PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Handel truskawkami – lokalnie czy globalnie?

Najważniejszym odbiorcą na rynku owoców są obecnie sieci handlowe. Współpraca z nimi nie jest łatwa, ale korzystna dla producentów. Mogą się na nią zdecydować jednak tylko ci plantatorzy, którzy oprócz wysokiej jakości owoców zapewnią odpowiedni wolumen i terminowość dostaw. Dla większości gospodarstw nadal głównym kanałem zbytu będzie handel bezpośredni na giełdach i targowiskach. Wydaje się, że oba te kanały zbytu są potrzebne i będą się równolegle rozwijać.

W tym sezonie obserwuje się duży popyt na polskie truskawki ze strony sieci handlowych

W tym sezonie obserwuje się duży popyt na polskie truskawki ze strony sieci handlowych

 Na lokalnym rynku

Region Czerwińska nad Wisłą (powiat płoński) od wielu lat słynie z produkcji truskawek. – Areał uprawy truskawek w tej gminie wynosi 4,5 tys. ha, a w skali powiatu jest to ponad 8 tys. ha. Wraz z ościennymi powiatami – nowodworskim, płockim, sochaczewskim – tworzymy ogromne zagłębie truskawkowe – informował Marcin Gortat, burmistrz miasta i gminy Czerwińsk nad Wisłą. Dzięki staraniom lokalnych władz i społeczności, od 2011 r. na terenie gminy funkcjonuje targowisko, gdzie lokalni producenci truskawek mogą sprzedać swoje owoce. Targowisko jest zlokalizowane w Nowym Przybojewie koło Goławina. Pod koniec maja na rynek trafiało jeszcze stosunkowo niewiele truskawek. W sprzedaży dominowały owoce z upraw tunelowych i przyspieszonych, z dnia na dzień rosła jednak podaż owoców spod osłon z folii perforowanej i agrowłókniny, a wraz z rozpoczęciem zbiorów z upraw polowych spodziewano się znacznego zwiększenia dostaw. Wielkość dostaw w kolejnych tygodniach będzie uzależniona od przebiegu pogody.

Zdaniem burmistrza M. Gortata, gminne targowisko to ogromne wsparcie dla lokalnych producentów, którzy mogą sprzedać owoce od razu po ich zebraniu, a wprowadzone opłaty targowe i wjazdowe pozwolą sfinansować kolejne inwestycje związane z rozwojem targowiska (jest projekt modernizacji i rozbudowy. Przekazał, że w tym sezonie będzie kontynuowana akcja zbiórki zużytych osłon, zainicjowana w 2019 r. To ważna inicjatywa podjęta przez samorząd gminy we współpracy z komercyjnymi firmami, pozwalająca rozwiązać problem zużytych osłon do okrywania plantacji truskawek. Przywożona przez plantatorów folia jest przeładowywana na terenie targowiska i transportowana do firm, które przerabiają tworzywo na granulat.

Lokalne targowisko, będące własnością miasta i gminy Czerwińsk nad Wisłą rozwija się i ma duży potencjał. Z roku na rok wyraźnie poprawia się jakość oferowanych owoców, a truskawkowa giełda w Goławinie jest coraz bardziej znana i coraz liczniej odwiedzana przez kupców z kraju i zagranicy. Mimo niewielkich jeszcze dostaw owoców, pod koniec maja br. handel odbywał się płynnie, a owoców przybywało. Na targowisko przyjeżdżali kupcy z całej Polski, a także z Litwy, Łotwy, Estonii.

Handel z sieciami

Konsumenci coraz częściej wybierają polskie owoce i warzywa, uważają je za lepsze i smaczniejsze niż importowane, chcą także wspierać lokalnych producentów żywności, szczególnie w obecnych, trudnych czasach związanych z epidemią COVID-19 i jej gospodarczymi skutkami. Sieci handlowe zauważają tę tendencję i poszukują polskich dostawców owoców i warzyw. Według Krzysztofa Saka z firmy Agronom Berries, która sprzedaje swoje owoce do sieci handlowych, współpraca z sieciami nie jest łatwa i wiąże się ze spełnieniem pewnych wymagań, ale jest korzystna dla producentów. Można ją nawiązać wysyłając mailem swoją ofertę (zawierającą informację o asortymencie odmian, wolumenie produkcji i okresie dostaw) lub uzyskać bezpośredni kontakt do kupca podczas targów Fresh Market. Przed podpisaniem umowy, należy się z nią dokładnie zapoznać. Warto doczytać informacje dotyczące opłat logistycznych, jak również wymagań dotyczących pozostałości środków ochrony roślin w owocach, bo różne sieci mają różne wymagania, a niektóre z nich są bardziej restrykcyjne od norm unijnych. Jak mówił K. Sak, tych wymagań trzeba bezwzględnie przestrzegać, gdyż przekroczenie pozostałości pestycydów skutkuje dotkliwymi karami. Wysokie są także wymagania dotyczące jakości produktów (tylko 1-2% owoców może mieć uszkodzenia mechaniczne) i ich również należy przestrzegać, podobnie jak terminowości dostaw. Według doradcy z firmy Agronom Berries, chociaż sieci są wymagającymi partnerami, to są pewnymi płatnikami, oferującymi korzystne ceny.

W tym sezonie doradca z firmy Agronom Berries obserwuje duży popyt na polskie truskawki ze strony sieci handlowych. W kwietniu, mimo wyższej ceny od owoców  importowanych, markety były zainteresowane zakupem polskich truskawek z upraw szklarniowych. Rośnie też świadomość kupców na temat odmian truskawek. Wśród najpopularniejszych w ub. sezonie były m.in. ‘Rumba’ i ‘Elegance’.

 

Na temat handlu truskawkami dyskutowano podczas debaty online, zorganizowanej 28 maja przez portal Jagodnik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Konsumpcja warzyw i owoców w listopadzie 2020 roku

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH opracował „Zalecenia zdrowego żywienia”. W naszej diecie warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. W listopadzie ten warunek spełniło 18% Polaków. Co piąty badany (22%) jadł tylko [...]

HortiAdNet