PODosłonami.pl

Cultilene8
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dlaczego wybór podkładki jest tak ważny?

Do czasu wysiewu pomidorów czy zakupu rozsady jest jeszcze kilka miesięcy, jednak zwykle właśnie lato jest najlepszym sprawdzianem dla uprawy – wybranych odmian, typu zamówionych roślin oraz metod produkcji. Dlatego właśnie teraz jest dobry czas, by porozmawiać o tym, co w nowoczesnej bezglebowej uprawie pomidorów daje ich szczepienie na podkładkach i zastanowić się nad wyborem na najbliższy sezon najlepszych podkładek dla uprawianych odmian. Zapytaliśmy o to dr Katarzynę Tykarską-Duchovską, która zajmuje się oceną odmian i podkładek marki De Ruiter.

podkładki pomicora

– Szczepienie pomidorów na podkładkach ma już dosyć długą historię. Początkowo celem zabiegu było głównie wprowadzenie odporności na choroby odglebowe. Wraz z upowszechnieniem się uprawy bezglebowej ten aspekt nie ma już tak dużego znaczenia, nadal jednak zaleca się szczepienie. Dlaczego?

Katarzyna Tykarska-Duchovska: Na początku tego wieku zaczęto ponownie uprawiać rośliny pomidora z rozsady szczepionej na podkładkach. Najpierw w Holandii, niedługo potem w innych krajach. Powrócono do tej metody m.in. ze względu na nowe wówczas zagrożenie, jakim był wirus mozaiki pepino. Szczepienie, ze względu na silny wigor mocnych podkładek, pomagało pomidorom przetrwać i normalnie plonować, mimo infekcji PepMV.

– Już wówczas pojawiła się podkładka Maxifort, która do dziś jest bardzo popularna. To był właściwie przełom w powrocie szczepienia do masowej uprawy pomidorów.

KT-D: Wraz z wprowadzaniem tej podkładki przez firmę De Ruiter od nowa uczono ogrodników szczepienia pomidorów. Również w Polsce było wiele pokazów szczepienia metodą japońską i seminariów poświęconych temu zabiegowi. Polscy ogrodnicy obserwowali także to, co dzieje się w Holandii i przekonali się do tej metody uprawy. Chodzi bowiem nie tylko o samo szczepienie, ale także o umiejętność prowadzenia uprawy pomidorów szczepionych, o silnym wigorze. Podkładka Maxifort ma bardzo silny wigor i jest polecana na bardzo długie cykle uprawy w szklarniach ogrzewanych, do prowadzenia roślin na dwa pędy – rośliny szczepione najczęściej są tak właśnie prowadzone.

– W ostatnich latach pojawiło się wiele nowszych odmian podkładek, cały czas prowadzone są doświadczenia, a także obserwacje w szklarniach produkcyjnych. Dotyczą one przydatności podkładek do różnych sposobów i warunków uprawy oraz doboru podkładek do poszczególnych odmian. Jak zatem wybrać podkładkę dobrą dla danej uprawy?

KT-D: W przypadku wyboru podkładek trzeba rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim to, czego ogrodnik oczekuje i do czego jest potrzebna podkładka w jego uprawie. Ogólnie na długie cykle uprawy poleca się silnie rosnące podkładki, takie jak Maxifort czy nowość z ostatnich lat – podkładkę DR0141TX. Także dla upraw doświetlanych poleca się te właśnie podkładki. W Holandii do takich produkcji zawsze są wybierane silne podkładki, w Polsce preferencje ogrodników są bardziej zróżnicowane. W przypadku silnie rosnących podkładek trzeba się liczyć z tym, że na początku sezonu będziemy mieć mocną roślinę i trzeba sobie z tym poradzić. Jeśli ogrodnik wie, jak poprowadzić uprawę, żeby roślina była „generatywna” i jak wykorzystać jej wigor w odpowiedni sposób, to wybór silnej podkładki zaprocentuje, zwłaszcza latem i jesienią. Trzeba pamiętać, że przez cały sezon aż do końca zbiorów trzeba utrzymać rośliny w dobrej kondycji i zdrowiu, bo to wpływa na całościowy wynik finansowy uprawy. Często jesień to czas, który w dużym stopniu decyduje o dochodowości produkcji, a silny wigor roślin jest w tym okresie bardzo ważny.

Ci ogrodnicy, którzy wybierają podkładki o słabszym wigorze muszą pamiętać, że słabszy wigor podkładki może stanowić pewien problem latem, zwłaszcza w upalne dni. Wiele zależy od doświadczenia ogrodnika, uprawianego typu pomidora, odmiany, a nawet od szklarni. Te wszystkie czynniki trzeba brać pod uwagę, gdy dobiera się podkładkę do danej odmiany. Nawet wtedy, gdy prawidłowo się wybierze, nie wystarczy tylko zaszczepić – a raczej zamówić szczepioną rozsadę u jej wyspecjalizowanego producenta – trzeba też dostosować sposób prowadzenia roślin do siły wzrostu podkładki.

– Właśnie, skoro mowa o producentach rozsady. Czy ogrodnicy zamawiając rozsadę pomidorów zgłaszają, na jakiej podkładce mają być zaszczepione ich rośliny, czy już mają świadomość, że ważne jest także dobranie podkładki do odmiany?

KT-D: Coraz więcej ogrodników ma świadomość, że wybór podkładki jest bardzo ważny i obserwujemy, że w dużej mierze wybierają właśnie mocne podkładki. Z naszych podkładek najpopularniejszy jest Maxifort – to już standard i ogrodnicy nauczyli się dobrze uprawy na tej podkładce, na niej często rosną pomidory malinowe Tomiaru Muchoo. Polecam ją także dla naszych malinowych nowości – DRTG4801 oraz DRTG4821. Podkładka DR0141TX jest silniejsza od poprzednika, ale rośliny na niej zaszczepione mają dobrą generatywność. Przyjęła się ona bardzo dobrze w zachodniej Europie w intensywnej uprawie pomidorów gronowych. W Polsce świetnie sprawdza się w uprawach pomidora malinowego Tomimaru Muchoo – przy umiejętnym prowadzeniu produkcji ogrodnicy uzyskują na niej wyższy plon niż na naszym standardzie. Najnowszą podkładką, która bardzo dobrze przyjęła się w Holandii, a także we Francji, jest Equifort. Ogrodnicy zauważyli duże korzyści w uprawie pomidorów koktajlowych i typu cherry na tej podkładce. W tych uprawach potrzebna była podkładka nadająca roślinom dobrą generatywność, mająca nieco mniejszy wigor niż Maxifort.

– A jakie podkładki będą odpowiednie dla czerwonych pomidorów wielkoowocowych?

KT-D: Nasz czerwony pomidor Torero dobrze sprawdza się w uprawie na podkładce Maxifort, ale Ci, którzy lubią mocne rośliny, dobrze radzą sobie z uprawą tej odmiany na podkładce DR0141TX. Natomiast nasze nowe czerwone, wielkoowocowe pomidory DRTH5024 oraz Inspired (DRTH5013) mają mocne rośliny, dlatego dla nich bardziej polecany jest Maxifort.

Szczepienie pomidorów metodą japońską (tu na podkładce DR0141TX)

Szczepienie pomidorów metodą japońską (tu na mocnej podkładce DR0141TX)

Jubileusz 30-lecia polskiego producenta nawozów

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB, największy polski producent nawozów dolistnych, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości schelatowanych nawozów mikroelementowych, saletry wapniowej oraz siarczanu i azotanu magnezu przeznaczonych do fertygacji w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet