PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dwa sposoby na mączlika pod osłonami bez pozostałości – NATURALIS® i NeemAzal® –T/S

Mączliki to częsty i uciążliwy problem w uprawach polowych i pod osłonami. Ich zwalczanie jest problematyczne ze względu na występowanie wszystkich faz rozwojowych w jednym czasie. Jednak w walce z tymi szkodnikami w uprawach pod osłonami możemy zastosować różne ‘bio-rozwiązania’ w celu efektywnego ich zwalczania a jednocześnie bezpiecznego. Przedstawiamy dwa z nich.

NATURALIS®

NATURALIS® to biologiczny insektycyd i akarycyd zawierający zarodniki owadobójczego grzyba Beauveria bassiana szczep ATCC 74040, który atakuje, rozwija się i pasożytuje różne gatunki szkodników, w tym mączliki, wciornastki, przędziorki, drutowce. Działanie preparatu zawierającego patogen owadów jest specyficzne , nie zawiera związków chemicznych i nie jest źródłem pozostałości po zastosowanych pestycydach w roślinach. Owadobójczy grzyb Beauveria bassiana zawarty w środku NATURALIS® pochodzi ze środowiska naturalnego i jest czynnikiem, który reguluje populacje szkodników i zwiększa bioróżnorodność. Podczas stosowania preparatu nie jest wymagane zachowanie okresu karencji, a ponadto jest bezpieczny dla zapylaczy i większości organizmów pożytecznych. Działa na wszystkie stadia rozwojowe mączlików. Preparat NATURALIS® jest produktem gotowym do użycia nie wymaga specjalnego przygotowania go do stosowania, a formulacja zapewnia optymalne warunki do przeżywania i zachowania wysokiej bioaktywności zawartych w nim mikroorganizmów.

Naturalis beauveria

Schemat działania preparatu Naturalis zawierającego zarodniki grzyba Beauveria bassiana

Preparat NATURALIS® działa na roślinie powierzchniowo, a kontaktowo w stosunku do szkodników. Zarodniki grzyba Beauveria bassiana w trakcie opryskiwania są nanoszone na ciało szkodników  znajdujących się na powierzchni roślin. Na ciele owadów zarodniki grzyba zaczynają kiełkować, a strzępki przerastają oskórek i pancerz owadów i wnikają do jego wnętrza. Tam grzybnia rozrasta się uszkadzając organy, co prowadzi do śmierci szkodników. W sprzyjających warunkach wysokiej wilgotności i temperatury na ciałach porażonych owadów może rozwijać się grzybnia zewnętrzna, na której pojawiają się zarodniki gotowe do przeniesienia na kolejne szkodniki.

Grzyb owadobójczy zawarty w preparacie NATURALIS® wykazuje aktywność w temperaturze od 10 do 35°C. Jednak optymalne warunki do rozwoju i skutecznego działania to temperatura od 20 do 27°C oraz wysoka wilgotność. Najwyższy poziom wilgotności – nawet do 100%, obserwowany jest tuż przy powierzchni liścia oraz pod nim (ok. 1 – 2 mm od blaszki), czyli w miejscu najliczniejszego występowania szkodników. Miejsca te są również najbardziej sprzyjającymi do rozwoju i skutecznego działania grzyba Beauveria bassiana.

W zależności od uprawy, dawka preparatu waha się od 0,75 – 2 l/ha (etykieta dostępna na stronie biocont.pl).

Należy pamiętać, że NATURALIS® jest środkiem o działaniu kontaktowym, dlatego istotne jest  dokładne pokrycie roślin preparatem. Najlepszą porą do wykonania zabiegu jest wieczór lub wczesny, pochmurny poranek. W zależności od nasilenia szkodników oraz warunków należy powtarzać zabiegi ochronne 2 – 3 krotnie w odstępach 5 – 7 dniowych.

NeemAzal®-T/S zawiera standaryzowany ekstrakt z nasion tropikalnego drzewa Neem – czyli miodli indyjskiej (Azadirachta indica). Jest to złożona mieszanina wielu substancji aktywnych z grupy limonoidów, wśród których dominuje azadyrachtyna A wykazująca działanie na szkodniki nawet w bardzo niskich stężeniach.

NeemAzal®-T/S

NeemAzal®-T/S w stosunku do owadów wykazuje działanie żołądkowe i charakteryzuje się szerokim spektrum działania na szkodniki gryzące (np. gąsienice), ssące (np. mączlik, mszyce, wciornastki) oraz minujące (m.in. skośnik pomidorowy). Szkodniki pobierają substancję czynną wraz z fragmentami tkanek roślinnych lub sokami podczas żerowania.

NeemAzal - schemat działania preparatu

Schemat działania preparatu NeemAzal

NeemAzal®-T/S jest antyfidantem czyli ogranicza żarłoczność szkodników. W przeciągu kilku godzin od przeprowadzenia zabiegu fitofagi przestają żerować. Ponadto substancja czynna zawarta w tym bioinsektycydzie zakłóca również rozwój owadów (hamuje powstawanie i wydzielanie ekdyzonu, głównego hormonu odpowiadającego za proces przeobrażania owada) oraz zmniejsza ich płodność. Należy pamiętać, że azadyrachtyna NIE powoduje natychmiastowej śmierci szkodników, lecz efekt działania obserwujemy po kilku dniach.

Na roślinie wykazuje działanie częściowo wgłębne, co dodatkowo zwiększa efektywność zwalczania. Dwie godziny po aplikacji około 60% substancji aktywnej pozostaje na powierzchni liścia, a 40% przenika przez tkanki w głąb liścia. Substancja czynna pozostaje w roślinie od 7 do 10 dni w zależności od gatunku i wieku roślin oraz warunków panujących w uprawie.

Obydwa środki nie są zalecane wyłącznie do zwalczania mączlików, ale również innych szkodników pod osłonami, dlatego warto je stosować również wtedy, gdy   oprócz mączlika konieczne jest zwalczanie przędziorków, wciornastków, mszyc itp.

Zespół autorów Biocont Polska Sp. z o.o.

Dr Michał Pniak, Katarzyna Woszczyk, Alicja Kondrat

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak w czasie pandemii wspierać lokalnych producentów?

W ostatnich miesiącach stało się wyraźnie widoczne, że w czasie pandemii z największy problemami finansowymi borykają się małe firmy. Dlatego właśnie potrzebują one wsparcia, które na szczęście nadchodzi ze strony konsumentów. Obecnie 35% Europejczyków deklaruje, [...]

Syngenta bratki
TSW 2021
Top Plants
Florensis Poinsecja
HortiAdNet