PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Finaliści nagrody targów Horti Fair w Amsterdamie

Już za parę dni rozpoczyna się w Holandii „Międzynarodowy Tydzień Ogrodniczy” (International HortiWeek – więcej informacji w zakładce „Zapowiedzi” w dziale „Wydarzenia”), który potrwa od 1 do 4 listopada. Jednym z jego punktów są targi Horti Fair, które – tradycyjnie – zaprezentują techniczną ofertę dla producentów warzyw i roślin ozdobnych, a także nowości odmianowe. Spośród produktów i odmian nominowanych do nagrody za innowacyjność, jaka zostanie przyznana wystawcom tych targów w dwóch kategoriach, jury wybrało już ścisłą czołówkę.

W kategorii „Technika” wśród 10 finalistów znalazła się m.in. firma BOAL Systemen B.V., która zgłosiła do konkursu (i zaprezentuje w Amsterdamie) energooszczędny system Lumenex® ISO22 krycia szklarni typu Venlo. Polega on na użyciu podwójnych szyb, zapewniających lepszą niż pojedyncze tafle izolację termiczną i szczelność wobec wody, ale jednocześnie większą przepuszczalność światła, a ponadto pokrytych antyrefleksyjną powłoką. Szyby te wolniej też ulegają zabrudzeniu. Jak wykazały badania Uniwersytetu w Wageningen, prowadzone w tego typu szklarni z uprawą ogórków w cyklu jesiennym, udawało się w niej zaoszczędzić 70% energii w porównaniu z produkcją w tradycyjnej cieplarni.
Inne ciekawe innowacyjne rozwiązanie – pod nazwą Ultra Clima® – podwójny rękaw rozprowadzający ciepłe powietrze w szklarni półzamkniętej, proponuje firma KUBO Tuinbouwprojecten B.V. Jak informował jej przedstawiciel Peter van der Leest podczas konferencji prasowej (Horti Fair Preview) poprzedzającej targi (patrz też: „Nowe odmiany i rozwiązania techniczne w konkursie Horti Fair Innovation Award”), dzięki takiemu rozwiązaniu unika się turbulencji ogrzanego powietrza, które powodują, że nie w 100% dociera ono z otworów pojedynczego rękawa wprost do roślin (następują straty energii). Podwójny rękaw zapewnia natomiast wyrównaną temperaturę wokół roślin uprawianych na podwieszanych rynnach i ogrzewanych wegetacyjnie w sposób charakterystyczny dla szklarni zamkniętych lub półzamkniętych. Firma KUBO podaje, że system Ultra Clima® pozwala uzyskać 25% oszczędność energii.
Z kolei firma Mardenkro B.V. zaprezentuje w Amsterdamie ReduFuse – powłokę, którą nanosi się na powierzchnię szkła (podobnie jak inne produkty tej firmy służące do cieniowania upraw pod osłonami). Zawiera ona pigment, który powoduje rozproszenie promieni słonecznych, a jednocześnie nie ogranicza przepuszczalności szyb dla światła w sposób typowy dla tradycyjnych substancji cieniujących. Dzięki tej właściwości ReduFuse pozwala chronić rośliny pod osłonami przed poparzeniami słonecznymi, a zarazem uprawiać je w warunkach dużego natężenia światła (tym samym uzyskiwać lepszą ich jakość czy wyższe plony). ReduFuse łatwo się przy tym zmywa preparatem ReduClean.

W kategorii „Nowe rośliny i odmiany” jury wybrało do finału 3 nowości. Pierwszą z nich jest alstremeria (Alstroemeria sp.) ‚Indian Summer‚ hodowli firmy Hilverda Kooij B.V. Odmiana ta, oferowana jako ogrodowa (bylinowa, mrozoodporna) alstremeria, ma pomarańczowo-żółte kwiaty i kontrastujące z nimi ciemne liście. Jest mocnej budowy, charakteryzuje się zwartym pokrojem i kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Jak informował podczas Horti Fair Preview Jeroen de Kuijer, menedżer z przedsiębiorstwa Hilverda Kooij B.V., rośliny te – dzięki dekoracyjnym liściom – nadają się do sprzedaży zanim zakwitną, w okresie wiosennego boomu w handlu ogrodniczym (ale warto je opatrzyć dużymi, kolorowymi etykietami). Zapewniał, że młode, wyprodukowane z gotowego materiału wyjściowego okazy, sprzedane w maju, zakwitną po ok. 8 tygodniach.
Firma Corn. Bak B.V. zaprezentuje innowacyjną odmianę medinili (Medinilla sp.) – Florinilla® ‚Bella’. Według informacji Petera Baka hodowla tej odmiany zajęła 15 lat. Wyróżnia się ona mniejszymi rozmiarami niż dotychczasowe kreacje z rodzaju Medinilla, a więc łatwiej ją transportować, pakować itp. Natychmiast rzucają się też w oczy atrakcyjne, ciemnoróżowe kwiatostany tej odmiany. Jest to pierwsza – a zarazem bardzo udana – odmiana medinili w ofercie firmy Corn. Bak, która specjalizuje się w roślinach z rodziny Bromeliaceae. Wyhodowana w tym przedsiębiorstwie frizea (Vriesea sp.) ‚Vision’ – o żółtym kwiatostanie osadzonym na czerwonym pędzie – otrzymała 3. nominację do finału konkursu nowości Horti Fair 2011 w kategorii „rośliny”.

Więcej zdjęć produktów nowych produktów zgłoszonych do głównej nagrody targów znajduje się w „Galerii”, w zakładce „Zdjęcia”

HortiAdNet