i Chorwacji.

Czyszczenie szyb szklarni

Firma zajmuje się czyszczeniem zewnętrznej strony szyb wszystkich standardowych obiektów, których daszki mają wymiary 3,20m lub 4m. Maszyny firmy Roofmaster (Besseling & ALL Techniek) umieszczane są na dachu szklarni za pomocą dźwigów. Sezon na czyszczenie szklarni zaczyna się ok. 15 sierpnia i trwa do mrozów. Robert Redzynia zwraca uwagę, że na usługi firmy warto decydować się w okresie od września do października, ponieważ w przypadku mroźnej zimy zabieg nie może być wykonywany. Część gospodarstw ogrodniczych zamawia usługi firmy Agro-Rydz w okresie wiosennym – od marca do końca kwietnia.

Firma dysponuje również czterema maszynami AquaJet, firmy Van der Waay, do czyszczenia wewnętrznego. Ich głowice podnoszą się na wysokość 8 m, są wiec w stanie obsłużyć nawet najwyższe z budowanych w Polsce szklarni. Maszyny przemieszczają się po rurach uprawowych. Najpierw głowice czyszczące rozprowadzają na szybach 4-8 % roztwór detergentów, a następnie zmywają go wodą.

Czyszczenie szklarni o powierzchni jednego hektara trwa 7 godzin. Klient zapewnia prąd i wodę (zapotrzebowanie na wodę wynosi około 20 m3 na hektar). Niektórzy ogrodnicy zamawiają również czyszczenie kurtyn i rynien uprawowych.

Pan Robert nawiązał współpracę z wieloma producentami. Kilku z nich czyści szklarnie (zewnętrzną powierzchnię dachu) nawet dwa razy w sezonie, gdyż mają świadomość, że zabieg jest opłacalny i pozwala uzyskać wyższy plon.

Roofmaster firmy Besseling & ALL Techniek

Roofmaster firmy Besseling & ALL Techniek do zewnętrznego czyszczenia dachu

Dezynfekcja

Ogrodnik ustala rodzaj i stężenie środka, którym chce wykonać zabieg. Dezynfekcja wykonywana jest na tzw. zimną mgłę. Zasięg maszyny wynosi 150 metrów, a jej wydajność to 150 litrów na hektar. Wykonanie zabiegu na powierzchni 2 ha trwa godzinę.

Likwidacja uprawy

Agro-Rydz oferuje również usuwanie ze szklarni resztek roślinnych po zakończeniu uprawy. Firma dysponuje czterema maszynami BioChopper o mocy 60, 120, 210 i 500 KM, które mielą materiał roślinny. Dzień przed likwidacją uprawy do gospodarstwa dostarczane są włókniny, na których ogrodnik układa rośliny wraz ze sznurkami i klipsami (w materiale roślinnym przeznaczonym do likwidacji nie mogą znajdować się metalowe elementy, ponieważ grozi to zniszczeniem noży). Firma dysponuje dwoma rodzajami materiałów, o masie 140 g i 220 g, sprowadzanymi z holenderskiej firmy Bonar Technical Fabrics lub z polskiej – Stradom S.A. Włóknina jest zwijana przez maszynę, a biomasa trafia na rozdrabniające ją noże.

W podobny sposób można usuwać liście spod rynien, maty kokosowe i torfowe, wełnę mineralną i inne podłoża stosowane w ogrodnictwie. Maksymalne prędkość usuwania  mat i roślin wynosi 100 metrów w ciągu minuty. Zmielony materiał jest wywożony na ładowarkach kołowych poza szklarnię.

Firma Agro–Rydz w ciągu dnia może usnąć resztki roślinne z 5 hektarów szklarni. W tym roku firma kupiła maszynę do likwidacji uprawy o mocy silnika wynoszącej 500 KM, materiał do likwidacji jest do niej dostarczany z dwóch stron. Maszyny mogą pracować również w warunkach wysokiej temperatury.

BioChopper - niezawodna maszyna do likwidacji upraw

BioChopper – niezawodna maszyna do likwidacji upraw

Cieniowanie szklarni

Agro-Rydz świadczy również usługi cieniowania szklarni oraz zmywania powłok cieniujących. Do tego zabiegu wykorzystywane są preparaty z firm Mardenkro i Brinkman (jak mówi pan Robert firma nie używa do cieniowania preparatów proszkowych, ze względu na niższą efektywność tych środków). Ilość użytego preparatu zależy od potrzeb ogrodnika. Podczas cieniowania szklarni wydatek cieczy roboczej wynosi 1440 litrów na hektar. Maszyna przemieszcza się po dachu szklarni z prędkością 28 m na minutę. Pokrycie szyb jest jednolite. Podczas profesjonalnego zacieniania, straty preparatu wynoszą zaledwie 5%.

Prezentacja profesjonalnej pracy firmy Agro – Rydz, znajduje się na kanale Youtube.

AIPH Conference_Sept. 2020

Konferencja AIPH: jak uzdrowić branżę roślin ozdobnych po kryzysie?

„Recovery from Crisis – the Future for Ornamentals” to tytuł konferencji, którą organizuje AIPH (International Association of Horticultural Producers), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników, we współpracy z czasopismem branżowym FloraCulture International (FCI). Odbędzie się ona [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet