PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dzień Papryki w Kozłowie

W tym roku po raz kolejny w gospodarstwie Renaty i Wiesława Grotków (które prowadzą już wspólnie z następcami – Justyną i Arkadiuszem) w Kozłowie koło Wyśmierzyc odbyło się spotkanie poświęcone uprawie papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jego organizatorami były firmy Syngenta Polska, Yara Poland i New Holland, a także Agrimpex, AquaTom, FHU Farmer, Haygrove Poland oraz PHU Konar. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy w tunelach

Tegoroczny dzień papryki cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział ponad 300 osób. Nic dziwnego, bowiem w gospodarstwie rodziny Grotków można było się zapoznać z najnowszymi trendami w uprawie papryki. Jest ona tu prowadzona na łącznej powierzchni 2,2 ha, wyłącznie w tunelach zblokowanych z serii 4, dostarczonych przez firmę Haygrove. Oprócz nich w gospodarstwie znajdują się dwa tunele zblokowane  z pompowaną folią (tzw. poduszka powietrza) z firmy Farmer, które wykorzystuje się do produkcji rozsady.

W uprawie przeważa od wielu lat znana odmiana papryki o czerwonych owocach – Yecla F1, która zdaniem gospodarzy nie ma do tej pory godnego następcy. W tym roku rośliny były nieco mniejsze niż w poprzednich latach, ale – jak informował Zbigniew Chuchnowskiz firmy Syngenta – co było wynikiem chłodnej wiosny i intensywnego zawiązania owoców. Poprzez odpowiednio dobraną strategię nawożenia i nawadniania staraliśmy się zmusić rośliny do wytworzenia odpowiednio dużych owoców i wczesnego plonu. Cel ten udało się osiągnąć – informował specjalista z firmy Syngenta. W tym roku rozsada papryki była sadzona od 23 do 25 kwietnia i pomimo dosyć trudnych warunków w pierwszych tygodniach wzrostu udało się zbiory wybarwionej papryki rozpocząć ok. 20 lipca, czyli podobnie jak w roku minionym. Przy tam, jak podkreślał Wiesław Grotek, pierwsze owoce były dobrze wyrośnięte. Pomimo tego, że było ich dość dużo na dolnym piętrze rośliny dobrze zawiązywały owoce również w górnych partiach roślin.

Chuchnowski zwracał też uwagę na inne odmiany o czerwonych owocach z oferty firmy Syngenta czyli Beniel F1 i Balta F1, oraz testowaną pod numerem BS 50324 F1 nową odmianę paprykęczerwonoowocową, wcześniejszą od Yecli F1. Z kolei propozycją papryki o owocach wybarwiających się na żółty kolor jest Limone F1.

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland mówił na temat prawidłowego nawożenia roślin papryki. Punktem wyjścia powinna  być analiza gleby, wykonana przed rozpoczęciem uprawy, a brakujące w glebie składniki można uzupełnić stosując nawóz wieloskładnikowy YaraMila Complex oraz saletrę wapniową Tropicote lub Nitrabor – dostarczające azotu i wapnia. W dalszym okresie uprawy nawozy najlepiej jest podawać poprzez fertygację. Można wykorzystywać np.,tak jak w gospodarstwie państwa Grotków, nawozy: Superba Zielona – z wysoką zawartością fosforu i schelatowanych mikroelementów oraz saletrę wapniową Calcinit. Ważne jest dostarczenie magnezu, do czego w początkowym okresie wzrostu roślin może być użyta saletra magnezowa Krista MAG, a później siarczan magnezu Krista MgS. Okresowo można też stosować nawozy z serii Kristalon, np. Kristalon Żółty zwłaszcza w początkowym okresie uprawy – by dostarczyć roślinom fosforupotrzebnego do rozbudowywania mocnego systemu korzeniowego.Ponieważ w nieogrzewanych tunelach nie zawsze można zapewnić idealne warunki do prawidłowego pobierania składników pokarmowych przez korzenie,wskazane jest dokarmianie pozakorzeniowe. W tym celu wiosną po posadzeniu firma poleca Kristalon Żółty – dostarczający fosforu, w lecie zaś opryskiwanie owoców saletrą wapniową Calcinitpozwoli zapobiec suchej zgniliźnie wierzchołków owoców. Z koleiKristalon Pomarańczowy,o wysokiej koncentracji potasu, można stosować w celu przyspieszenia i poprawy równomierności wybarwiania owoców. Przy silnym obciążeniu owocami mniej rozbudowanych roślin (jak to ma miejsce w tym sezonie) wskazane może być dodatkowe opryskiwanie roślin nowym produktem KristaleafFoto – podnoszącym zawartość chlorofilu w liściach, co zapewnia większą produkcję asymilatów.

Wojcieszek zwracał też uwagę na właściwe nawadnianie papryki. – Podczas upałów w pełni wyrośnięta roślina papryki zużywa nawet do 3 litrów wody na dobę, czyli przy 800 roślinach w tunelu, trzeba w ciągu dnia dostarczyć im około 2400 litrów pożywki. Pożywki – w takich warunkach powinna mieć ona niższe stężenie niż podczas „normalnej” pogody. Oczywiście pożywkę należy podawać w kilku cyklach (na glebach lekkich nawet w 3 lub 4) w ciągu dnia – podkreślał. Zwracał też uwagę na to, że przez odpowiednie nawadnianie i nawożenie można sterować wzrostem roślin – świadczył o tym wygląd roślin w odwiedzanym gospodarstwie.

Łukasz Chęciński z firmy New Holland przedstawił charakterystykę niebieskich ciągników, zwracał uwagę głównie na ich dużą przydatność do pracy w tunelach foliowych. Szczególnie popularne są ciągniki TD4000F, TD3.50, T3F i seria Boomer – bez kabiny i ze składaną ramą ochronną. Traktory serii Boomer mogą być wyposażone w hydrostatyczną przekładnię, w pozostałych modelach dostępne są różnego typu przekładnie z reduktorem lub możliwością płynnej zmiany kierunku jazdy przy wykorzystaniu przekładni Synchro Shutttle™.  Zaletą tych ciągników jest bardzo dobra zwrotność – promień skrętu może tu wynosić nawet 3 m.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się pokaz pracy opryskiwacza wysokociśnieniowego Hydrojet 140, produkowanego przez FHU Farmer. Pozwala on szybko i bardzo skutecznie wykonywać zabiegi ochrony w tunelach – przy wykorzystaniu lancy z 4 dyszami opryskującymi. Ciekawym produktem dla producentów papryki okazują się również piece z nadmuchem które prezentowała firma PHU Konar. Umożliwiają one okresowe dogrzanie tuneli, np. podczas produkcji rozsady.

Tomasz Poliszek z firmy Agrimpex przedstawił szerokie zastosowanie agrowłóknin ściółkujących Dual – Agro. Produkty z tej serii są dwustronne, przepuszczają wodę i powietrze, ograniczają wzrost chwastów, chronią przed wahaniami temperatur i przyspieszają nagrzewanie gleby. Podczas spotkania firma zaprezentowała dwa modele ściółkowania papryki. Pierwszy z nich, polega na zakryciu międzyrzędzi i można go wykonać po sadzeniu maszynowym.  Drugi sposób, który można zastosować tylko podczas sadzenia ręcznego, przeprowadza się okrywając zarówno rośliny papryki jak i międzyrzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet