PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dalie z europejskiej czołówki, czyli Holland Dahlia Event 2019

W drugiej połowie sierpnia po raz trzeci odbyło się wydarzenie pod nazwą Holland Dahlia Event, co można przetłumaczyć jako Holenderskie Dni Dalii. Są to – organizowane w okresie kwitnienia tych roślin – drzwi otwarte holenderskich firm, które zajmują się hodowlą, rozmnażaniem bądź eksportem cebul lub bulw kwiatowych, a także produkcją ciętych kwiatów dalii. I tak, 21-23 sierpnia 2019 r. dziesięć przedsiębiorstw z zachodniej części Holandii, skupionych w pasie pomiędzy Lejdą i Haarlemem, gościło tysiące zwiedzających zainteresowanych ich ofertą: odmianami, reprodukowanymi bulwami, kwiatami. Organizatorzy uznali swoje przedsięwzięcie za sukces i zapowiedzieli kolejną edycję HDE.

Holland Dahlia Event, czyli Holenderskie Dni Dalii są okazją do zapoznania się z bogatym asortymentem odmian dalii, ktore nabierają znaczenia w uprawie na kwiaty cięte

Holland Dahlia Event, czyli Holenderskie Dni Dalii są okazją do zapoznania się z bogatym asortymentem odmian dalii, ktore nabierają znaczenia w uprawie na kwiaty cięte, fot. A. Cecot

Wspólne przedsięwzięcie

Holland Dahlia Event ma formułę podobną jak Dutch Lily Days czy Tulip Trade Event. Jest trzecim z kolei tego typu wspólnym przedsięwzięciem holenderskich podmiotów, które są zainteresowane międzynarodową promocją swoich odmian albo materiału rozmnożeniowego (cebul lub bulw kwiatowych). Dni otwarte urządzane są w okresie optymalnym dla pokazania kwitnących roślin (w przypadku HDE – dalii), aby zaprezentować klientom walory poszczególnych odmian, których w sumie są setki, i ułatwić oraz pobudzić składanie zamówień.

Wydarzenie skierowane jest głównie do hurtowych kupców, którzy zajmują się handlem bulwami („na sucho”), a także do producentów bulw oraz ciętych kwiatów dalii i ma ułatwić tym kontrahentom dokonywanie zamówień. Przyciąga jednak też rzesze miłośników dalii, stymulując popyt na te rośliny. Dla hobbystów przygotowano dodatkowe atrakcje, jak daliowa  trasa rowerowa, warsztaty fotograficzne czy prelekcje.

Holland Dahlia Event 2019 w parku przy Zamku Keukehof, fot. A. Cecot

Holland Dahlia Event 2019 w parku przy Zamku Keukehof, fot. A. Cecot

Holland Dahlia Event – uczestnicy

W tegorocznych dniach dalii (Holland Dahlia Event 2019) wzięły udział następujące firmy komercyjne: Ariko dahliavermeerdering en veredeling, CNB, De Tulperij, Fa. J. van der Linden, Fa. H.A. van Eeuwijk & Zn, FBT, Fred de Meulder Export, P.J.M. van Schie, Weijers Nurseries, a także Kasteel Keukenhof (Zamek Keukenhof). W tej ostatniej lokalizacji w Lisse, na terenie ogrodów otaczającego zamek, który sąsiaduje ze sławnym „tulipanowym” parkiem Keukenhof (czynny wiosną), urządzono najbardziej dekoracyjną część HDE, m.in. z kwietnymi mozaikami oraz bukietami, które ukazały florystyczne walory dalii (nie zabrakło też jednak kolekcji odmian, których było 150). Przy Zamku Keukenhof odbyło się oficjalne otwarcie Holenderskich Dni Dalii 2019; tam też pokazano dalie (niektóre odmiany) w bukietach.

Pokazy zlokalizowane w pozostałych ośmiu miejscach HDE miały natomiast z reguły roboczą formułę – były to kwitnące polowe plantacje reprodukcyjne lub poletka z kolekcjami odmian.Pokazy zlokalizowane w pozostałych ośmiu miejscach HDE miały natomiast z reguły roboczą formułę – były to kwitnące polowe plantacje reprodukcyjne lub poletka z kolekcjami odmian.

Odmiany, trendy, nowości

Według informacji organizatorów dni otwartych Holland Dahlia Event, na rynku znajduje się prawie tysiąc odmian dalii. Firma Fred de Meulder z Hillegom, która zajmuje się reprodukcją oraz hodowlą i jest jednym z najbardziej zakorzenionych w tej branży przedsiębiorstw, oferuje ich około 200. Jak powiedział reprezentujący tę firmę René Schrama, połowę stanowią kreacje własnej hodowli.

Jego zdaniem, panuje moda na dalie o barwach pastelowych, jak łososiowa, jasnoróżowa, bladopomarańczowa; zaznaczył przy tym, że preferencje dotyczące odmian (typów kwiatostanów, kolorów) zależą od kraju. Ogólnie największym hitem jest jednak odmiana ‘Café au Lait’ o koszyczkach dekoracyjnych olbrzymiokwiatowych, barwy kremowołososiowej – kwiaty cięte wykorzystywane są często do bukietów i dekoracji ślubnych. Wytworzyła ona sporty ‘Café au Lait Royal’ i ‘Café au Lait Rosé’ (różowe). W tej samej grupie mieszczą się również odmiany takie jak np. ‘Strawberry Ice’ czy ‘Hamari Gold’ (jasnopomarańczowa).

W przypadku towarowej uprawy dalii na kwiaty cięte (także pod osłonami), która się rozwija, największe znaczenie mają odmiany o stosunkowo niewielkich kwiatostanach kulistych, pomponowych lub dekoracyjnych małych, mocno zbudowanych, o dobrej trwałości kwiatów ciętych, która wynosi co najmniej 7 dni (u białej odmiany ‘Eternal Snow’ ma sięgać nawet 14 dni). Z tej kategorii René Schrama wyróżnił m.in. następujące odmiany: ‘Jowey Winnie’, ‘Jowey Mirella’, ‘Brown Sugar’, ‘White Wizard’, ‘Wizard of Oz’, ‘Small World’, ‘Zippity Do Da’, ‘Lady Kate’, ‘Perch Hill, ‘American Dawn’. Z grupy kaktusowych i półkaktusowych wskazał np. ‘Autumn Orange’ czy ‘Hapet Perfect’, z anemonowych – odmianę ‘SarahRaven’, a z pojedynczych – ‘Twining’s After Eight’ czy ‘Bright Eyes’. Z „innych” rekomendował np. nietuzinkową kreację ‘Waltzing Mathilda’.

Na pokazach firmy CNB w Lisse, która obchodzi stulecie, Richard Walkier zwrócił szczególną uwagę na odmiany z różnorodnej grupy Karma, przydatnej do uprawy na kwiaty cięte, a także do ogrodu. Wzrok przykuwała też cała grupa Fox o kulistych kwiatostanach, z odmianami: ‘Maroon Fox’, ‘Red Fox’, ‘Purple Fox’, ‘Zundert Mystery Fox’. Jeśli chodzi o odmiany o zwartym pokroju, nadające się do uprawy w doniczkach,  zaprezentowano m.in. grupę  Gallery, znaną producentom roślin balkonowo-rabatowch.

2 komentarze do Dalie z europejskiej czołówki, czyli Holland Dahlia Event 2019

 1. / Odpowiedź

  Genialny wpis. Dalie to piękne kwiaty, idealne do ogrodu. Ogromną zaletą jest to że długo kwitną!

  • Anna Wize
   / Odpowiedź

   Cieszę się, że artykuł się Państwu spodobał. Zapraszamy do zaglądania na nasz portal, Będzie więcej relacji Alicji z kwiaciarskich wydarzeń zagranicznych i krajowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet