PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Ewolucja czy rewolucja w kwiaciarstwie?

I Światowe Forum Kwiaciarskie (World Floral Summit), które odbyło się pod koniec ubiegłego roku w Aalsmeer w Holandii, miało być zachętą do konsolidacji działań międzynarodowych stowarzyszeń branżowych. Przyniosło też porcję wiedzy – można było między innymi usłyszeć od prelegentów, że nadchodzi kres epoki tradycyjnego handlu roślinami ozdobnymi i że najwyższy czas nastawić się na zmiany. Prognozy i rady dla uczestników kwiaciarskiego biznesu były wypowiadane głównie z holenderskiego punktu widzenia, który jest ściśle związany z eksportem i „dalekim zasięgiem”, zawierały jednak ogólne uwagi, na które warto zwrócić uwagę.

Profesor Jan Rotmans z Uniwersytetu Erazma przewiduje rewolucję w funkcjonowaniu rynku kwiaciarskiego, fot. A. Cecot

Profesor Jan Rotmans z Uniwersytetu Erazma przewiduje rewolucję w funkcjonowaniu rynku kwiaciarskiego, fot. A. Cecot

Pionowa integracja branży

Forum wyznaczono na 7 listopada 2017 r. – czyli na dzień przed otwarciem targów Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer, których gospodarzem była giełda RFH. Tytuł I Światowego Forum Kwiaciarskiego mówił o „pionowej integracji” branży (Vertical Integration in the Floriculture Industry), czyli o ruchu, który zdaniem organizatorów spotkania, jest dziś koniecznością.

Wśród prelegentów znaleźli się prezesi lub inni przedstawiciele międzynarodowych organizacji działających w sektorze roślin ozdobnych: Bernard Oosterom (AIPH), Sylvie Mamias (Union Fleurs), Mark Ward (Florint), Jean Francois Ignasse (Fleuroselect), Steve Hutton (Ciopora). Ponadto głos zabrał Augusto Solano, prezes branżowej organizacji kolumbijskiej Asocolflores.

W uśpieniu

Główny wykład przedstawił prof. Jan Rotmans z Uniwersytetu Erazma z Rotterdamu – specjalista w dziedzinie zrównoważonych transformacji i innowacyjnych systemów. Stwierdził on, że branża kwiaciarska, podobnie jak cała światowa gospodarka, stoi przed największym wyzwaniem od czasów rewolucji przemysłowej, która zmieniła system ekonomiczny i społeczeństwo XIX w. Obecnie, w dobie Internetu dokonuje się cyfrowa rewolucja, która ma wpływ i na naszą branżę. Profesor Rotmans mówił o zjawiskach wynikających z nowych technologii, które przekształcają kolejne dziedziny działalności człowieka. Jako typowy przykład wymienił firmę Uber, która wywróciła do góry nogami tradycyjny model biznesowy i doprowadza do jego destrukcji. Jest to największe na świecie i najszybciej się rozwijające przedsiębiorstwo taksówkarskie, ale nie posiada taksówek. Jan Rotman przewiduje rychłą – w ciągu najbliższych trzech lat – „uberyzację” innych działów gospodarki i usług.

Dodał, że przedstawiciele branży roślin ozdobnych nie są świadomi dokonujących się i nadchodzących, zasadniczych przemian, jakie jej także dotyczą. Radził, by korzystać z doświadczenia i wiedzy osób spoza sektora kwiaciarskiego.

Walka o finalnego klienta

Gospodarz konferencji Lucas Vos, ówczesny dyrektor generalny giełdy Royal FloraHolland z centralą w Aalsmeer omówił rosnący wpływ finalnego klienta na kształt branży roślin ozdobnych – jego siła rynkowa będzie coraz większa, zmuszająca dostawców do natychmiastowych reakcji. Nazwał konsumenta nowym „liderem” sektora kwiaciarskiego. Zwrócił uwagę na modne trendy rynkowe, które powinno się wykorzystać do powiększania sprzedaży roślin ozdobnych. Chodzi głównie o właściwości prozdrowotne i proekologiczne tych produktów.

Jako zagrożenie wymienił potężne sklepy internetowe, takie jak Alibaba.com czy Amazon.com, które coraz częściej handlują roślinami ozdobnymi.

Mówił też o konieczności całkowitej cyfryzacji handlu na takim rynku hurtowym, jak Royal FloraHolland i rozdzielenia transakcji od dostawy, co umożliwi wydajniejszą logistykę.

Prelegenci i paneliści I Światowego Forum Kwiaciarskiego nawoływali, by sektor roślin ozdobnych postarał się zrobić wszystko (we wzajemnej współpracy), aby „nasze” produkty nie przegrywały na rynku z innymi dobrami „luksusowymi”.

Jest to skrót artykułu opublikowanego w najnowszym numerze czasopisma „Pod Osłonami” – 1/2018, który właśnie się ukazał i jest dostępny w wydawnictwie Hortpress

Fleuroselect ogłosił 3 złote medalistki na 2021 r., wśród których znalazła się owłosiona ‘Amarillo Gold’, fot. Fleuroselect

Fleuroselect wyróżnił trio – złote medalistki 2021

Fleuroselect – międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – wybrała w marcu br. 3 złote medalistki na 2021 r. Są to, jak co roku, nowe odmiany, które będą dostępne w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet