PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

ENROZA – doskonały smak i łatwość uprawy

Pomidory malinowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich ogrodników. Nic w tym dziwnego, cena tzw. „maliny” przez większą część sezonu jest wyższa niż odmian o czerwonych owocach. Warto jednak podkreślić fakt, że dotychczas uprawiane odmiany malinowe przysparzają producentom wielu problemów, szczególnie w okresie letnim.

Rośliny tej odmiany charakteryzują się dużymi liśćmi

W ubiegłym sezonie na rynku pojawiła się nowość w tym segmencie – odmiana Enroza, która w bardzo krótkim czasie zaskarbiła sobie uznanie wśród ogrodników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje oraz wyniki doświadczeń zebrane w trakcie dwuletnich obserwacji.

  • Enroza – wczesne, grudniowe nasadzenia

Duża część polskich producentów decyduje się na sadzenie pomidorów już w grudniu, aby uzyskać jak najwyższą cenę za towar. Enroza jest idealnym rozwiązaniem również w tych terminach nasadzeń. Zarówno w tym, jak i w ubiegłym sezonie sadzona była już od 5 grudnia i mimo trudnych warunków świetlnych doskonale poradziła sobie z zawiązaniem wyrównanych owoców.

  • Enroza – owoce wielkości BB i BBB

Kolejną kluczową sprawą dla producentów pomidora jest oczywiście wielkość owoców, która warunkuje cenę za towar. Enroza tworzy duże, lekko spłaszczone owoce o delikatnym żebrowaniu. Ogromnym atutem odmiany jest to, że tworzy zdecydowanie mniej owoców wielkości B, a tym samym większy jest udział BB i BBB. Poniżej dane ze szklarni w okolicach Warszawy i Kalisza.

 

  • Enroza – rozwiązanie problemów latem

W uprawie pomidorów malinowych bezsprzecznie najtrudniejszy jest okres letni. Coraz częściej mówi się o zmianach klimatycznych – lata są coraz bardziej gorące i suche. Jednym z największych problemów w produkcji pomidora malinowego jest występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej, przez którą ogrodnicy tracą dużą część plonu.

Enroza jest odmianą, której hodowla była skierowana głównie na ułatwienie ogrodnikowi produkcji w tym newralgicznym momencie roku. Roślina jest silna, ma liście o dużej powierzchni, które transpirując tworzą wokół bardziej wilgotny mikroklimat. Ponadto młode zawiązki owocowe szybko są zacieniane przez liście, dzięki czemu są mniej narażone na silne promieniowanie słoneczne.

Podczas całego sezonu produkcyjnego 2018 bardzo wnikliwie oceniana była podatność Enrozy na występowanie suchej zgnilizny. Poniżej wyniki obserwacji wykonywanych w pięciu terminach w szklarniach produkcyjnych – liczone były wszystkie owoce z suchą zgnilizną na 100 roślinach.

  • Enroza – uprawiaj ze smakiem

W rozmowach z producentami bardzo często zadajemy pytanie – czym spowodowana jest popularność pomidora malinowego, co przekonało konsumentów do tak konsekwentnego sięgania właśnie po „malinę”? Odpowiedź zawsze jest taka sama – doskonały smak.

Enza Zaden, podczas prac hodowlanych przykłada dużą wagę do kwestii smaku, czego efektem jest odmiana Enroza, charakteryzująca się doskonałym, tradycyjnym smakiem pomidora malinowego. Nasze obserwacje poparliśmy rygorystycznymi badaniami zarówno fizyko-chemicznymi, jak i testami konsumenckimi przeprowadzonymi w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w profesjonalnej jednostce Fresh Food Control w Teresinie.

W związku z tym Enroza została oznaczona znakiem „Uprawiaj ze smakiem” , przyznawanym tylko tym odmianom warzyw, które wyróżniają się najwyższymi walorami smakowymi.

Poniżej przedstawiamy wyniki analizy sensorycznej przeprowadzonej przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, które nie pozostawiają wątpliwości, że Enroza charakteryzuje się doskonałym, zharmonizowanym smakiem.

„Odmianę Enroza testowałem w moim gospodarstwie w 2018 roku, a w 2019 uprawiam ją już na większej powierzchni. W trakcie całego sezonu ważyłem plon handlowy i Enroza uzyskała wyższy plon niż standard. Zalety tej odmiany to z pewnością doskonały smak, mniejszy udział owoców wielkości B, a tym samym większy udział BB i BBB oraz dobra trwałość”

Producent Rafał Łuszczyk

Enroza – podsumowanie

Jeśli szukacie Państwo wyjątkowo smacznej odmiany, sprawdzającej się przy wczesnych nasadzeniach, o dużych i wyrównanych owocach, która rozwiąże problemy uprawowe latem – sięgnijcie po Enrozę !!!

Więcej niż ochrona przed gąsienicami – tylko z firmą Agrosimex!

Delfin WG to dostępny w ofercie firmy Agrosimex biologiczny środek owadobójczy do selektywnego zwalczania szkodników z rzędu Lepidoptera (motyli). Podczas TSW 2020 produkt został uhonorowany nagrodą im. prof. Szczepana A. Pieniążka – prestiżowe wyróżnienie przyznawane [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet