Europejska branża roślin ozdobnych domaga się wspólnotowego programu pomocy

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Europejska branża roślin ozdobnych domaga się wspólnotowego programu pomocy

Kryzys związany z pandemią COVID-19 jest przyczyną poważnych strat w sektorze roślin ozdobnych, który od połowy marca doświadcza historycznego spadku popytu w większości państw członkowskich Unii Europejskiej i za granicą Wspólnoty. Wstępne dane wskazują, że popyt w tej branży spadł nawet o 80% (kwiaty cięte, rośliny ozdobne w doniczkach, materiał szkółkarski, cebule kwiatowe). W tym kontekście komitety Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej z prośbą o pilne zajęcie się wspólnotowym programem pomocy w celu zaspokojenia szczególnych potrzeb branży.

Branża roślin ozdobnych liczy na unijną pomoc

Branża roślin ozdobnych liczy na unijną pomoc, fot. A. Cecot

Kryzys w całej Europie, w najgorszym dla branży okresie roku

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny COPA COGECA – europejskiego międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego rolnicze związki i organizacje spółdzielcze – podkreślił w piśmie do KE, że w sektorze roślin ozdobnych: kryzys zdarzył się, niestety w najgorszym momencie roku, ponieważ wiosna to okres, w którym generowana jest większość obrotów w tym sektorze. Prowadzi to obecnie do nieuniknionego niszczenia produkcji i zapasów towaru – na masową skalę w całej UE. Efekt domina, który pojawił się w ciągu ostatnich kilku tygodni w całym łańcuchu dostaw, doprowadza branżę na skraj kompletnego załamania w całej UE i poza nią. Ma to poważne konsekwencje w postaci bankructw przedsiębiorstw oraz związanych z tym kłopotów zatrudnionych tam  pracowników i dotyczy całego łańcucha marketingowego.

Konieczna ciągłość

Branża roślin ozdobnych tradycyjnie funkcjonuje na zasadach wolnorynkowych – zawsze obowiązywały w niej najbardziej konkurencyjne warunki – i zatrudnia około 760 000 osób w UE. Obecny kryzys wpływa nie tylko na produkcję oraz sprzedaż kwiatów i innych roślin ozdobnych, ale także niekorzystnie odbija się na sytuacji szkółek, które produkują drzewa i krzewy, także owocowe. Produkcja ta ma zatem zasadnicze znaczenie dla łańcucha dostaw, miejsc pracy m.in. na obszarach wiejskich i naszego bezpieczeństwa żywnościowego. „Horyzontalne” środki zapobiegawcze, polegające na tymczasowym zwolnieniu pracowników, nie są przydatne w tym sektorze, ponieważ w gospodarstwach ogrodniczych stale potrzeba ludzi do pielęgnacji roślin itp., które w przeciwnym razie ulegną zniszczeniu.

Branża roślin ozdobnych – potrzebna pilna pomoc

Komitety Copa i Cogeca wzywają zatem do uruchomienia nadzwyczajnych unijnych środków zarządzania kryzysowego, takich jak te przewidziane już w rozporządzeniu 1308/2013, z których sektor roślin ozdobnych nigdy wcześniej nie korzystał.

Według komitetów Copa i Cogeca, krótkoterminowe i pilne nadzwyczajne środki na rzecz produkcji powinny obejmować:

– środki mające na celu zrekompensowanie strat, aby zapewnić firmom płynność i kontynuację działalności rolniczej;

– środki, które mogą zrekompensować co najmniej 80% kosztów produkcji i utylizacji niesprzedawalnych produktów;

– utrzymanie funkcjonowania wspólnego rynku.

Wsparcie w perspektywie średnio- i długoterminowej

W perspektywie średnio- i długoterminowej europejscy rolnicy i organizacje spółdzielcze wzywają do podjęcia dodatkowych działań, które powinny obejmować:

– fundusz promocyjny zajmujący się konkretnie potrzebami sektora roślin ozdobnych;

– ulepszoną i regularniejszą wymianę informacji z DG AGRI (Directorate-General for Agriculture and Rural Development – jednostka KE) oraz publikację danych dotyczących kwiaciarstwa i innych segmentów branży roślin ozdobnych (np. produkcja, konsumpcja, handel), tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych sektorów rolnictwa.

Sekretarz Generalny COPA COGECA w zakończeniu swojego pisma do Komisji Europejskiej podkreślił, że: Przetrwanie całego sektora roślin ozdobnych w UE (…), a także związanych z nim miejsc pracy,  przedsiębiorstw oraz inwestycji, jest obecnie zagrożone.

 

1 komentarz do “Europejska branża roślin ozdobnych domaga się wspólnotowego programu pomocy

  1. Gospodarstwo kwiatów ciętych.
    / Odpowiedź

    Pomoc dla nas to jest być albo nie być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet