PODosłonami.pl

Cultilene2020_lipiec
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Floryści i kwiaty na Światowych Dniach Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży, które trwały w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r., miały przede wszystkim charakter religijny, ale jak wszystkie tego typu wydarzenia, skupiały wiele innych wątków. Nie zabrakło akcentów florystycznych, które dotyczyły dekoracji ołtarzy na Błoniach i w Brzegach – w miejscach, gdzie odbywały się główne uroczystości ŚDM.

Florysci Swiatowe Dni Mlodziezy Krakow 2016_dekoracja oltarza Blonia

Część florystów-wolontariuszy, którzy przygotowali aranżacje do dekoracji ołtarza na Błoniach krakowskich, fot. B. Pawłowska

Z udziałem znanych florystów

Za dekorację ołtarzy podczas Światowych Dni Młodzieży była odpowiedzialna Marina Zoń z pracowni „Design for Life”. Koncepcję dekoracji w Brzegach współtworzył dominikanin Mariusz Skowroński z Warszawy.

W przygotowaniu florystycznej oprawy ołtarza papieskiego na krakowskich Błoniach, gdzie odbyła się m.in. Ceremonia Otwarcia ŚDM, wzięły udział znane w branży ogrodniczej szkoły florystyczne. Grupa studentów, absolwentów oraz wykładowców ze Studiów Podyplomowych Florystyka UR w Krakowie oraz z Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej już od poniedziałkowego ranka (25.07) podjęła trud przygotowania zielonej trawiastej skarpy zwieńczonej od góry bordierą z białej „surfinii”, która przez wszystkie dni uroczystości była stonowanym dodatkiem i tłem do najważniejszych wydarzeń odbywających się na ołtarzu. Setki kilogramów przerzuconych rolek zielonego dywanu, worki ziemi i wiele dziesiątek doniczek biało kwitnącej petunii to mocno ogrodniczy akcent tej dekoracji. Wymagał od twórców dużo siły i wytrwałości podczas pracy w upale i słońcu, ale efekt końcowy był znakomity.

Polskie produkty oraz wolontariusze

Wieczorem w przeddzień otwarcia ŚDM wspomniani floryści przystąpili do przygotowania kwiatów i zieleni ciętej, aby na koniec stworzyć kilka dopracowanych aranżacji, które stanęły na ołtarzu. Większość roślin pochodziła z polskiej produkcji, np. róże, anturia i storczyki (falenopsis) ofiarowała firma JMP Flowers ze Stężycy, a kwiaty układane były w piance florystycznej Victoria wyprodukowanej w Mnikowie koło Krakowa i również podarowanej. Na pierwszy dzień uroczystości kwiatowe dzieła miały stonowany, spokojny charakter, zarówno jeśli idzie o kolorystykę, jak i ilość użytego materiału roślinnego.

Cieszy fakt, że dużo polskich akcentów dało się zauważyć podczas wizyty papieża, a także to, iż do przygotowania dekoracji (opisanych wyżej i pozostałych, wykonanych w kolejnych dniach ŚDM) zgłosiło się wielu wolontariuszy. Oprócz wymienionych  na początku szkół florystycznych, byli też inni chętni. Uznanie należy się wszystkim. Gratias agimus omnibus florists!

 

Lavandula angustifolia Aromatico Early Blue_AC

Lawenda wąskolistna – odmiany (część I)

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest w Europie bodaj najpopularniejszą byliną. Wskazują na to wyniki sprzedaży, które potwierdzają niezmienne zainteresowanie tym produktem, łączącym cechy rośliny ozdobnej i zielarskiej, a ponadto przyjaznej dla pszczół i kojarzącej się [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet