PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Florystyka na UR w Krakowie obchodzi dziesięciolecie

W dniu 21 września odbył się egzamin wieńczący kolejną edycję Studiów Podyplomowych „Florystyka” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Przystąpiło do niego 21 studentek, wykonując 3 prace na zadane tematy: bukiet ślubny, bukiet wiązany w ręku, duża forma „Królewscy”. Wszystkie prace zostały zaliczone, a najwięcej punktów zdobyła Małgorzata Ladra, której kompozycje zwyciężyły we wszystkich trzech kategoriach. Podczas uroczystego finału 22.09. kierownik studiów dr hab. Bożena Pawłowska przypomniała, że zostały one utworzone 10 lat temu, w 2008 roku, a ukończyło je już w sumie 161 absolwentów.

Małgorzata Ladra, tegoroczna absolwentka Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie zdobyła najwięcej punktów za swoje prace wykonane podczas egzaminu dyplomowego 21 września, fot. A. Cecot

Małgorzata Ladra, tegoroczna absolwentka Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie zdobyła najwięcej punktów za swoje prace wykonane podczas egzaminu dyplomowego 21 września, fot. A. Cecot

Florystyka w przestrzeni publicznej

Egzamin, a także uroczystość wręczenia dyplomów, a następnie wystawę kompozycji zorganizowano, tradycyjnie już, w Palmiarni galerii handlowej Bonarka City Center w Krakowie. To nie tylko miejsce przyjazne tego typu wydarzeniom, ale też przestrzeń publiczna, która podnosi temperaturę zmagań dyplomowych, przyczynia się do promocji roślin ozdobnych wśród szerokiej publiczności, pozwala zademonstrować jej gotowe prace w kolejnych dniach.

Dyplomy wręczył Dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie prof. dr hab. Stanisław Mazur, który ufundował też jedną z nagród.

Uroczyste zakończenie 9. edycji Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie (od lewej: członkowie Komisji Sędziowskiej Marcin Jabłoński i dr Piotr Salachna, a także kierownik studiów dr hab. Bożena Pawłowska i Dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR prof. Stanisław Mazur, fot. A. Cecot

Uroczyste zakończenie 9. edycji Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie (od lewej: członkowie Komisji Sędziowskiej Marcin Jabłoński i dr Piotr Salachna, a także kierownik studiów dr hab. Bożena Pawłowska i Dziekan Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR prof. dr hab. Stanisław Mazur, fot. A. Cecot

 

Wysoki poziom prac dyplomowych

Komisji Sędziowskiej przewodniczył, tak jak w poprzednich latach dr Piotr Salachna z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W jej skład weszli ponadto Mariola Miklaszewska z Sękocina k. Warszawy i Marcin Jabłoński z Lublina. Piotr Salachna pochwalił poziom tegorocznych prac i podkreślił, że 21 absolwentów podyplomowej Florystyki to duża liczba, której należy pogratulować Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie.

Oprócz Małgorzaty Ladry, której aranżacje były wykonane w jednorodnym, naturalistycznym stylu, z niepowtarzalnymi elementami (jak np. kwiaty cięte topinamburu) czy rozwiązaniami  (np. połączenia gatunków zastosowane w bukiecie ślubnym o oryginalnym kształcie), w pierwszej, sumarycznie najwyżej ocenionej trójce znalazły się Magdalena Szary i Anna Drozd. W kategorii „Bukiet wiązany w ręku” drugie miejsce przypadło Barbarze Konopce, która wykonała piękną kompozycję w „ jesiennym” stylu (dominowały tawułki i zatrwiany), a trzecie – Annie Czubie-Chwajoł.

Z modnych roślin zwracały uwagę m.in. kwiatostany traw, ale wśród dodatków popularne były też pędy egzotycznych eukaliptusów. Ogólnie jednak asortyment użytych kwiatów, dodatków oraz innych materiałów był bogaty i uwzględniał wiele gatunków oraz odmian.

Absolwentki 9. edycji Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie z nauczycielami i dziekanem WBiO, fo. A. Cecot

Absolwentki 9. edycji Studiów Podyplomowych Florystyka na UR w Krakowie z nauczycielami i dziekanem WBiO, fot. A. Cecot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet