PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dezynfekcja – ważna czynność przed uprawą

Podczas spotkania w gospodarstwie w Borku (czyt. też: Pomidorowy pokaz w Borku) jego współorganizatorzy z firmy Eurobyt udzielili wielu praktycznych informacji na temat dezynfekcji obiektów uprawnych. Jest to najlepsza metoda zapobiegania wystąpieniu w uprawie chorób i szkodników.

O dezynfektantach marki CID lines mówili przedstawiciele firmy Eurobyt, fot. P. Bucki

Producentom przybliżono objawy i charakterystykę chorób najczęściej spotykanych w tunelowych uprawach pomidorów. Wśród nich szczególną uwagę zwracano m.in. na raka bakteryjnego pomidora (objawami choroby jest m.in. „ptasich oczek” na owocach, przebarwienia wiązek przewodzących na przekroju łodygi oraz jednostronne więdnięcie liści na roślinie). Źródłem zakażenia powodującą tę chorobę bakterią Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis mogą być zainfekowane nasiona, rozsada oraz zanieczyszczone podłoże, narzędzia czy system nawadniający. Nie ma zrejestrowanych środków ochrony roślin do zwalczania tej choroby bakteryjnej, dlatego dużo uwagi należy poświecić na działania profilaktyczne i staranną dezynfekcję obiektów oraz narzędzi. Zalecane jest także używanie materiału rozmożeniowego, pochodzącego z pewnego źródła (optymalne jest używanie nasion z firm, produkujących je z zachowaniem standardów określonych w protokole GSPP – Good Seed and Plant Practice, rozsadę zamawiać u sprawdzonych dostawców).

O dezynfektantach marki CID lines mówili przedstawiciele firmy Eurobyt, fot. P. Bucki

Ważna dezynfekcja

Podczas spotkania zaprezentowano środki do dezynfekcji marki Cid Lines, m.in. Virocid wysoce skuteczny w zwalczaniu wirusa mozaiki pepino, bakterii powodującej raka bakteryjnego czy grzyba będącego sprawcą szarej pleśni – środek działa już w stężeniu 1-2% (potwierdzone to zostało w badaniach prowadzonych w IOR w Poznaniu). Środek można stosować poprzez opryskiwanie powierzchni, zamgławianie na zimno lub na gorąco (takie m.in. usługi świadczy firma Eurobyt) czy poprzez tzw. pianowanie – czyli dokładne pokrycie dezynfekowanej powierzchni wytworzoną ze środka pianą. Produkt ten doskonale się pieni, dzięki czemu świetnie sprawdza się do nasączania mat wejściowych do odkażania butów. Jak informowali przedstawiciele firmy wraz z tym dezynfektantem nie należy stosować nośników.

Jednymi z przedstawionych produktów przeznaczonych do odkażania był Virocid oraz mata dezynfekcyjna, fot. P. Bucki

O zagadnieniu dezynfekcji i prawidłowej higieny w obiektach uprawowych można przeczytać również tutaj:

www.podoslonami.pl/higiena-i-dezynfekcja/

www.podoslonami.pl/dezynfekcja-szklarni/

Truskawki z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski wyróżniają się pięknym wyglądem i doskonałym smakiem

Truskawki w tunelach

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski z Lubelszczyzny uprawiają truskawki na powierzchni 4 ha. Ponad 1 ha stanowią uprawy wczesne, prowadzone w tunelach foliowych firmy Haygrove. Produkowane truskawki wyróżniają się wysoką, powtarzalną jakością oraz wyjątkowym smakiem. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet