PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Efektownie i inspirująco w Zaborzu, czyli Dni Otwarte Plantpolu 2019

W ostatni weekend czerwca firma Plantpol z Zaborza k. Oświęcimia zorganizowała kolejną edycję Dni Otwartych, poświęconych głównie roślinom balkonowo-rabatowym. Pokazy – różnorodne i wieloodmianowe – cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, których przybyło ok. 1500 w piątek i sobotę, czyli dni przeznaczone dla profesjonalistów (przyjechali z całej Polski, a także z Ukrainy i Łotwy). Tłoczno było również w niedzielę, kiedy ekspozycje były dostępne dla miłośników roślin – zjawili się nie tylko mieszkańcy Oświęcimia, ale też z całego województwa małopolskiego oraz śląskiego, a ponadto ze Słowacji i z Czech.

Petunie z grupy Supertunia Vista były jednymi z wyróżniających się roślin Dni Otwartych Plantpolu 2019

Petunie z grupy Supertunia Vista były jednymi z wyróżniających się roślin Dni Otwartych Plantpolu 2019, fot. A. Cecot

Trzy rodzaje prezentacji

Jak zwykle, pokazy w Plantpolu wyróżniały się różnorodnością roślin oraz typów prezentacji przedstawiających bogaty asortyment gatunków i odmian, jakie oferuje to przedsiębiorstwo – w sumie przedstawiono ok. 600 taksonów, ze szczególnym uwzględnieniem nowości.

Dni Otwarte w Plantpolu urządzane są raz na 2 lata, co powoduje, że liczba nowych odmian, które firma ta w szczególny sposób wówczas eksponuje, jest pokaźna. Tak było i w 2019 r. Tradycyjnie już prezentacja miała 3 odsłony. Pierwszą była efektowna wystawa z inspirującymi aranżacjami roślin, która zwraca zarazem uwagę na hity tego przedsiębiorstwa oraz marketingowe trendy. Drugą – najważniejszą dla ogrodników – stanowił roboczy pokaz odmian (rośliny w dużych pojemnikach), tzw. katalog na żywo, umiejscowiony w cieplarni kabrioletowej, z otwieranym dachem. Trzecią był ogród pokazowy, który – od sezonu 2015/2016 – znajduje się pomiędzy obiektami produkcyjnymi oraz biurowymi Plantpolu i daje możliwość zademonstrowania na rabatach roślin „w realu” – zarówno jednorocznych, jak i bylin, estetycznie zakomponowanych.

Dni Otwarte Plantpolu – nowości

Podczas otwarcia imprezy prezes Plantpolu Jerzy Starzyński zwrócił uwagę m.in. na kolejne obiekty produkcyjne, które w ostatnich dwóch latach wzbogaciły nowoczesną infrastrukturę w Zaborzu – pracownię oraz szklarnię Venlo przeznaczoną do ukorzeniania sadzonek, zamawianych przez ogrodników. Udział w dniach otwartych dał gościom okazję do zapoznania się także z tymi nowościami Plantpolu, które przyczyniły się do podniesienia jakości materiałów wyjściowych produkowanych przez to przedsiębiorstwo.

J. Starzyński podkreślił też, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo, wprowadzając na rynek nowości roślinne, dba zarazem o rozwój ich rynku detalicznego, m.in. za pośrednictwem popularnych mediów, w tym społecznościowych.

Paweł Marcinkowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży omówił najważniejsze nowości odmianowe z oferty Plantpolu. Zwrócił uwagę na rośliny balkonowo-rabatowe, takie jak m.in.: ● petchoa (×Petchoa ) – grupa BeautiCal,petunia (Petunia ×hybrida) Supertunia Vista ‘Paradise’ oraz Supertunia ‘Lovie Dovie’ (odmiana z „podgrupy” Star – o dwukolorowych kwiatach, z gwiazdką), kalibrachoa (Calibrachoa ×hybrida) Superbells ‘Holy Cow’, ‘Doublette Love Swept’ (pełnokwiatowa) czy cała grupa Pocket, nemezja (Nemesia) – grupa Fairy Kisses, mandewila (Mandevilla, syn. Dipladenia) Sundaville ‘Apricot’, tekoma (Tecoma) Tacobells ‘Orange’, ● bazylia (Ocimum basilicum) ‘Amazel’.

Jednym z motywów przewodnich tegorocznych Dni Otwartych Plantpolu była też hortensja (Hydrangea) ‘Runaway Bride’, z asortymentu międzynarodowej grupy marketingowej Proven Winners, do której należy Plantpol (mając w Polsce wyłączny dostęp do jej oferty). Odmiana ta wyróżniała się masą białych kwiatów i nieco przewieszającym się pokrojem pędów. Mieszaniec ten, który przezimował w Zaborzu w uprawie na zewnątrz, ma kwitnąć od maja do września (z krótką przerwą) i dorastać do wysokości 1,2 m oraz osiągać podobną szerokość. Kwiatostany zawiązują się nie tylko na wierzchołkach pędów tegorocznych, ale także na bocznych pędach zeszłorocznych. Krzew ten polecany jest m.in. do uprawy w patiowych pojemnikach, także wiszących. Nadaje się do formowania. Pozwala uzupełnić asortyment roślin balkonowo-rabatowych i przedłużyć sezon ich sprzedaży.

Hortensja (Hydrangea) Runaway Bride, fot. A. Cecot

Hortensja (Hydrangea) Runaway Bride, fot. A. Cecot

 

Surfinia – 30 lat

Firma Plantpol, która wprowadziła na polski rynek najsławniejszą rozmnażaną wegetatywnie grupę kaskadowych petunii – Surfinia, podczas tegorocznych dni otwartych wyeksponowała te rośliny w sposób szczególny, przypominając o 30-leciu Surfinii w Europie, obchodzonym w 2018 r. przez hodowcę – firmę Suntory. Z okazji tych trzydziestych urodzin przygotowano wiele petuniowych kompozycji w skrzynkach, które okalały zewnętrzny ogród pokazowy (Surfinii towarzyszyły odmiany z innych grup, także od innych hodowców; rzucały się w oczy zwłaszcza kreacje dwubarwne, m.in. te z cieszącej się powodzeniem grupy Amore z przedsiębiorstwa Danziger, u której kolorowe plamy na kwiatach mają kształt serca).

Prezentacja środków produkcji  – minitargi

Tradycyjnie już Dni Otwarte Plantpolu gromadzą też firmy z ofertą środków produkcji dla ogrodników. I tym razem wystawcy ci dopisali – było ich ponad 40. Niejeden twierdził, że wydarzenie takie jak w Zaborzu, zwabiające liczną grupę docelową klientów, jest bardzo efektywne, a przy tym nie wymaga tak dużych nakładów jak typowe targi.

Borówkobranie to zaproszenie konsumentów na plantacje

Borówkobranie czyli czas na borówkę!

24 lipca na Plantacji Borówki B&K Wasiak w Jastrzębiej Starej koło Grójca odbyło się uroczyste wręczenia tytułu „Najlepszego owocu świata 2020 według dietetyków”. Nieprzypadkowo wybrano czas i miejsce uroczystości – plantacja państwa Wasiaków jest pierwszą, [...]

1 komentarz do “Efektownie i inspirująco w Zaborzu, czyli Dni Otwarte Plantpolu 2019

  1. / Odpowiedź

    To wygląda cudnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet