PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Daisy Days 2019 i pokazowe ogrody w Pszczynie

Ogrody Daisy były po raz szósty centralną atrakcją Daisy Days – weekendowej majowej imprezy organizowanej od 2012 roku w Pszczynie, a od 2014 r. „kwitnącej” właśnie dzięki pokazowym ogrodom, które aranżowane są na zabytkowym rynku tego uroczego śląskiego miasta. Tym razem – w dniach od 17 do 19.05. – gospodarze i liczni goście DD mogli się cieszyć dobrą pogodą, która w maju 2019 r. na południu Polski jest przeważnie deszczowa. Jak zwykle, ogrody przygotowali członkowie Związku Szkółkarzy Polskich, jednego z patronów corocznego wydarzenia.

Przez trzy majowe dni zabytkowy rynek w Pszczynie gościł Ogrody Daisy

Przez trzy majowe dni zabytkowy rynek w Pszczynie gościł Ogrody Daisy, fot. A. Cecot

Daisy Days – geneza i idea

VIII Daisy Days (Dni Daisy) były – podobnie jak poprzednie edycje tej imprezy – poświęcone pamięci Księżnej Daisy, czyli Marii Teresie Oliwii Cornwallis-West z władającego Pszczyną od połowy XIX w. do II wojny światowej rodu Hochbergów von Pless, po którym pozostał m.in. sławny zespół pałacowo-parkowy, przyczyniający się do niepowtarzalnego klimatu miasta.

Daisy Days organizuje Urząd Miejski w Pszczynie, przy współpracy Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Ideą tych dni jest połączenie różnych form aktywności: kulturalnych, sportowych, ogrodniczych, które mają związek z działalnością i rozmaitymi ulubionymi zajęciami Księżnej Daisy (mieszkała na Zamku Pszczyńskim przez kilka lat pod koniec XIX w.). Jest to wydarzenie przeznaczone dla szerokiej publiczności – co roku na rynku w Pszczynie zjawia się podczas Daisy Days ok. 25 tys. osób.

Zabytkowy rynek w Pszczynie „rozkwitł” i zazielenił się dzięki pokazowym ogrodom, które zwabiły wielu zwiedzających, fot. A. Cecot

Inauguracja Daisy Days 2019  

W oficjalnym otwarciu Daisy Days 2019, które odbyło się w piątek 17 maja na rynku w Pszczynie, udział wzięli m.in. jej burmistrz Dariusz Skrobol oraz burmistrz niemieckiego miasta partnerskiego Bergisch Gladbach – Lutz Urbach. Ten ostatni przypomniał, że przyjaźń między obu miastami trwa już 26 lat i pomaga ich mieszkańcom wzajemnie lepiej się poznać. Nie zabrakło też przedstawiciela rodziny Hochbergów von Pless, która każdego maja odwiedza Dni Daisy. W otwarciu wydarzenia tym razem uczestniczył Clemens Graf von Stauffenberg, siostrzeniec księcia Bolka VI Hochberga von Pless (wnuka księżnej Daisy), który później zjawił się osobiście w Pszczynie, wraz z małżonką księżną Marie Elisabeth.

Prezes Związku Szkółkarzy Polskich Wojciech Wróblewski podkreślił, że najważniejszym elementem ogrodu, niezależnie od stylów i mód, zawsze pozostaną rośliny. Zachęcał, by Ogrody Daisy były dla oglądających je inspiracją, źródłem pomysłów, które można przenieść do własnego otoczenia.

Ogrody Daisy i wydarzenia wokół nich

Ogrody na runku pszczyńskim powstawały przez cztery dni, do piątku 17 maja. Stworzyło je 10 gospodarstw zrzeszonych w ZSzP (Abram, Betula, Hajdrowscy, Kapias, Kostka, Kubiczek, Milczyński, Plantpol, Pudełek, Tomszak), we współpracy z firmą wykonawczą Ogrody Brudek.

Dominowały drzewa i krzewy ozdobne, wśród których wyróżniały się kwitnące azalie i różaneczniki – najbardziej spektakularne w ogrodzie firmowanym przez szkółkę Sylwestra Tomszaka, który również pokazał powojniki; zwrócił przy okazji uwagę na polskie, w tym własne odmiany. Sporo, jak zwykle, było bylin, bez których nie obejdzie się już współczesny ogród. Rośliny balkonowo-rabatowe były natomiast tym razem nieliczne – pojawiły się przede wszystkim na ekspozycji przedsiębiorstwa Plantpol. Na najważniejszy motyw swojego ogrodu pokazowego wybrało ono hortensję (Hydrangea) ‘Runaway Bride’ – zaczynającą jednak dopiero swoje obfite i długotrwałe kwitnienie. Plantpol kontrastowo zestawił rośliny balkonowo-rabatowe (jak np. uczep – Bidens) z cynerariami (Pericallis hybrida, syn. Senecio cyneraria), które u nas kojarzą się głównie z roślinami doniczkowymi do dekoracji wnętrz.

Wieczorem Ogrody Daisy, i cały rynek, nabierały szczególnego charakteru – dzięki iluminacjom. Ten pokaz, zaczynający się o 21:30 miał nazwę „Ogrody światła”.

Wystawie towarzyszył kiermasz roślin, a także prelekcje (dla hobbystów) oraz wykłady.

ZSzP, we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie zorganizował kolejną edycję konferencji „Zielone Miasto”, która kierowana jest przede wszystkim do osób mających wpływ na kształtowanie terenów zieleni publicznej i rokrocznie zyskuje zainteresowanie tej grupy profesjonalistów.

Daisy Days miały więc charakter promocyjny i edukacyjny (sprzyjał też temu zadaniu m.in. sobotni show „Ogród marzeń tworzony z pasją” prowadzony przez red. Marka Jezierskiego z TVP).

Jak stwierdził Mateusz Milczyński – szkółkarz zaangażowany w Daisy Days, wydarzenie to ma długofalowy, trudny do oszacowania wpływ na popularność produktów, które oferuje on i jego koledzy współtworzący Ogrody Daisy. Niewątpliwie jednak zwracają one uwagę na urodę, walory i uniwersalność roślin oraz inne godne upowszechniania wzorce ogrodowe (np. szkółka Grzegorza Kostki wkomponowała w swoją pokazową aranżację budki dla ptaków). Niektórzy wykorzystują prezentację do promowania konkretnych odmian, np. rynkowych nowości, i w tym przypadku efekt marketingowy może być szybszy.

Rośliny, muzyka, film, muzea…

Jak podkreśliła Marta Wesołowska, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Daisy Days 2019 charakteryzowało dużo imprez związanych z muzyką – klasyczną, jazzową, rockową, szantową, gospel, ludową. Między innymi tuż po otwarciu imprezy odbył się w kościele ewangelickim przy rynku inauguracyjny koncert muzyki poważnej w wykonaniu  polsko-niemiecko-izraelskiego ansamblu Yachad Chamber Orchestra.

Z wydarzeń kulturalnych, które również zorganizowano w sąsiedztwie Ogrodów Daisy, warto wymienić plenerowy seans filmu „Tajemniczy Ogród” oraz promocję książki Gabrieli Kańtor pt. „Ławeczka księżnej Daisy” (spotkanie z autorką).

W sobotę można było skorzystać z oferty Pszczyńskiej Nocy Muzeów (wstęp za 1 zł lub za darmo), którą skojarzono z coraz popularniejszymi Dniami Daisy.

Marta Wesołowska, polecając potencjalnym gościom wszystkie pozycje zaproponowane w programie Daisy Days 2019, przyznała jednak, że to przede wszystkim Ogrody Daisy są magnesem przyciągającym zwiedzających. Powiedziała to 18 maja redaktorowi Tomaszowi Zubilewiczowi w programie  TVN Meteo – stacji, którą także zwabiły do Pszczyny roślinne (choć i inne) atrakcje, i która stamtąd mówiła tego dnia nie tylko o pogodzie.

 

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet