PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Groźne choroby sałaty

Szara pleśń i zgnilizna twardzikowa są powszechnie występującymi chorobami grzybowymi, na które narażone są uprawy sałaty pod osłonami. Przy zmniejszającej się liczbie środków ochrony roślin do ochrony przed tymi patogenami należy także zapoznać się z metodami prewencyjnymi. Część preparatów skutecznie zwalcza obie choroby.

Omega

Objawy:

Szara pleśń (sprawca: Botrytis cinerea). Pierwsze objawy na siewkach widoczne są w postaci brunatnych, gnilnych plam. Siewki przewracają się i zamierają, pokrywając się szarym, pylistym nalotem zarodników konidialnych. U młodych roślin gniją liście leżące na ziemi, które także pokrywają się charakterystycznym nalotem. Na roślinach zawiązujących już główki B. cinerea poraża liście zewnętrzne. Pojawiają się na nich miękkie wodniste plamy, które żółkną i pokrywają się szarym nalotem zarodników. Porażeniu ulega szyjka korzeniowa.

Zgnilizna twardzikowa (sprawca: Sclerotinia sclerotiorum). Objawy choroby widoczne są w postaci białego, watowanego nalotu, który szybko rozprzestrzenia się pokrywając powierzchnię u nasady dolnych liści. W obrębie nalotu można zaobserwować czarne sklerocja – formy przetrwalnikowe grzybni. Porażone liście więdną i gniją.

Sklerocja przeżywają w glebie przez kilka lat i stanowią podstawowe źródło zakażenia. W czasie wegetacji grzyb rozprzestrzenia się najczęściej za pomocą sklerocjów i fragmentów grzybni, rzadziej za pomocą zarodników workowych. Rozwojowi choroby sprzyjają duża wilgotność powietrza oraz uszkodzenia roślin.

Zapobieganie:

  • W przypadku zgnilizny twardzikowej stosowanie prawidłowego zmianowania, a po wystąpienia choroby – zachowanie 3-letniej przerwy w uprawie. 
  • Chemiczne i termiczne odkażanie ziemi przed rozpoczęciem uprawy. Preparat Contans WG (grzyb pasożytniczy Coniothyrium minitans) zastosowany doglebowo działa na przetrwalniki grzybów z rodzaju Sclerotinia powodując ich wyniszczenie. Środek należy stosować na 10-30 dni przed planowanym sadzeniem: opryskać podłoże (w dawce 0,8 g/m2) i wymieszać je na głębokości około 10 cm.
  • Usuwanie chorych roślin.
  • Niedopuszczanie do osiadania pary wodnej na roślinach, wietrzenie szklarni i tuneli, w miarę potrzeby dogrzewanie ich nocą.
  • Unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin i gwałtownych zmian temperatury oraz podlewania w godzinach porannych.

Zwalczanie:

  • W fazie produkcji rozsady można podlewać siewki preparatem Polyversum WP (niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum), w dawce 0,05%, 2 razy co 10 dni, który zabezpiecza przed Sclerotinia sclerotiorum.
  • Do zwalczania szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej zarejestrowany jest Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil). Środek stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby w dawce 0,6 kg/ha (300-1000 l wody), maksymalnie 3 razy w sezonie, co minimum 10 dni. Karencja wynosi 7 dni.
  • Środki zawierjące azoksystrobinę (m.in. Amistar 250 SC) można stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów ww. chorób na roślinach. Zalecana dawka do oprysku wynosi 0,1%. Następne zabiegi wykonywać w odstępach co 7-10 dni, maksymalnie 2 razy w sezonie.
  • Serenade ASO to biofungicyd zawierający bakterie Bacillus subtilis, które wykazują działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne. Bakterie konkurują także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukują systemiczną odporność rośliny. W Polsce preparat zarejestrowany jest do ochrony  sałaty  przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową. Należy stosować go w dawce 8 l/ha, maksymalnie 6 razy w sezonie co 5 dni.
  • Do ochrony przed szarą pleśnią polecane są preparaty Rovral Aquaflo 500 SC (iprodion) i Signum 33 WG (piraklostrobina, boskalid). Można je stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, maksymalnie 2 razy w sezonie, co 14-21 dni. Rovral Aquaflo 500 SC – pierwszy oprysk (w dawce 1,5 l/ha na 600-800 l wody) wykonać od fazy 5-tego liścia do czasu, gdy rozeta osiąga 50% średnicy typowej dla odmiany.  Środek Signum 33 WG (oprysk w dawce 1,5 kg/ha) można stosować od 3 liści do momentu, gdy roślina osiągnie 70% masy liściowej typowej dla odmiany. Karencja wynosi 14 dni.

Czytaj także: „Mączniaki w uprawach sałaty”

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet