PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Edamso F1- sprawdzony w wysokich temperaturach

Wysokie temperatury sierpnia przetestowały uprawę odmiany Edamso F1, która poradziła sobie bardzo dobrze.Uzyskane wyniki wskazują na wysoką przydatność odmiany do uprawy całorocznej oraz wysoką jakość pozbiorczą owoców.

Wyrównane, kuliste owoce, równomiernie dojrzewające w gronie

Za nami kolejna fala upałów, wręcz afrykańskich. Temperatura przez praktycznie 3 tygodnie utrzymywała się na poziomie 37-39C, a nawet kilka dni  z rzędu w opisywanym gospodarstwie osiągnęła 41,7 C (pomiar na zewnątrz, w cieniu). W takich warunkach bardzo ciepłe i suche powietrze utrzymywało się również w nocy, można było tylko pomarzyć o jakimkolwiek „odpoczynku’ dla roślin.  Gdy przeglądaliśmy wykresy temperatury z komputera klimatycznego, okazało się, że  temperatura spadała do 24-25C na dwie godziny przed wschodem słońca i utrzymała się na tym poziomie najwyżej godzinę, by za moment znów mocno piąć się w górę i po 3-4 godzinach od wschodu słońca osiągnąć swój najwyższy wówczas poziom – ok. 40C.

Większość odmian nie najlepiej znosiła tak stresowe warunki,  czego efektem były 1 lub 3 grona z suchą zgnilizną wierzchołków owoców, o ile roślina w ogóle zawiązywała grona, zdarzały się spalone kwiaty, z których owoców już nie będzie, albo wykształcały się najwyżej dwa słabo wykształcone owoce. Skutkiem tego są powoli rosnące ceny owoców i słaba obecnie podaż towaru na rynku. Większość odmian mówiąc kolokwialnie po prostu się  „ugotowała”.  Takiej sytuacji w historii produkcji szklarniowej nie było, a długoterminowe prognozy pogody na przyszły rok nie nastrajają optymistycznie. Zanosi się na to, że w przyszłym roku może być powtórka tegorocznego lata.
Dokumentacja fotograficzna jaką wykonałem 1 września, może tylko Państwa uświadomić w przekonaniu, że decydując się na towarową uprawę pomidora Edamso F1 w przyszłym sezonie, podejmiecie najrozsądniejszą decyzję. Rośliny Edamso F1 do tej pory wytworzyły 29 gron kwitnących. Do końca sezonu będzie mieć 30 gron, ponieważ jeszcze jedno grono powoli się otwiera, a rośliny zostaną ogłowione po 15. września. Roślina przez cały sezon nie straciła ani jednego grona, dzięki temu wynik końcowy bardzo zbliży się do 60 kg/m2, a może i przekroczy tę liczbę.  Takie wyniki są także związane z zaszczepieniem odmiany na naszej nowej podkładce – Kardia F1, która bardzo dobrze „pompowała” w roślinę niezbędne składniki pokarmowe, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w tak ciężkich warunkach klimatycznych, z jakimi mieliśmy do czynienia minionego lata. Łuczki na szypuły gron przestaliśmy zakładać po 6. gronie i do końca sezonu nie będą potrzebne ze względu na to, że odmiana tworzy mocne i krótkie grona przylegające do łodygi. Grona przez cały sezon regulowaliśmy, pozostawiając w nich po 4 owoce, ponieważ zależało nam na tym, zby uzyskiwać pomidory kalibru BBB oraz BB+. Obserwując „siłę” roślin stwierdzamy,  że bez problemu można pozostawiać w gronach po 5 owoców – gdy chce się uzyskać chcąc mieć pomidory wielkości BB.

Między innymi ze względu na dość kompaktowy i lekko półotwarty pokrój roślin w ogóle nie zaobserwowaliśmy problemów z presją szarej pleśni. Dzięki temu na jesienią w uprawie jest prawie pełna 99% zagęszczenie roślin. Rośliny Edamso F1 przez cały sezon zachowywały swój kompaktowy charakter wzrostu – nadają się więc również do uprawy w starszych i niższych szklarniach.

Tegoroczne upalne lato pozwoliło nam także przetestować odmianę pod kątem pozbiorczej trwałości owoców. Edamso F1 ten egzamin również zdało rewelacyjnie. Po jednym miesiącu „leżakowania” w warunkach chłodniczych owoce wyglądały tak, jakby były dopiero co w tej chłodni umieszczone. W temperaturze pokojowej pomidory zebrane w kolorze „4” spokojnie po 2,5 tygodniach nadawały się do transportu i spożycia, były twarde i miały bardzo ładny ciemnoczerwony kolor.

Warto podkreślić, że Edamso F1 jest odmianą uniwersalną pod każdym względem. Na potrzeby marketów możemy bardzo szybko w jej przypadku przestawić się ze zbiorów „na luz” na zbiór całych gron. Duża i okazała szypułka ładnie prezentuje się na owocach, a gdy w razie potrzeby musimy ją usunąć pozostaje po niej bardzo małe dno kielichowe.


AIPH Conference_Sept. 2020

Konferencja AIPH: jak uzdrowić branżę roślin ozdobnych po kryzysie?

„Recovery from Crisis – the Future for Ornamentals” to tytuł konferencji, którą organizuje AIPH (International Association of Horticultural Producers), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników, we współpracy z czasopismem branżowym FloraCulture International (FCI). Odbędzie się ona [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet