PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Głąbiki krakowskie (cz. 1) – Pochodzenie i wartość biologiczna

Pomimo dużej różnorodności gatunków roślin warzywnych, część z nich jest nieraz rzadko uprawiana. Wśród warzyw określanych jako mniej znane lub zapomniane znajduje się sałata łodygowa, w południowej Polsce kojarzona pod nazwą głąbiki krakowskie.

Głąbik krakowski doświetlany lampami LED (fot. P. Bucki)

Głąbiki krakowskie doświetlane lampami LED (fot. P. Bucki)

Pochodzenie gatunku i opis botaniczny

Głąbiki krakowskie są odmianą botaniczną sałaty (Lactuca sativa var. augustana Irisch; syn. L. sativa var. asparagina Bailey) obok sałaty głowiastej, rozetowej, rzymskiej i odmian hodowlanych wykazujących cechy pośrednie. Choć określenie ścisłej systematyki nie jest łatwe, to najprawdopodobniej stanowią one zwyczajową nazwę lokalnej, wyodrębnionej populacji sałaty łodygowej (szparagowej). Sałata ta ma słabo wyrównane cechy morfologiczne. Była popularna w latach 30. i 50. ubiegłego wieku w okolicy Krakowa, skąd wzięła się jej nazwa zwyczajowa. W późniejszym okresie zaniechano jej produkcji, obecnie podjęto szereg starań aby przywrócić ją do łask.

Z botanicznego punktu widzenia w fazie młodocianej głąbiki krakowskie niczym się nie różnią od pozostałych sałat. W trakcie uprawy na miejscu stałym roślina tworzy silnie wydłużony pęd, z którego wyrastają duże i mięsiste liście. Część jadalną stanowi pęd, zbierany przed rozwinięciem kwiatów.

Wartość odżywcza

Zgrubiałe łodygi można jeść na surowo (jako dodatek do sałatek), gotować (jak szparagi) lub kisić. Do konsumpcji nadają się też liście wierzchołkowej części łodygi ale są mniej delikatne niż u innych sałat. Część jadalna zawiera około 4,5% suchej masy, 2,2% węglowodanów i 8,1 mg witaminy C oraz witaminę E. Stanowi bogate źródło witamin z grupy B, błonnika, karotenoidów, antocyjanów, wapnia, magnezu i żelaza.

Głąbikom krakowskim poświęcono również fragment telewizji śniadaniowej „Dzień Dobry TVN”, do którego link znajduje się poniżej:

https://dziendobry.tvn.pl/a/glabik-krakowski-zapomniane-warzywo-ktore-powoli-wraca-do-lask

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot

Udany sezon balkonowo-rabatowy

Tegoroczny sezon wiosennej sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych – które są najważniejszą pozycją na polskim rynku kwiaciarskim, gdy wziąć pod uwagę liczbę producentów oraz skalę i asortyment upraw – zapowiadał się nieciekawie z powodu koronawirusa. Wprawdzie początek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet