Europejski komisarz ds. rolnictwa ogłasza pakiet pomocowy dla sektora rolnego i spożywczego

PODosłonami.pl

Europejski komisarz ds. rolnictwa ogłasza pakiet pomocowy dla sektora rolnego i spożywczego

Komisja Europejska proponuje dodatkowe środki nadzwyczajne w celu wsparcia najbardziej dotkniętych pandemią rynków rolnych i żywnościowych. Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski ogłosił 22 kwietnia nowy pakiet pomocowy zaadresowany do branży rolnej i spożywczej.

Czytaj dalej...

Trzy punkty w pakiecie pomocowym

Europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski stwierdził m.in: Konsekwencje kryzysu koronawirusowego są coraz bardziej odczuwalne w sektorze rolno-spożywczym. Dlatego też postanowiliśmy podjąć szybkie, dodatkowe działania, oprócz tych już wcześniej wdrożonych prze UE w związku z pandemią. Proponowane rozwiązania mają na celu (…) stabilizację rynków i są uznane za obecnie najbardziej odpowiednie dla zapewnienia stabilności przyszłych cen oraz produkcji, a tym samym stałych dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Ogłaszamy nowy pakiet środków nadzwyczajnych, które mają wesprzeć najbardziej dotknięte sektory branży rolno-spożywczej,  dotyczący już stwierdzonych zakłóceń, a także przyszłych zagrożeń. Jestem przekonany, że środki te wesprą wspomniane rynki i szybko przyniosą  konkretne rezultaty .

Pakiet ten obejmuje:
• Dopłaty do prywatnego przechowalnictwa produktów mlecznych (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) oraz mięsnych (wołowiny, owiec i kóz).

• Elastyczność w odniesieniu do programów wspierania rynku. Komisja Europejska wprowadzi elastyczność we wdrażaniu programów wspierania rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, produktów pszczelarskich, a także unijnych projektów „mleko, owoce i warzywa w szkołach”. Umożliwi to reorientację priorytetów dotyczących finansowania we wszystkich tych sektorach – dostosowanie ich do warunków zarządzania kryzysowego.
• Wyjątkowe odstępstwo od unijnych reguł konkurencji. Będzie ono miało zastosowanie w przypadku sektorów mleczarskiego, kwiaciarskiego i ziemniaczanego. Komisja Europejska zezwoli na odstępstwo od niektórych reguł konkurencji zgodnie z art. 222 rozporządzenia w sprawie organizacji wspólnego rynku, co pozwoli podmiotom gospodarczym działającym na tych rynkach na podejmowanie własnych środków zaradczych. I tak, branże te będą mogły wspólnie wdrażać swoje działania w celu ustabilizowania danego rynku. Na przykład, sektor mleka będzie mógł wspólnie planować wielkość produkcji mleka, a sektor kwiaciarski i ziemniaczany – wycofać produkty z danego rynku. (…) Takie umowy i decyzje obowiązywałyby przez maksimum 6 miesięcy. Zmiany cen detalicznych będą przy tym dokładnie monitorowane, aby uniknąć negatywnych skutków działań kryzysowych.

Szczegóły pakietu – po przyjęciu go przez kraje członkowskie UE

Komisja Europejska zamierza przyjąć ten pakiet pomocowy do końca kwietnia. Wcześniej musi ten program skonsultować z państwami członkowskimi UE, które powinny go przegłosować. Proponowane rozwiązania mogą zatem ulec zmianie. Szczegółowy opis tych propozycji zostanie ujawniony po ich ostatecznym przyjęciu.
Jak podano  w komunikacie KE, ogłoszony wczoraj pakiet jest dodatkową formą pomocy, oprócz  innych środków przyjętych wcześniej przez Komisję Europejską w celu wsparcia sektora rolno-spożywczego w obecnym kryzysie koronawirusowym, takich jak zwiększone kwoty pomocy unijnej w poszczególnych państwach, wyższe zaliczki i przedłużone terminy składania wniosków o płatność.



 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strefa florystyki, dekoracji, mody i trendów – Myplant & Garden 2024

Ciekawą i nawiązującą do sławnego włoskiego designu częścią targów Myplant & Garden, które goszczą w lutym w Mediolanie, jest ich dział poświęcony florystyce i dekoratorstwu. Ekspozycje z różnorodnymi aranżacjami oraz pokazy florystyczne i florystyczno-modowe, z [...]

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet