PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidory, papryka, sałata i rzodkiewka pod osłony

W styczniu w Sandomierzu, gdzie tradycyjnie już od wielu lat uprawia się pomidory w tunelach odbyło się seminarium, podczas którego omówiono nowości na bieżący sezon uprawy. Zorganizowała je Hazera Poland wspólnie z firmami BASF, Biocont Polska oraz Yara Poland.

Organizatorzy spotkania w Sandomierzu, fot. P. Bucki

O obecnym asortymencie odmian pomidorów firmy Hazera (obecnie firma reprezentuje również hodowle Vimorin-Mikado, Isi Sementi oraz HM.Clause) mówiła Małgorzata Zadura z firmy Hazera Poland, menadżer ds. rozwoju produktów.

Pomidory malinowe i specjalne

Spośród pomidorów malinowych oprócz cieszącej się dużym uznaniem Rosamundy zachęcała do wypróbowania również innych, tzw. specjalnych odmian. Wśród nich wymieniła Gotico o charakterystycznych, pomarszczonych owocach typu Cuor di Bue. Odmiana ta nadaje się na krótkie i przedłużone cykle uprawy, polecana jest na nasadzenia wiosenne. Inną propozycją, określaną jako prawdziwe bawole serce, jest Gourmandia, której owoce osiągają 250 g i więcej. Są spłaszczone i mocno karbowane. Rośliny tej odmiany korzystnie reagują na szczepienie. Kształt wydłużonego bawolego serca to z kolei cecha charakterystyczna odmiany Cabbose o nieograniczonym wzroście. Tworzy czerwone, dobrze wypełnione owoce do 300 g. Oryginalne pomidory w kształcie wydłużonej papryki wiąże odmiana Cornabel. Nadaje się zarówno do upraw tradycyjnych, ekologicznych, jaki i bardziej zaawansowanych technologicznie. Z odmian o owocach śliwkokształtnych o twardych, malinowych owocach do uprawy na krótkie cykle, z sadzenia od II połowy marca prelegentka proponowała odmianę Jangcy. O równie wysokim plonie i krótkich międzywęźlach możemy mówić w przypadku zbliżonej odmiany Kongo, która tworzy nieco większe owoce, do 200 g.

Charakterystykę odmian pomidorów przybliżyła Małgorzata Zadura, fot. P. Bucki

Pomidory czerwone

Hazera Poland w segmencie pomidorów o czerwonych owocach dysponuje wieloma, wartościowymi odmianami m.in. Celesteen, Gonsella i Zadurella. Celesteen to propozycja do uprawy zarówno wczesnej jak i przedłużonej. Charakteryzuje się dobrym wigorem, szerokim pakietem odporności oraz nieco spłaszczonymi i karbowanymi owocami. Gonsella wiąże twarde owoce o masie 180-200 g i podobnym kształcie jak Celesteen. Jest przeznaczona do uprawy na 6-8 gron. Ma otwarty pokrój i jest łatwa w uprawie. Średnio wczesna Zadurella dobrze sprawdza się w krótkich cyklach uprawowych wiosną i jesienią. Ma nieograniczony wzrost i umiarkowany wigor. Jej atutem jest dobre wiązanie wyrównanych owoców o masie 220-240 g.

Wskazówki uprawowe

Janusz Gajzler, menadżer ds. rozwoju produktów szklarniowych przypomniał kilka zasad związanych z właściwą agrotechniką w produkcji pomidorów, a także dotyczące sposobu ich przygotowania do sprzedaży. Wskazał, że nietypowe odmiany tj. Rosamunda powinny być oferowane konsumentom również w specjalny sposób. Od tego roku firma dostarczy producentom, którzy wybrali tę odmianę, nalepki na owoce, umożliwiające identyfikowanie produktu przez klientów. Specjalista polecał podkładkę Superpro do szczepienia pomidorów tunelowych jako receptę na „zmęczenie gleby”. Jej siewki mają wysoką część podliścieniową przez co zabieg szczepienia jest łatwiejszy do wykonania. Jedną z odmian, o której wspominał, polecaną do uprawy ze szczepieniem jest Inca Gold (V 534). Ta jedna z najnowszych, testowanych odmian wiąże intensywnie wybarwione na żółto-złoty kolor śliwkokształtne, wydłużone owoce, o masie 130-170 g. Nadaje się do krótkich (tunelowych) i przedłużonych (szklarniowych) cykli uprawowych.

 

Janusz Gajzler udzielił wskazówek dotyczących marketingu i uprawy pomidorów specjalnych, fot. P. Bucki

Inne odmiany warzyw pod osłony

Ofertę pozostałych gatunków warzyw do uprawy pod osłonami omówił Zdzisław Gnaś z firmy Hazera.

Sałata masłowa Jukebox nadaje się do upraw od jesieni do wiosny w ogrzewanych szklarniach i tunelach. Ma główki średniej wielkości, ciężkie, o zwartym pokroju. Jest tolerancyjna na gnicie dolnych liści.

Wśród rzodkiewek do uprawy zimowych przeznaczona jest Autella. Optymalny termin wysiewu tej odmiany przypada na okres od października do końca lutego. Jest odporna na mączniaka rzekomego oraz tolerancyjna na pękanie, nie ma tendencji do parcenia. Ma krótki korzeń i kuliste zgrubienia.

Do bardzo wczesnych nasadzeń w tunelach i pod płaskie okrycia począwszy od 20 lutego nadaje się kapusta biała Carrera. Wiąże główki o masie 1,2-1,4 kg po okresie wegetacji liczącym 50-55 dni.

Zachęcał m.in. do uprawy papryki. Wskazał odmianę Muriel z hodowli HM.Clause jako tę, która ostatnio zyskuje na popularności w okolicy Potworowa dzięki m.in. wysokiemu udziałowi w plonie owoców klasy premium. Ciekawą propozycję jest też Burgund – nowa, wczesna odmiana, tworząca czterokomorowe, czerwone owoce typu blok, o masie 250-280 g. Odmiana stabilnie wiąże owoce na kolejnych piętrach. Jedną z najwcześniejszych odmian o żółtych owocach typu blok jest Sollie. Jej owoce osiągają wymiary 9 cm średnicy i 10 cm wysokości, ich masa wynosi 180-210 g.

Odmiany papryki, sałaty i rzodkiewki z firmy Hazera do upraw pod osłonami omówił Zdzisław Gnaś, fot. P. Bucki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
Florensis Poinsecja
W br. planowane jest sporo stacjonarnych targów, wystaw, wydarzeń, ale ich faktyczna realizacja zależeć będzie od sytuacji pandemicznej, fot. A. Cecot

Targi, wystawy, wydarzenia – jak się układają te puzzle

Okres pandemii koronawirusowej to czas niepewności, która w ogromnym stopniu dotyczy organizacji masowych imprez branżowych. Od końca lutego 2020 r. targi, wystawy, wydarzenia są odwoływane, przenoszone, zamieniane na wirtualne spotkania i prezentacje czy webinaria. Bieżący [...]

HortiAdNet