Edamso zdaje egzamin na dużych powierzchniach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Edamso zdaje egzamin na dużych powierzchniach

Odmiana Edamso F1 była szczegółowo testowana w minionych kilku latach w wielu lokalizacjach. Wyniki doświadczeń były jednoznaczne i wskazywały że najistotniejsze cechy Edamso to wysoki plon i łatwość uprawy. W bieżącym sezonie wielu producentów w Polsce zdecydowało się na uprawę Edamso F1, łączna powierzchnia jej nasadzeń wynosi około 100 ha.

Czytaj dalej...

Nieszczepione uprawy odmiany Edamso F1 mają duży udział w łącznej powierzchni produkcji. Pomimo że od wielu lat w Polsce obserwujemy zwiększającą się popularność szczepienia pomidorów to w ostatnich dwóch latach niektórzy producenci zaczęli się mocno zastanawiać nad efektywną uprawą nieszczepioną. W uprawach nieszczepionych jednak nie wszystkie odmiany się sprawdzają. Edamso F1 w pełni potwierdziło swoją przydatność do uprawy bez szczepienia na podkładkach.

Wczesne terminy sadzenia najczęściej dotyczą roślin szczepionych. Odmianę Edamso F1 bardzo dobrze poznaliśmy podczas minionych lat w trakcie testów w uprawie z wczesnych terminów sadzenia. Pomidor Edamso F1 w pierwszym okresie wzrostu wymaga generatywnych impulsów czyli aktywnego klimatu. W bieżącym sezonie z powodu dobrego nasłonecznienia stosunkowo łatwo można było wprowadzać w szklarniach tzw. aktywny klimat na początku uprawy – w grudniu i częściowo w styczniu. W tym okresie łatwo można było utrzymywać wysoką średnią temperaturę dobową oraz generatywne stymulowanie roślin w postaci schładzania przednocnego (tzw. prenajt). Wtedy Edamso F1 rosło szybko, grona tworzyły się regularnie, a zawiązywanie owoców było optymalne.

EDAMSO F1 – 2.03.2016r. Uprawa nieszczepiona, kolejne grona rozwijają się równomiernie. Owoce w gronie prawidłowo rozwinięte, spłaszczone, lekko żebrowane, stopniowo dorastają. W gronie pozostawiono 4 owoce, dzięki czemu pierwsze będą wielkości BBB.

EDAMSO F1 – 2.03.2016r. Uprawa nieszczepiona, kolejne grona rozwijają się równomiernie. Owoce w gronie prawidłowo rozwinięte, spłaszczone, lekko żebrowane, stopniowo dorastają. W gronie pozostawiono 4 owoce, dzięki czemu pierwsze będą wielkości BBB.

Trudniejsze warunki panowały w drugiej połowie lutego i w marcu, kiedy radiacja była zdecydowanie niższa niż średnia wieloletnia w tym okresie. Odmiana Edamso F1 w zależności od terminu sadzenia miała już w tym okresie wykształconych kilka gron, a zatem zapotrzebowanie roślin na światło było spore. W tym okresie należało dostosować tempo wzrostu do ilości dostępnego światła czyli obniżyć średnią temperaturę dobową. Również w takich warunkach, bardzo istotnym dla prawidłowego wzrostu odmiany Edamso F1 jest utrzymywania aktywnego klimatu. W tak trudnych i nietypowych warunkach odmiana ta zdała egzamin. Mimo spowolnienia wzrostu i niewystarczającej ilości światła, owoce zawiązywały się prawidłowo, a grona wyrastały regularnie i szybko – w porównaniu z innymi odmianami.

Podsumowując dotychczasowe rezultaty uprawowe, jednoznacznie możemy potwierdzić że pomidor Edamso F1 zdał egzamin w pierwszej części sezonu. Najtrudniejszy okres uprawy mamy za sobą. Potwierdzają się najważniejsze cechy odmiany – czyli szybki i stabilny wzrost roślin, który przekłada się na wysokie zbiory od pierwszych gron. Jakość owoców w pełni zadowala odbiorców, którzy oczekują dużych „mięsistych” owoców na pierwszych gronach oraz kulistych, wyrównanych owoców rozmiaru BB z ładną i trwałą szypułką przez resztę sezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet